Vanhus ensihepaksi?

ömömömö

Hei!
olen 14 vuotias tyttö, harrastanut heppoja 4-5vuotta. Etsin nyt itselleni omaa ponia. Onko mielestänne järkevää ostaa 18-21 vuotiasta ponia ensi hepaksi?

14

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HH

      no joo ja ei et se on siin et hevonen elää 20-30 vuotiaaks ja jos haluut kisata suurii esteluokkii ni joku 7-15 vuotiaski kelpaa :)

    • aäsldkjfhg17

      No eihän sillä hevosen iällä sen suurempaa merkytystä oo ku mimmone luonne sillä sitte on. Ite just vähän aikaa sitte ratsastin 3 v hevosella jonka luonne vastas jonku 20 v hevosen menoa ku taas oon ratsastanu 20 v hevosta joku käyttäyty ku 3 v ;) Joten ei se ikä paina yhtälailla ku luonne :)

    • Hebobo

      Itekki olen ratsastellut 20-vuotiasta heppaa ja hyvin on kulkenut, ei askelpaina eikä muutenkaan vaikuta vielä yhtään vanhukselta. niinku aäsldkjhg17 sanoki ni se 20- vuotias saattaa käyttäytyy ihan hyvin niinku joku 3-vuotias jne...
      Kyllä uskon että 20-vuotias voi olla hyvä ensihepaksi samaten kuin joku 7-15 vuotiaski. Riippuen tietenkin hepasta itsestään.

    • elixia

      Onkohan mahdollista saada lääkäriltä lausuntoa, että missä kunnossa hevonen on? Joskus omistaja pistää hevosen myyntiin, vaikka sen oikeampi osoite olisi teurastamo. Kannattaa siis kysyä nykyiseltä omistajalta, että kuka lääkäri pollea on hoitanut ja vaikka soittaa sinne lääkärille, että missä kunnossa tämä kyseinen hevonen on.

    • HH

      Ennen ostoa tehdään ostotarkastus :-D

    • ömömömö

      HH: kukaan ei onneksi tuota tiennyt! :)
      Mutta kiitos vastaajille! =)

    • Suosittelisin n.10-13 vuotiasta. Hevosella on jo järkeä päässä mutta ei ole liian nuori ja "energinen". Ja jos ostat todella vanhan hevosen teillä ei ole montaa yhteistä vuotta jäljellä ja vanhemmalla hevosella esiintyy kaikenlaisia vaivoja joten noin 10 vuotias heppa sopisi mielestäni parhaiten.

    • tynski

      Paras ensiheppa on 10-18 vuotias hevonen,jos ei ole kokemusta ennen omasta hepasta tai ylläpito hepasta niin kannattaa ottaa vanhempi hevonen. Tiedän monta tapausta kun vanhemmat on ostanut pikkulikalle varsan(2-4vuotiaan) ja he ovat menneet liian aikaisin ratsastamaan tai liian rankasti ja poni on muutaman vuoden päästä pilalla ja sitten harmittaa kun ei voi hepalla enää ratsastaa. :)

    • Nisunam

      Itse sitten ku otan, niin otan 15-20 vuotiaan suokin. :) Eli miusta on ihan hyvä kans 10-20 vuotias polle, on vielä yhteisiä vuosia edessä! :)

    • Mulle tulossa 16-vuotias risteytysponi yllöpitoon, ja musta 16 kesää nähnytkin kuulostaa vanhalta :DDD

    • Bouuu

      Mielestäni kannattaa ostaa ensihevoseksi 9-14 vuotias ruuna. Siis ruuna joka on ruunattu ihan hyvissä ajoin, ettei niitä orin piirteitä ole kovin paljon. Riippuu toki paljon hevosen luonteestakin, mutta usein ruunat ovat vähempään tyytyväisiä ja tottelevat nöyremmin. Useat tuntemani tammat kun on sen verran dominoiva ja itsepäinen, vaikka laumassa alistuva onkin, testaa ja "ottaa nokkiinsa" esim kovemmin käskettäessä helpommin. Toisaalta jos tamman luottamuksen voittaa niin varmasti saa myös kunnioittavan ja parhaimman ystävän. Ruunan kanssa tehtävä on usein helpompi eikä vittuunnu niin alkuunsa kun tamma =) Tammalla myös on kiimoja jotka voi toisilla aiheuttaa kans oireita esim kiukkuilua. en kuitenkaan yleistä, mutta puhun omasta kokemuksesta. Täytyy muistaa että hevosten luonteenpiirteissä on huimasti eroa mikä kans vaikuttaa.

      Oma sh-tamma on 19v ja jalka nousee edelleen kun aikoinaan ravurina :D kyllä sitä joskus ajattelee että onkohan tän ikää huijattu, onkohan tää kuitenki 3 v känkkäränkkä ? Näin vanhaa hevosta en suosittele ostamaan, kun niitä vanhuuden vaivoja alkaa tuleen - ja vie joskus rahaakin, kun vanhempi hevonen tarvitsee ruokiinsa joskus enemmän erillaisia lisiä jne. ja kuntokin rupeaa pikkuhiljaa heikkeneen :/ riippuu tosin hevosen kunnosta, toinen vanhenee nopeammin kuin toinen.

    • ömömömö

      kiitos vastaajille todella paljon ! :)
      Ja tosiaan, saan nyt sitten ponin, joka on 17vuotias tamma, hyvässä kunnossa ja kilpaillakkin voi ! :)

    • Tietoa omasta takaa

      On monia hevosia, joilla kisaa käydään vielä 18-19 v, jos ne ovat kunnossa. Ensihepaksi sopii mielestäni yli kymmenvuotiaat. Olen lukenut niin myös tietokirjoista ;D Sen alle olevat hummat ovat harvemmin kymppivarmoja ja aina niin kilttejä. Ihan 21-vuotiasta hevosta en kuitenkaan ostaisi, sillä siinä ikävaiheessa yleensä alkaa tulemaan kaikenmoisia nilvelvaivoja jne. Eli osta kymmenvuotias tai yli varmaluonteinen, niin luulis teillä tulevan kivat yhteisvuodet! http://hevostalli.net ja http://hevosnetti.com ovat hyviä löytöpaikkoja!

    • nojaa...6367

      No jos mä ostaisin hepan ni se olis varmaa jotai 8-13. Ku sit vanhoil on nii pal kaikkii sairauksii ei tietty kaikil mut yleensä jotai kuitenki. Ja ensihevoseks ehkä mielummi ruuna, kun tammat saattaa olla joskus vähä tammamaisii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5050
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1219
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1159
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1113
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      743
    Aihe