kirjoitin toiselle palstalle mutta se oli kuollut ketju. ajattelin laittaa tännekin ettei mene hukkaan:
miehelle kumppani on samalla paras ystävä, naiselle usein ei.
miehillä voi olla (työ/harrastus/ryyppy)kavereita mutta tosiystäviä välttämättä ei. naisilla on yleensä bestikset ja laajatkin ystäväpiirit. joten suhteelta odotetaan jo siksikin eri asioita.
eli vakavassa suhteessa mies hakee enemmän syvää ystävyyttä ja nainen puolestaan toivoo suhteen olevan pikemminkin kuin perheyritys joka tuottaa lapsia, (taloudellista) turvaa yms.
mielipiteitä? tietysti em. kärjistys koskee ennen kaikkea "terveitä kunnon ihmisiä" eikä niinkään tälläkin palstalla majailevia syrjäytyneitä tai syrjäytettyjä
Miesten ja naisten odotukset suhteesta
6
195
Vastaukset
- 9+3
Luepa "Naisille kysymys"-ketju viime yöltä.
- rakastettu ja ystävä
Olen täysin eri mieltä. Minusta lähtökohtaisesti sekä miehet että naiset haluavat (keskivertotapauksissa) yksiavioista parisuhdetta, joka tähtää perheen perustamiseen eli jälkikasvuun. Koska parisuhde on tiivis, niin asiat jaetaan kaikin osin. Avioliitto on siis kaveruutta, ystävyyttä, rakastelua, yhteistä taloutta jne Siihen liittyy myös yhteisiä harrastuksia ja yhteisiä kavereita. Erityisesti sitten, kun lapsia syntyy, niin aikaa vievät harrastukset ja lapsetttomat kaverit jäävät syrjään ainakin tilapäisesti ja aikaa vietetään enemmän kotona perheen kanssa. Viikonloppuisin pyydetään esim. yökylään muita perheitä, joilla on samanikäisiä lapsia jne.
Nykyaikana taloudellinen vakaus koskee yhtälailla miehiä kuin naisiakin, joilla on pienet tulot tai esimerkiksi iso asuntolaina, jonka yksinmaksaminen on vaivalloista. Yliopisto-opiskelijoista on nykyään jo yli puolet naisia, mikä tulee tarkoittamaan sitä, että jatkossa yhä enemmän tulee olemaan isotuloisia naisia. Kärjistetysti siis kirurgivaimon ja postinjakajamiehen avioliitossa nimenomaan mies on se, jonka elintaso taloudellisesti kohenee ja voi olla, että kun lapsia syntyy, niin nimenomaan mies on se, joka jää vanhempainlomalle hoitamaan lapsia.
Minä etsin miehestä nimenomaan ystävää ja rakastajaa, jonka kanssa on ihana viettää aikaa yhdessä. Kun seurustelusuhde etenee avoliittoon asti, niin se tuo lisäplussaa siinä mielessä, että on toinen jakamassa kuluja, jolloin yhteenmuutto on kummallekin taloudellisesti kannattavaa. Kyllä minä siis oletan ilman muuta, että saan mieheltä tukea, arvostusta ja kunnioitusta, mutta myös osallistumista yhteisiin kuluihin (esim. sähkö- ja nettilasku jaetaan puoliksi). Miehen pitää ehdottomasti olla myös hyvää seuraa ja että hänellä on vastaavat arvot kuin minulla. Mies ei korvaa naisystäviä, mutta sehän ei ole tarkoituksenakaan.
Minusta ystävien määrä ei ole sidottu sukupuoleen, vaan henkilökohtaisiin ominaisuuksiin. Jollei ole vakavasti koulukiusattu, niin on aika normaalia, että miehelläkin on kourallinen kavereita, joiden kanssa viettää aikaa. Itsestähän se on paljon kiinni, että miten syvälliseksi suhde menee. Kyllä miehet saattavat esim. saunan lauteilla kertoa syvällisiäkin asioita parisuhteesta, omien vanhempien kuolemasta, oman lapsen syntymästä jne. - pettynyt ja eronnut
Moni mies on minulle paljastanut että häät siedetään kun tavoitteena on aina varma pano kotona. Tämän takia en meinaa millään luottaa miehiin. Naisena juuri kaipaan sitä ystävyyttä kumppanin kanssa että voisi jakaa myös arjen ja tukea toisiaan vuorollaan. En ole oikein uskonut että se on edes mahdollista kun on vaikka baarissa salaa kuunnellut mitä juopuneet miehet naisista puhuvat. Se on aivankaamea tekstiä välillä. Esim. toivotaan että siltä akalta kotona puuttuisi koko yläpää kun sillä ei tee mitään! Ja olisi hiljaa sitten!
Tosi on myös se että jos mies vaatii seksiä yksipuolisesti jonkinlaisena palveluksena naisen kyky kiihottua alkaa hävitä. Jos mies on kärsivällinen ja ystävällinen ja odoittaa naisen aloitetta on suhde onnistunut. (Eläinmaailmassa ei tunneta penetraatiota ilman naaran kiimaa, ja sitähän on jaksettava odottaa hermostumatta.)- Pojat vs miehet
Jos mies on kärsivällinen ja ystävällinen ja odoittaa naisen aloitetta on suhde onnistunut.
Silloin mies jää mukavaksi kaveripojaksi jolle ei anneta ikinä pillua.
- Miss Fury
En ilmeisesti ole "terve kunnon ihminen", sillä minulle suhde nimenomaan merkitsee syvää ystävyyttä ja kiintymystä. En ole koskaan ollut suhteessa siksi että haluaisin lapsia tai taloudellista turvaa.
- nainen vastaa
Olen kanssasi eri mieltä vähintäänkin noiden naiselle asettamiesi toiveiden kanssa.
Minä, naisena toivon kumppaniltani lähinnä syvää ystävyyttä, kumppanuutta arjessa sekä rakkautta ja seksiä. Minun mieheni on paras ystäväni. Taloudellinen turva tulee siinä sivussa kun on kaksi vakituisesti töissäkäyvää aikuista.
Minä tunnen myös lukuisia miehiä, jotka ovat lapsensa halunneet, joten sekään ei liene pelkkä naisten projekti. Lukuisat miehet myös haluavat kumppanilta lähinnä vakituista seksiä ja toivoisivat, ettei nainen muuten heidän elämäänsä puuttuisi.
Uskon ettei esittämiäsi asioita, kuten kovin montaa muutakaan asiaa, voi laittaa sukupuolen piikkiin. Meitä ihmisiä on vaan niin erilasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053784Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.892178Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611203- 531095
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä36948