Tunnen yhden ihmisen, jolle haluaisin kertoa että tykkään hänestä. Hän tuskin itse tietää tai ymmärtää kuinka hyvä mieli minulle tulee, kun hän morjestaa, juttelee, kyselee kuulumisia, tykkää minun jutuistani facebookissa. Olen varattu mies ja hän on varattu nainen.
Mitä naiset luulette, jos kerron hänelle kuinka paljon minulle merkitsee? Loppuuko ystävyys? Tuleeko hyvä mieli? Jotenkin tuntuu, että toiselle ihmiselle ei saa sanoa jos pitää hänestä, tai minä en saa? Mulla sellainen ongelma, jotta jos tykkään jostain ihmisestä paljon, alan kaveeraamaan liikaa ja kaveruus loppuu.
Mitä naiset luulette, jos kerron hänelle kuinka paljon minulle merkitsee? Loppuuko ystävyys? Tuleeko hyvä mieli? Jotenkin tuntuu, että toiselle ihmiselle ei saa sanoa jos pitää hänestä, tai minä en saa? Mulla sellainen ongelma, jotta jos tykkään jostain ihmisestä paljon, alan kaveeraamaan liikaa ja kaveruus loppuu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tulisihan siitä tietysti hyvä mieli, mutta kannattaako lähteä lämmittelemään ystävyyttä enempää juuri sen vuoksi että niin vois käydä. Tuleeko siinä vaan sanomista, sinulle tai hänelle, mistä niistä kumppaneista koskaan tietää, mitä sinunkin kumppanisi sanoisi, jos varattu nainen kertoilisi sinulle kiinnostuksesta ja tykkäyksistä. Lisäksi haluaisitko itse, että sun kumppanille varatut miehet todistelis tykkäämisiään ja hän olisi niistä iloinen.
Toisaalta voiko varattu mies ja nainen kaveerata liikaa, aivan konkreettisesti miten edes ehtisi, tuntuu ehkä vähän mahdottomalta ajatukselta.
Sinänsä mukava asia, mutta kannattaako, ja onko se todella sulle niin tärkeää. Jos on ollut jotkut hyvät hetket, niin ne on olleet. Ei varattujen kesken ehkä kannattais puhua tykkäämisistä, vaikka niin vois kokeakin. Joku rempseämpi ilmaus vois sopia. Toinen keino ois toimia samoin, morjenstaa, jutella, kysellä kuulumisia ja tykätä samoin toisen tilasta.
Kiitos. Juuri näin teen. Minusta kyllä tuntuisi hyvältä jos mulle joku sanoisi noin. Mutta mä olenkin mies.
Mun mielestä täytyy olla tarkkana, ettei hän saa kuvaa että olet ihastunut häneen.
Silloin ainakin kaikki loppuu.
Parempi on osoittaa tykkäämisensä teoin ja epäsuorasti sanoin: "Oli kiva nähdä, oli tosi kiva jutella. Sun kanssas on aina kiva jutella." Joskus voit ohimennen sanoa "sä oot ihana!"