Kertoo Tekniikka & Talous:
http://www.tekniikkatalous.fi/tk/tiede/maapallo jaahtyy edelleen/a656331?s=u&wtm=tt-19072011
Että sellainen lämpeneminen päällänsä.
Maapallo jäähtyy edelleen
14
145
Vastaukset
Alkaako mennä jo vähän epätoivoiseksi tuo pikaisen jääkauden odottelu? ; )
- Kas kas tota
tiedettä, ei ota ollenkaan asettuakseen.
- ..............
Maansisäisellä lämmöllä vain ei ole merkitystä maan pinnan lämpöihin.
- Väärin kylmennetty..
Paitti että lopputuloksena tulee olemaan ikijäässä oleva maanpinta.
Kertoo tutkimus. - Tollopeloton
Jos tarkkoja ollaan, niin maan sisäinen lämpö vaikuttaa yhtä paljon kuin tuo paljon puhuttu CO2- määrän muutos ilmakehässä...
- ..............
Väärin kylmennetty.. kirjoitti:
Paitti että lopputuloksena tulee olemaan ikijäässä oleva maanpinta.
Kertoo tutkimus.Vain jos CO2:ta poistetaan ilmakehästä riittävästi. Geoterminen lämpö ei riitä pitämään maanpintaa lämpimänä.
- huoh....
.............. kirjoitti:
Vain jos CO2:ta poistetaan ilmakehästä riittävästi. Geoterminen lämpö ei riitä pitämään maanpintaa lämpimänä.
Hiilidioksidilla ei ole mitään tekemistä maapallon lämpötilan kanssa.
Aurinko pitää maata lämpimänä. - .........
huoh.... kirjoitti:
Hiilidioksidilla ei ole mitään tekemistä maapallon lämpötilan kanssa.
Aurinko pitää maata lämpimänä.Maanpintaa lämmittää kaksi lämmönlähdettä: aurinko ja ilmakehä. Hiilidioksidi on hyvin merkittävä kaasu, ilman sitä maapallo olisi lumipallo.
- huoh....
......... kirjoitti:
Maanpintaa lämmittää kaksi lämmönlähdettä: aurinko ja ilmakehä. Hiilidioksidi on hyvin merkittävä kaasu, ilman sitä maapallo olisi lumipallo.
Kerro ihmeessä miten se ilmakehä lämmittää maata?
- ...........
Tollopeloton kirjoitti:
Jos tarkkoja ollaan, niin maan sisäinen lämpö vaikuttaa yhtä paljon kuin tuo paljon puhuttu CO2- määrän muutos ilmakehässä...
Olet väärässä. Oheiset luvut osoittavat sen.
Geoterminen lämpövuo on keskimäärin 0.075 W/m².
Hiilidioksidipitoisuuden kasvun aiheuttama säteilypakote on 1.66 W/m² (379 ppm vuonna 2005).
Hiilidioksidipitoisuuden kasvun aiheuttama säteilypakote on siis 22 kertaa suurempi kuin keskimääräinen geoterminen lämpövuo. - Kaksinkertainen
........... kirjoitti:
Olet väärässä. Oheiset luvut osoittavat sen.
Geoterminen lämpövuo on keskimäärin 0.075 W/m².
Hiilidioksidipitoisuuden kasvun aiheuttama säteilypakote on 1.66 W/m² (379 ppm vuonna 2005).
Hiilidioksidipitoisuuden kasvun aiheuttama säteilypakote on siis 22 kertaa suurempi kuin keskimääräinen geoterminen lämpövuo.kylmeneminen: Ydin jäähtyy ja ilmakehä jäähtyy auringon lamaantuessa.
Ei hyvältä näytä. - Ellei peräti
elonkehä?
- rupu
Juu!
Käsityksini mukaan maapallon ilmakehä lämpenee saasteiden myötä. Eivät ole tietenkään silmin havaittavissa. Samalla myös auringon valon väheneminen vaikuttaa suoraan valon määrään ja kasvillisuuteen. Ilmakehän hiilidioksiidipitoisuus lisääntyy. Maapallon sisäisen lämpötilan lasku on hidasta mutta totta.
On aika huolestuttavaa!
Kyllä meidän suomalaisten kannattaa aloittaa maailman parannus ja liittyä vihreisiin. Meillä on todella suuri vaikutus tulevaisuuteen kun katsomme tilannetta 100000 vuoden kuluttua. Ajatelkaa Suomi on kuitenkin maailman napa.
Näin me vihreät! - rupu
Pelastus!
Meillä vihreillä on kaikki keinot käytössä maailman pelastuseksi. Meillä on varaa maksaa kaikkien itämeren saatuttajavaltioiden puhdistamohankkeet.
Meillä on varaa maksaa kaikki uusiutuvan energinkäytön ympäristöhaittojen kulut.
Meillä on varaa maksaa teollisuuden kuluja maailman laajuiseti mm. hiilidioksiidipäästökaupassa.
Vihreillä on nyt suomen paras vallanpitäkoalitio. Nyt joskoskaan tapahtuu kunhan pidätte lipun korkealla ja vastaisuudessakin valitsette eduskuntaan kokeneita ja viisaita edustajia joilla on todellista näkemystä js kokemusta parlamentin toimintaan. Esimerkiksi täytyy nostaa todellinen filosifi ja käytännön mies Jani Toivola.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455200Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1261670Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151579Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511530- 141255
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22108081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171047Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771008Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60847