Vaahterapalmusiirappi-sitruunamehu Paasto

Lenttssu

Täällä on nyt ollu kaikennäköistä juttua paastoamisesta, kannattavuudesta, terveellisyydestä jne jne, niin ajattelin kertoa oman kokemuksen 10 päivän paastosta.

Olen 157cm pitkä ja alussa 56kg painoinen 27 vuotias tyttö. En siis erikoisemmin ylipainoinen, mutta kroppa oli melko löysä ja laihduttamisen/treenauksen aloittaminen hankalaa. Kaverit ehdotti tätä paastoa ja päätin kokeilla.

N 5 päivää ennen paaston alkua jätin pois kahvin ja kiinteän ruoan, söin paljon hedelmiä, vihanneksia ja keittoja. Vikan päivän vain hedelmiä. Paastojuomaan tarvitaan tuota vaahterapalmusiirappia, tuoreita sitruunoita ja cayennepippuria. Lisäksi saa juoda vettä ja yrttiteetä (join myös vihreää teetä).

Paaston aloitus oli helppoa, olihan kroppani jo tottunut vähään energiamäärään. Juoma on hyvää kun löytää sopivan suhteen sitruunamehun ja siirapin kanssa, cayennepippuri antaa mukavaa tujua.

Tyhjennykseksi kokeilin merisuolavettä - ei toiminut minulla, joten hain apteekista Klauber suolaa ja toimii! Tosi pahanmakuista,mutta kyllä sen kesti :) Tyhjennyksen tein kahtena ekana aamuna, ja paristi loppupuolella (oisko ollut kuudes ja vika aamu).

Ensimmäiset päivät palelin todella paljon, ja vaikka lisäsin pippuria vilu ei lähtenyt. Nälkä ei ollut missään vaiheessa. Kolmantena päivänä ei ollut enää viluongelmaakaan.

Paaston jälkeen kiloja lähti n 5 ja terveellisen elämän aloittaminen oli todella helppoa! Olen aikamoinen vehnähiiri, joten todella tarvitsin tätä kuuria että pääsin hiilareista eroon. Paino on pysynyt samassa vielä paaston jälkeenkin, pidän 1 nestepäivän viikossa juoden tuota paastojuomaa, ja olen lisännyt vihreän teen juontia muun terveellisen ruoan lisäksi.

Tätä paastoa voin lämpimästi suositella kaikille! Siirapista saa kaikki tarvittavat hiven- ja kivennäisaineet ja siinä on tarpeeksi energiaa jotta pysyy virkeänä. Olin koko paastonajan töissä ja lenkkeilinkin hieman (en täysillä kuitenkaan). Eli normaalia elämää, ilman ruokaa vain :)

10

4957

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen kaksi kertaa kokeillut vaahterapalmu siirappi diettiä.. Kyllä on tehokas juttu!!
      Mutta tämä Klauber suola, suolen tyhjennys oli aika raju koettelemus.. Jos vielä yritän samaa uudestaan niin kyllä pitää olla wessa vieressä!
      Kolme ensimmäistä päivää olivat tosi nälkäisiä mutta sitten elimistö tasaantui ja nälän tunne katosi.. Suosittelen

    • jj

      hyvä nin

    • CarrYa

      Voiko tuota vaahterapalmusiirappia korvata millään? Sehän on ihan tuhottaman hintaista eikä sovi opiskelijan kukkaroon.

    • gadsrftyr

      itse ajattelin kanssa kokeilla, teittekö glaubersuolan lisäksi, muita suolihuuhteluita, oeln jostain lukenut että jotkut käyttävät suolihuuhtelupussia tjnt? Ja että jos ei tee niitä niin tulisi päänsärkyä?

    • 2x.pv.suolihuuhtelu

      Suolihuuhtelu pitää tehä VÄHINTÄÄN kerran päivässä KOKO paaston ajan, mutta suositellaan kahtena kertana päivässä, eli aamuin ja illoin, joka oman kokemukseni mukaan todellakin kannattaa..olo meinaan pysyy paljon parempana!!!!

    • Ei pelotella!

      En usko tuohon juttuun ja en varsinkaan että vieläpä kaksi kertaa päivässä!

      Jos on tehokas tee ja tyhjentyy kerran päivässä, niin riittää vähempikin huuhtelu.

    • Anonyymi

      Kiitos Rosa

    • Anonyymi

      Olin nuorena18 vuoden ajan vaahterapalmu-siirappi- sitruunamehu paastolla + klaubersuola noudatin ohjetta että tyhjennyksen on toimittava koko ajan siis tyhjennys
      aamuja ilta. Cayenneippuri pitää lämpimänä jos sitä ottaa tarpeeksi. Olin välillä myös kuukauden pastolla . Välillä kahden ja kolmen viikon palstoilla. Se oli terveydeksi
      mutta sen valmistus loppui. Kertokaa MISTÄ SAAN VAAHTERAPALMUSIIRAPPIA
      Teille kirjoitti olen 85 v. Oli pakko lopettaa 60 vuotiaana kun sitä enää ollut. Aloittaisin sen taas koska en pääse tarpeeksi alas painossani . Olen154 cm pitkä painan 57 kg
      Vielä olisi läskejä poistettavana.

    • Anonyymi

      Tuli kirjoitus virhe Teille piti kirjoittamani TELLE ! Minulta kysyttiin että onko helppo
      vastasin totuuden mukaisesti, Hirviän vaikia siis koko 18 v.n ajan loppuunsaakka.
      Tulokset o,ivat pelkästään hyviä.

      • Anonyymi

        Oletko nyt aivan varma, että paastosit 18 vuotta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe