Onko oikeasti niin, että jos kutsun ensi kerran miehen tänne Irakista,
hänen pitää mennä anomaan viisumia Syyriaan, koska Bagdadin suurlähetystö on lopettanut toimintansa??
Miten se voi olla niin hankalaa, että pitää matkustaa toiseen maahan anoakseen viisumia suomeen? Matka on vaarallinen, eikä matkustamista Syyriaan suositella kenellekään..no ei varmaan irakiinkaan, mutta kuitenkin.
Onko jollakulla asiallista tietoa tästä?
Olisi mukava tietää!!!
viisumiasiaa!!
17
396
Vastaukset
- =))
Ei välttämättä Syyriaan, vaan lähellä olevaan suomen suurlähetystöön. Eli voi mennä Turkkiin tai Iraniin.
Se viisumin saanti ei ole ihan yksinkertainen juttu. Ainakin kun me mieheni kanssa kutsuimme hänen veljensä vaimonsa ja poikansa kanssa vierailulle luoksemme, ulkoministeriö soitti meille parikin kertaa asian tiimoilta ja tenttasi sukulaisuus asiaa tarkasti. - ????????
no entäs jos ei olla sukua?
jos vaan halutaan tavata ensi kerran?
miksi suurlähetystössä sanottiin että pitää mennä syyriaan?
damaskokseen?- =))
Meiltä tarkastettiin avioliiton solmimispäivä, paikka ja onko rekisteröity maistraatissa. Siis suomen ulkoministeriöstä soittivat ja kyselivät. Kahteen kertaan ja kaksi eri virkailijaa.
Mieheltä kyseltiin sukulaisten syntymäaikoja, asuinosoitetta, milloin tavannut viimeksi ja missä jne.
Lisäksi kysyttiin olenko minä tavannut mieheni sukulaisia aikaisemmin ja mitä tiesin heistä. No tietenkin tiesin vain sen mitä mieheni oli kertonut.
Tarkkaan kysyivät miksi olimme heidät suomeen vierailulle kutsuneet, milloin vierailu tulisi tapahtumaan ja kuka heidän matkansa kustantaa, kuka kustantaa asumisen ja missä jne.
Itse he matkansa ja ylläpitonsa kustansivat, mutta osoite jossa asuivat, eli meidän kotimme piti ilmoittaa.
Syyria lienee lähin suomen suurlähetystö irakilaisille ja nimenomaan se entinen irakissa sijainnut lähetystö, joten luulen, että sen vuoksi kehottavat menemään sinne.
- :(:(:(
no me ei olla koskaan ennen tavattu oikeasti.
eli ihan ensi visiitti ja näkeminen olisi tavoitteena..:(
ei sitten taida onnistua mitenkään, syyriaan kun ei oikein voi matkustaa. - Aasiasta valoa
Jostakin luin,että niissä maissa missä ei ole Suomen edustustoa,Saksan edustustot hoitaa Suomen viisumiasiat.Ainakin näin on Kambodzassa,se on varma.Ei tarvitse sieltä mennä Bangkokiin.Ei muuta kuin lähettelemään sähköpostia,tai soittamaan vaikkapa ulkoministeriöön,kyllä se siitä selviää.
- epätoivoinen:((((
soittelenpa uudelleen ministeriöön, kun damaskoksesta ei olla vastattu spostiin vaikka sitä lähettelin.
hankalalta tuntuu. - :))
Oletko lähettänyt hänelle kutsukirjeen?
Leimauta kutsukirje notaarilla ja lähetä hänelle Irakiin. Hänen pitää mnnä henkilökohtaissti täyttämään viisumihakemus syyriaan ja antaa alkuperäinen kutsukirje mukana. Viisumihakemus ei ole ilmainen.
Kun suurlähetystö syyriassa käsittelee asian, he ottavat yhteyttä suomen ulkoministeriöön, joka ottaa yhteyttä sinuun.
Voi olla hieman vaikeaa saada viisumia sieltä, jos ilmoitatte syyksi, että hän tulee tapaamaan sinua.
Hakeeko hän millaista viisumia? - Kokeikaa
halvinta mahdolista tapaa, eli selvittäkkää ensin hoitaako minkään muun maan lähetystö Irakissa Suomen asioita. Lähetystöjen välinen yhteistyö on aika tavallista silloin jos jollakin maalla ei ole omaa edustustoa.
Ylipäätään en kylläkään pidä kovin todennäköisenä, että irakilaiselle myönnetään turistiviisumia Suomeen, mutta toki sitä voi aina yrittää. Helpommin viisumin saa opiskelijastatuksella tai toinen vaihtoehto on ns. business-viisumi, joka toisin on hiukan kalliimpi. Oletan kuitenkin, että teillä ei ole perusteita kummallekaan.
Onnea kuitenkin yritykselle! - :((((((
En ole vielä lähettänyt, tehnyt sen kyllä
Leimauta notaarilla? Anteeksi tyhmyyteni, kerro vähän.
Ei se Syyriaan meno onnistu, sinne on liian vaarallista matkustaa.
Turkkiin kyllä onnistuisi, kunhan vastaisivat minulle, ottavatko irakilaisen viisumihakemuksen vastaan.
tiedän, ettei ole ilmainen, eikö hakiessa pidä myös olla jo varattuna lentoliput, ja matkavakuutus? Niitähän ei korvata vaikka vastaus kielteinen..
Mitä kaikkea muuta pitää muistaa, tuntuu että lista on loputon, mitä viisumia hakiessa pitää muistaa.
Korkeintaan kuukaudeksi on tulossa, ajatellen että helpommin saa kun tulisi ensin vähäksi aikaa, jos saa sitäkään.:(((
Mitä sitten syyksi voi laittaa?- 13+17
Syyriaan voi matkustaa kyllä, ja siellä suuri osa irakilaisista hoitaa nuo asiat. Oma mieheni on rampannut siellä alvariinsa, siis Syyriassa, hoitamassa paperiasioita sekä ihan vaan shoppaamassa... Syyriasta saa muuten todella upeita vaatteita, asusteita ym :)
Ja onhan Irak myös luokiteltu vaaralliseksi ja maaksi jonne ei kannata matkustaa. - Haettaessa
pitää nimenomaan olla liput VARATTUNA (ei maksettuna) ja matkavakuutus hankittuna. Viisumi haetaan, ja myönnetään jos myönnetään, lentolipussa mainituille päiville, max. 90 vrk.
Liitteeksi kannattaa laittaa työnantajan/oppilaitoksen myöntämä todistus lomasta, jotkut lähetystöt vaativat 6 kk:n tiliotteet hakijalta ja viimeisen tiliotteen kutsujalta.
Soita UM:ään, siellä pystytään parhaiten neuvomaan, mitä kaikkea sinun tulee muistaa kutsukirjeessä ja mitä kaikkea kannattaa laittaa liitteeksi hakemukseen. - =))
Eli kun olet sen kutsukirjeen kirjoittanut, menet maistraattiin ja pyydät notaarilta todistuksen/leiman. Se vahvistaa kutsukirjeen oikeaksi ja sinun kirjoittamaksesi. Maksaa muistaakseni muutaman euron se todistus.
http://www.maistraatti.fi/fi/Palvelut/julkinen_notaari/
Voi todellakin olla vähän vaikeaa saada se viisumi ilman "vakuuttavia" perusteluja. Jos mies voi tulla esim lomalle turkkiin ja sen jälkeen voitte todistaa tuntevanne toisenne jo entuudestaan esim. valokuvin, voi olla ehkä helpompi.
Mutta älä nyt heitä toivoa ennen kuin olette kokeilleet.
Sinne suurlähetystöön taitaa olla parempi soitta kuin laittaa sähköpostia. Ainakin me saimme hyvää palvelua puhelimitse silloin kun kutsuimme mieheni sukulaisia vierailulle.
- :(((((
Niin on Irak myös vaarallinen, mutta on se Syyriakin irakilaiselle vaarallinen..
- :(((
Kutsuun neuvottiin laittamaan vain nimet, syntymäajat ja osoitteet molemmilta.
Ja että onko sukulainen vai tuttava, vierailuajan kesto, ei mitään muuta. Tällainen tuli maistraatilta, esitäytetty lomake.
eli jos käsittelyaika on 1 kk, liput kannattaa varata hieman kauemmas...
Suoraan on sanottu, että jos ei ole ennen tavannut, ei sitä viisumia oikein saa.
Miten helvetissä sitten ihmiset pääsevät toisensa ensi kerran tapaamaan???:( - Olisiko kenties
järkevämpää sopia ne ensitreffit vaikka Jordaniaan? Irakilaisten on helppo matkustaa sinne, monilla varakkaamilla on jopa kakkosasunto siellä. Eikä se ole mitenkään hankalaa suomalaisellekaan lentää Jordaniaan...
- vaikee
sori kun sekaannun,mutta tahtoisin tietää millainen tuon kutsukirjeen pitäisi olla?
Mitä kaikkea sen tulisi sisältää?- Netistä
löytyy valmiita pohjia, maistraatista täytettäviä lomakkeita ja soitto UM:ään, niin saat todella hyvät, seikkaperäiset ohjeet.
Pääpiirteissään kutsun tulee sisältää kutsujan ja kutsuttavan henkilö- ja yhteystiedot, matkan ajankohta ja tarkoitus. Sevitys kutsujan ja kutsuttavan suhteen luonteesta, majoituksesta, kuka vastaa kustannuksista Suomessa oloaikana. Mikäli ei pysty kutsukirjeessä/hakemuksessa tarpeeksi hyvin perustelemaan matkan TODELLISTA tarkoitusta, niin päätös on useimmiten kielteinen, eikä lähetystön tarvitse perustella päätöstään millään tavalla. Välillä tuntuu, että lähetystöt toimivat täysin mielivaltaisesti, ja juurikin tuo ettei edes tarvitse perustella kielteistä päätöstä hankaloittaa asiaa. Omakohtaista kokemusta sen verran, että mielestämme laadimme asiallisen kutsukirjeen, toimitimme lähetystöön kaikki mahdolliset liitteet, työnantajan todistuksen myönnetystä lomasta ja kopion allekirjoitetusta sopimuksesta, jonka mukaan lähisukulaisemme oli loman jälkeen lähdössä työkomennukselle kolmanteen maahan (siis ei tosiaankaan tulossa Suomeen jäädäkseen tänne!). Eikä taatusti ollut rahastakaan kiinni. Turistiviisumihakemus kuitenkin hylättiin, sillä katsottiin, että Suomen reissulle ei ollut 'perusteltua syytä'. Luulisi, että vierailu lähisukulaisen uudessa kotimaassa olisi riittävän hyvä syy...
Mikäli kutsuja vastaa kustannuksista, vaaditaan yleensä liitteeksi viimeinen tiliote. Käytännöt hiukan vaihtelevat lähetystöittäin, joten kannattaa olla yhteydessä myöskin sinne ja tsekata mitä kaikkia todistuksia on liitettävä mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897