Suuri hiilikauppahuijaus EU.ssa

1572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Hiilikauppa ei ole palstan aihe, mutta

- onko mielestäsi ilmastonmuutos jo alkanut?
- aiheuttaako hiilivoimaloiden CO2-päästöt ilmakehään ilmaston lämpenemisen (ns. kasvihuoneilmiön tai jonkin muun kautta)?

Äänestä
  • Vastaukset kysymyksiisi:

    -ilmasto on jatkuvassa muutostilassa; mitään erityisen suurta muutosta (kuten jääkausi) ei tällä hetkellä kuitenkaan ole tapahtumassa
    -ei aiheuta; CO2 on vain yksi (ja melko vähäpätöinen) kasvihuonekaasu muiden kaasujen rinnalla, ja ihmisperäisten CO2-päästöjen osuus on vain 3%, eli 97% kaikesta ilmakehään joutuvasta CO2:sta on luonnollisista lähteistä peräisin.

    Äänestä

  • Onko palstan aihe vaan ilmastonmuutoksella pelottelu?? Vainko Vastaajalle sopivat kommentit on sallittuja? Eikö krittiiki kuulu keskusteluun? Ilmastonmuutoksen varjollahan tuota täysin järjetöntä hiilidiosidikauppakin käydään.

    Äänestä

  • Vastauksia:
    - Mielsetäni alkanut? Se ei ole koskaan mielestäni edes loppunut
    - CO2 ei aiheuta muuta kuin kasvien kasvua

    Äänestä

Hiilikauppahuijausta harjoitettiin juuri ilmaston lämpenemisen estämiisen nimissä.
Tämähän on nimenomaan ilmastonmuutoskysymys, että jos huijataan
7 000 000 000 € , ilmaston nimeen.

Äänestä
  • Tarkoiti kai päästökauppaa? Se huijaushan on jo vanha juttu. Ja kaikkialla, missä liikutellaan isohja rahoja, myös ainakin yritetään huijata.

    Äänestä

  • UPDATE_5836427 kirjoitti:

    Tarkoiti kai päästökauppaa? Se huijaushan on jo vanha juttu. Ja kaikkialla, missä liikutellaan isohja rahoja, myös ainakin yritetään huijata.

    Mitä on hiilikauppa? Yksi vastaus:

    "Hiilikauppa tarkoittaa sitä. että luodaan markkinat, joilla maapallon hiilikierron kapasiteetti muunnetaan hyödykkeeksi. (19)"
    http://essee.wordpress.com/category/innovaatio/

    On siellä lisääkin - ei näytä mitenkään ilmastoystävälliseltä touhulta

    Äänestä

  • UPDATE_5836427 kirjoitti:

    Mitä on hiilikauppa? Yksi vastaus:

    "Hiilikauppa tarkoittaa sitä. että luodaan markkinat, joilla maapallon hiilikierron kapasiteetti muunnetaan hyödykkeeksi. (19)"
    http://essee.wordpress.com/category/innovaatio/

    On siellä lisääkin - ei näytä mitenkään ilmastoystävälliseltä touhulta

    "Hiilikauppa ei näytä mitenkään ilmastoystävälliseltä touhulta ". Olin väärässä, koska Ilmasto on vaarassa sen vuoksi, ja aihe siten aihe todellakin kuuluu ilmastonmuutospalstalle. Hyvä kun tämäkin ihmisen väline ilmastonmuutoksen jouduttamiseksi selkeni minulle-

    Äänestä

Kerrataan

kysymys:
"onko mielestäsi ilmastonmuutos jo alkanut?"

Vastaat:
"ilmasto on jatkuvassa muutostilassa; mitään erityisen suurta muutosta (kuten jääkausi) ei tällä hetkellä kuitenkaan ole tapahtumassa"

En kysynyt muutoksen suuruutta, Ehkä sitten täytyy sinua vasrten muotoilla kysymys uudestaan jatkoviestissä.


Kysymys;
"aiheuttaako hiilivoimaloiden CO2-päästöt ilmakehään ilmaston lämpenemisen (ns. kasvihuoneilmiön tai jonkin muun kautta)? "

Vastaat:
"-ei aiheuta; CO2 on vain yksi (ja melko vähäpätöinen) kasvihuonekaasu muiden kaasujen rinnalla, ja ihmisperäisten CO2-päästöjen osuus on vain 3%, eli 97% kaikesta ilmakehään joutuvasta CO2:sta on luonnollisista lähteistä peräisin."

En kysytyksen aiheutuksen osuutta. Vastauyksesi on silti ristiriitainen. Ensin vastaat: "ei aiheuta"., siten puhut "luonnollisesta CO2-lähteestä" kertomatta mitä ihmettä tarkoitat niilla, mutta se "luonnoton" 3% osuus ei lämmitä ilmastoa! Koska en ymmärrä viisaita sanojasi, kertoisiko lähteen, mistä olet niitä kehitellyt, niin päästään juttelemaan samasta asiasta.


Katsotaan mitä ilmastonmuutoksen perustietoja kertova ilmasto.org sanoo CO2:sta:

"Hiilidioksidi on selvästi merkittävin ihmisen aiheuttamista kasvihuonekaasuista."
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet/kasvihuonekaasut.html

Siis: niistä kasvihuonekaasuiusta, joita ihminen aiheuttaa, CO2 on merkittävin,. Jos siis halutaan hidastaa ilmastonmuutosta, varminta olisi aloittaa se CO2 - ja muiden khk-päästöjen vähentämisellä.

Äänestä
  • Vastaaja on ristiriitainen.

    Hihhuli väittää, että CO2 lämmittää ilmastoa.
    Hihhuli väittää, että ihmisen päästämä CO2 lämmittää ilmastoa, enemmän kuin muu luonnolliset CO2-päästöt.

    Jos ihmiskunta vähentäisi CO2-päästöjään 50%: niin mitä se oikeasti merkitsisi?
    1,5% kaikesta.

    Jos hihhulin mukaan CO2-määrä lisääntyy ilmakehässä 2ppm/ vuosi, niin paljonko siitä se 1,5% tai 3% oikeasti on?

    Tiedän, että hohheli ryntää kertomaan, että hihhulin ilmastolla on viisumi ja kalenteri sekä täsmä osoitettu ihmisperäinen CO2.

    Mutta mitä sanoo Vastaaja?

    Laske, paljonko kahdesta miljoonasosasta on 3%.
    Alat ehkä ymmärtämään hihhuloinnin?

    Äänestä

"Jos siis halutaan hidastaa ilmastonmuutosta, varminta olisi aloittaa se CO2 - ja muiden khk-päästöjen vähentämisellä."

Miten se ilmasto on nyt muuttumassa?

Äänestä
  • "Ilmastonmuutos tai ei": http://keskustelu.suomi24.fi/node/9993911

    Sieltä löytänet oman kantani. Jos on vielä kysyttävää, kysy siinä ketjussa. Tämä keskustelu koskee lähinnä CO2:n osuutta ilmaston lämpenemisessä.

    Äänestä

  • UPDATE_5836427 kirjoitti:

    "Ilmastonmuutos tai ei": http://keskustelu.suomi24.fi/node/9993911

    Sieltä löytänet oman kantani. Jos on vielä kysyttävää, kysy siinä ketjussa. Tämä keskustelu koskee lähinnä CO2:n osuutta ilmaston lämpenemisessä.

    Joo, kävin kaupassa ja aattelin että sillä aikaa joku varmaan ehtii vastata. Pitää mennä tutkimaan sitä toista ketjua. Siellä ei sitten kai puhuta CO2:sta, niin kysynpä tässä että mikä se CO2:n osuus ilmaston lämpenemisessä on?

    Äänestä

"CO2:n osuus ilmaston lämpenemisessä on? "

Tavallaan olen kysynyt tuota ketjun avaajalta. sanoi että hiilivoimaloiden co2-päästöt ei aiheuta lämpenemistä. mutta osaathan itsekin lukea. minulle asia on vielä epäselvä, siksi halusin ketjun avaajalta linkkiä omiin tietoihinsa. odotellaan josko semmoinen tänne ilmestyy, jookosta?

Äänestä
  • Jaa, mikäs siinä. Pitää muutenkin ruveta laittelemaan iltapalaa.

    Onko ne hiilivoimalat jotenkin mukana siinä huijauksessa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Myös Detsche Bank sekaantunut.
http://uk.reuters.com/article/2011/08/15/us-carbon-fraud-factbox-idUKTRE77E25O20110815

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu