Saan kahden viikon päästä 3-vuotiaan FWB ruunan jonka selässä on käyty kerran ja sitä on irtohypytetty yms.Minua vähän arveluttaa,että miten ratsikoulutan siitäfiksun ja herkän ratsastettavan?Nyt tarvitsen kokeneen ratsastaja ihmisen vinkkejä ja apua.Käyn myös sitten kun se on vanhempi, mutta nyt pelkkääperus asioita harjoitan, mutta miten en halua pilata tätä upeaa ruunaani!!!Asialla on kiire, nimittäin minua kehotettiin tekemään aika taulu.Voisiko joku auttaa siinä, voit lähettää minulle sähköpostia, jos olet kokenut hevosihminen ja myös maastakäsin koulutus opastus olisi mukavaa.Tarvitsen myös apuan treeni kalenterin tekoon.Olen epätoivoinen auttakaa ihmiset äkkiä.
Sähköpostini on h-h@hotmail.com
Apua, mitä teen?
4
73
Vastaukset
- Hevostietoinen-99
Kannattaa käyttää herkkiä apuja sen kanssa.
kun mielestäsi hevosesi suorittaa tehtävän mitä olet tekemässä sen kanssa kannattaa lopettaa siihin että se menee sunun mielestäsi tarpeeksi hyvin alkuun.
ensimmäisinä päivinä mitä hevonen on sunun kotonasi annat sen totutella rauhassa uuteen ympäristöön käyt vaikka taluttelemmassa sitä tallin lähistöllä ja annat sen tutustua uusiin paikkoihin. - kröhöm.
jos et tiiä etkä ole valmis ÄLÄ OTA SITÄ HEVOSTA! tuon takia menee hevosia pilalle, kun kuvitellaan osaavan jotain ja sitten kysytään TÄÄLTÄ NEUVOA! hanki ammattilaisen neuvoa!
- halpaonhuono
Sinulla ei selkeästi ole sellaista osaamista ja tietoa, jolla koulutetaan lähes nollasta kunnon ratsuhevonen. Sinun pitäisi olla osaava ratsastaja, jottei hevonen mene pilalle. Ilmeisesti halvalla saitte, niin piti ottaa kouluttamaton?
Tarvitset vähintäänkin osaavat ratsastuksenopettajan ratsuttamaan hevosta ja kouluttamaan sinua.
Olet liian alussa taitoinesi, jotta voisit ottaa tällaisen hevosen. Se on ilmeistä jo siitä, että sinun täytyy tällaisilla roskapalstoilla kysellä neuvoja. Peru kauppa. - zxcvbnm,.,mnbvcx3165
Itse et tunnu osaavan et halua luopua hevosesta et halua että se menee pilalle = hommaa sille KUNNON kouluttaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948