Lumikinokset Nettiauton myyntikuvissa

Markkinaviisari

Mitenkäs se oikein hinnoiteltujen autojen kauppa on yksityisillä käynyt tänä kesänä?

Nettiautoa kun vilkaisin, liki jokaisella hakusivulla on useampia ilmoituksia joissa autot makaa lumikinosten keskellä. Eli olleet myynnissä vähintään puoli vuotta. Tai mistä tietää onko ne viime talven lumet. Osalla varmasti edellistalven.

Haluan ihmeessä kuulla vastauksen, että kauppa käy kuin siimaa. Kertokaa myös missä ja millaisista autoista. Tässä 200.000 asukkaan kaupungissa käytettyjen kauppa hiipui jo huhtikuussa joka sektorilla. Liikkeissä, jobbareilla ja aidosti yksityisillä. Hintapyynnöt on ropisseet alas eikä silti kauppa käy. Pieniä autoliikkeitä lopetettu 13 kpl puolen vuoden sisään. Jobbarit väistyneet markkinoilta ilmeisesti muihin hommiin. Naapurit tuskailee myymättömien vaihturiensa kanssa joista liike olisi hyvittänyt vain kierrätysmaksun verran. Jossain silti puhkutaan että autokaupassa on kova draivi päällä. Haluan nähdä sen.

7

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no prblem

      Kauppa käy kuin siimaa, tampiot ostaa karvahattupäässä volkkareita. Eivät tajua maailman menosta mitään.

    • Ite ajan Toyolla

      Hyvä jos vanhat volkkarit pysyy vielä kasassa. Täti osti helmikuussa uuden Golffin jonka ovet helisee ja sähköt reistaa jo sisäänajovaiheessa. Naapuri pani juuri Puolassa kootun Caddyn kiertoon, siinä ei pysynyt sähköt koossa yhtäkään talvea. Mutta h`vetin kallis oli ostaa ja hyvän hinnan sai myydessäkin.

    • res. ltn.

      Golf, ai että sen penkki tuntuu hyvältä - melkein kuin olis anustappi pyllyssä.

    • Sa-Letti

      Jostain syystä nuo myyntipalstat pursuaa Mondeoa, Puntoa, Vectraa ja vanhempia Volkkareja. Mersut ja Toyotat ei yhtä kauaa listoilla vanhene, vaikka oltaisiin maailmanlopun lamassa.

    • tyjn6u k i

      Eihän ne hinnat mihinkään ole pudonneet. Itse ostin auton huhtikuussa ja silloni kauppa kävi raivoisasti. Omani meni kolmessa päivässä, hyvä etteivät ostajat tapelleet siitä. Ostamaani autoa toinen ostaja kärtti minulta itselleen jo samantien, kun olin sen ostanut.

      Autoja ostetaan enemmän kuin koskaan ja innokkaammin. Mikäpä on ostaessa, kun Saksasta tulee upeaa sopuhintaista käytettyä premiumia lauttojen täydeltä.

      • gt4tgv5hyr

        Hyvä juttu muuten mutta lopeta tuo premium -sanan käyttö. Se on jo kärsinyt inflaatiota, kun joku Lapin Kultakin on "premium lager", vaikka ei ole mitään jakoa lapparilla kun vertaa pienpanimoiden tuotoksiin.


    • Premium Paskium

      Niin ja liikkeistä saa yksityisten uittamaa "Saksan Premiumia" halvemmalla kuin lähtömaasta Saksasta. On kyllä suoraan sanottuna niin ruuvattuja paskoja etten koske pitkällä tikullakaan. Tuttu Nissan-myyjä kaupitteli liikkeen pihalle kertyneitä Saksan rasioita -45 prosentin alennuksella vastaaviin Suomi-autoihin nähden. Autot oli konetta myöten niin rapeassa kunnossa että seisovat liikkeen pihassa vieläkin, yli kolmen kuukauden jälkeen. Ennen hyvittivät Saksan uitoista huonosti, nyt eivät ota vastaan enää ollenkaan. Siksi yksityiset tyrkyttääkin näitä ahkerasti netissä ja sanomalehtien markkinapalstoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3412
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1883
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      29
      1549
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1068
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1024
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      963
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      816
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      717
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      706
    Aihe