Korvaako työni liikunnan tilapäisesti?

Kesätyttönenvain

Heippa!

Mitä mieltä olette, korvaako kesätyöni liikunnan tilapäisesti, kun teen maalaushommia raksalla 8h päivässä?

Ajattelin, että jos se nyt vastaisi edes yhtä juoksulenkkiä tms. etten nyt ihan pullistu kun hetkeen en ehdi salille&jumppaan joka päivä.

On niin fyysisesti väsynyt olo työpäivän jälkeen että salilla/jumpassa ei saa tehoja irti, joten onko fiksumpaa jättää menemättä? Aikakin on työpäivän jälkeen kortilla,kun lisäksi pitäisi tehdä kotityöt ja opinnäytettä.......

Projektiluontoinen kesätyöni kestää ehkä vain viikon, joten tekeekö se liikaa hallaa laihdutukselleni/urheilulleni jos skippaan muut urheilut sen ajaksi?

Kiitos paljon jos jaksatte vastata asiallisesti :)

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikko sinne tai tän

      No ei se kyllä juoksulenkkiä korvaa, kuin korkeintaa kalorikulutuksen osalta.

      Maalaustyö on varmasti hyvää matalatehoista liikuntaa, mutta kyllä sen lisäksi olisi hyvä repäistä vähän kovempitehoinenkin liikunta pyrähdys.

      Ei laihduttamista hoideta liikummalla vaan syömällä.

      Yhden viikon nyt voi olla vaikka aidan seipäänä, tuota on turha murehtia.

    • Köllykkä kaks

      Maalaaminen kuluttaa n. 210 kcal / tunti (70 kiloisella), eli korvaat 8 tunnin työllä jumpan moninkertaisesti. (Aerobic kuluttaa n. 470 kcal / tunti 70 kiloisella.) Työssä tehtyä liikuntaa ei missään nimessä pidä aliarvioda!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe