Kokemuksia VHH:sta

Xccx

Aloin VHH ruokavaliolle n. 2,5 vuotta sitten, sitä ennen olen hallinut painoa huonoin tuloksin vähärasvaisilla ruokavalioilla.

Tilanne oli aloittaessa se, että kahvia en juonut 6 vuoteen, kun vatsa ja suolisto ei kestänyt. Vatsakatarri ja krooninen suolisto ongelma oli jatkuva riesa. Lisäksi tuli vielä laktoosi intoleranssi.
Parantelin niitä jättämäällä kovat rasvat vieläkin vähemälle. Söin vatsahappoa vähentäviä pillereitä aika usein toistuviin vatsakatarri ongelmiin. Lisäksi vielä ongelmia aiheutti ylipaino jota yritin hallita syömällä joka toinen tunti jotain pitkäkuituista hiilihydraattia. paino oli kuitenkin jatkuvasti yli 90 kg (pituus vajaat 170cm )

Sitten luin Ruotsalaisesta lehdestä kokemuksen jolla paino putosi 146 kg:stä 74 kg rasvasten ruokien syönnillä. Päätin kokeilla, hiilarit pois ja tilalle rasvat.
Tuli melkoinen yllätys, painon pudotukseen olin tosin varautunut 1,5 kk - 7kg.
Mutta vatsakatarri ja suolisto ongelmat lähtivät saman tien, perässä seurasi laktoosi intoleranssi joka lähti myös. Muutaman kuukauden päästä kokeilin juoda tavallista maitoa ja kaskumaa ei minkäänlaisia oireita. Vuoden päästä aloin kokeilemaan kahvia, ei oireita, nyt juon kahvia montakupillistä päivässä.

Vhh:n aloittamisen jälkeen en ole sairastunut yhtään vatsakatarria, ei yhtään ilmavaivoja, ripulia. Elän täysin normaalia elämää, ei nälkää, vessakäynnit vähentyneet murto-osaaan aiemmasta, paino hallinassa jne. Olen todella positiiviesti yllättynyt :)

n. 20 vuotta elämästäni meni järettömän vähärasvaisen ruokavalion takia painon kanssa taistelemiseen ja lisäksi jatkuvista mahaongelmista kärsimiseen.

Nyt vaimo on testannut muutaman kuukauden, paino alimillaan 15 vuoteen, aiemmin vaivanneet suolisto ongelmat myös historiaa.


Ps, sukulaismies jolla on 2 tyypin diabetes, sai sen hallintaan VHH:lla aamusokeri 5,5. Hän jotui sairaalaan myyräkuumeen takia, siellä huomasivat pepereista että hänellä on 2 tyypin diabetes, joten antoivat sairaalan diabetesruokaa joka koostui lähes pelkistä hiilareista. 4 päivän päästä aamu sokeri oli noussut 19, lääkäri huolestui ja ihmetteli, että mistä tämä johtui, johon SM vastasi että tämä johtuu teidän ns, diabetes ruokavaliosta.

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moi Veijo!

      Hoonon soomesi kyllä tunnistaa, turha piileskellä feikkinimimerkin takana!

      • rasvaista menoa

        Oletko ihan terve? Veijohan on tervetullut tälle palstalle aina kun haluaa.

        Se, oletko sinä tervetullut on sitten aivan toinen juttu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5465
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2326
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1860
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      145
      1761
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1585
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      33
      1513
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1378
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1117
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1088
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      222
      1008
    Aihe