Kuukausipalkka+ylityöt

Ylityöt

Miten ylitöistä maksetaan, kun on kuukausipalkka? Olen elintarvikealalla ja noudatamme elintarvikealan tessiä.
Maksetaanko niistä se, että tietty tuntimäärä 50% ja ylimenevä 100%? Entäs aamu tunnit eli ennen kuutta tehdyt. Niistähän pitäisi tulla 100%/tunti.
Olemme sopineet kuukausi palkan vaikka jokapäivä ei tule täysiä tunteja, työnantaja sanoi että ei vähennä palkasta vaikka joka päivä ei ole 8h, mutta mites kun toisena päivänä saattaa olla 10,5h. Tasottuuko se vajaa tuntisten päivien kannsa vai onko ne ylitöitä???

1

1165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkanlaskijana

      Teillä on ilmeisesti tasottumisjärjestelmä käytössä. Elintarvikealalla on käytössä useampi tes, joten voidakseen tarkan vastauksen antaa pitäisi tietää alakin tarkalleen.


      Mutta pääsääntöisesti, ylityöt lähtevät liikeelle vasta kun viikossa on tullut 40 h täyteen. On myös mahdollista että käytössä on pidempikin tasoittumisjakso 3-9 vko joten ylitöitä on vasta tuon jakson tuntien täytyttyä. Elintarvikeala on juuri siitä vaikea että tasoittumisjärjestelmä on erilainen eri yrityksissä, tessit antavat siihen useita mahdollisuuksia. Aina siis 10 h pitkän työpäivän kohdalla ei tule 2 h ylityötä vaan juuri se tasoitus edelliseen vajaaseen päivään- taikka tasoittumisjakson johonkin toiseen päivään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe