Pakkokuntoutus hataralla pohjalla

Maan tapa

Lista kuntouttavaan työtoimintaan liittyvitä laeista:

Laki kuntouttavasta työtoiminnasta 2.3.2001/189
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189

1 luku 4 §
Suhde muuhun lainsäädäntöön
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2000/20000812
Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista 22.9.2000/812

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820710
Sosiaalihuoltolaki 17.9.1982/710

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021295
Laki julkisesta työvoimapalvelusta 30.12.2002/1295

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030497
Laki kuntoutuksen asiakasyhteistyöstä 13.6.2003/497

7 luku
Kuntouttavan työtoiminnan ehdot
22 § (23.8.2002/751)
Työturvallisuus ja työterveyshuolto
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020738
Työturvallisuuslaki 23.8.2002/738

23 §
Tapaturmavakuutus
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1948/19480608
Tapaturmavakuutuslaki 20.8.1948/608

Noita kaikkia tuskin kukaan hallitsee. Yksi tärkeimmistä on kuitenkin Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista.
Esimerkkejä:
”2 luku
Asiakkaan oikeudet ja velvollisuudet
4 §
Oikeus laadultaan hyvään sosiaalihuoltoon ja hyvään kohteluun

Asiakkaalla on oikeus saada sosiaalihuollon toteuttajalta laadultaan hyvää sosiaalihuoltoa ja hyvää kohtelua ilman syrjintää. Asiakasta on kohdeltava siten, ettei hänen ihmisarvoaan loukata sekä että hänen vakaumustaan ja yksityisyyttään kunnioitetaan.

Sosiaalihuoltoa toteutettaessa on otettava huomioon asiakkaan toivomukset, mielipide, etu ja yksilölliset tarpeet sekä hänen äidinkielensä ja kulttuuritaustansa.”

Vakaumus? Vakaumukseni estää työn tekemisen ilman palkkaa!!

Ja muutenkin on tuo 2 luku sellainen että kyllä ”täti” joutuu tiukille sen kanssa. Voi työllistymissuunnitelman teko kestää jopa useita päiviä, sillä melkoisen hataralla pohjalla tuo pakkokuntoutus on.

Kuntouttava työtoiminta on sosiaalihuoltolain mukaista sosiaalipalvelua. Jos olette joutuneet tahtomattanne kuntouttavaan työtoimintaan, lukekaa siellä "Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista" 2. luku, viides pykälä, kohta "Asiakkaan oikeus saada selvitys toimenpidevaihtoehdoista ":

"Sosiaalihuollon henkilöstön on selvitettävä asiakkaalle hänen oikeutensa ja velvollisuutensa sekä erilaiset vaihtoehdot ja niiden vaikutukset samoin kuin muut seikat, joilla on merkitystä hänen asiassaan. Selvitys on annettava siten, että asiakas riittävästi ymmärtää sen sisällön ja merkityksen."

Pyytäkää tämä selvitys heti, kirjallisesti, yksityiskohtaisesti ja selkokielellä.

Lisäksi, jos ette halua esim. työelämävalmennukseen, niin pidätte vain huolen siitä, että työllistämis- tai aktivointisuunnitelmaanne ei tule minkäänlaista mainintaa työelämävalmennuksesta jolloin teitä ei voida myöskään siihen velvoittaa.

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        76
        4558
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3793
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        148
        3516
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        43
        1997
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        71
        1928
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1239
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        126
        1074
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        138
        1000
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        943
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        847
      Aihe