Aivan outoa asuntojen hinnat.

Miksi maksaa asunnot joensuun alueella tautisesti?


Esim:vuokrat ja asuntojen hinnat.

Mikä maksaa työmien legendaarisella kaupungilla?

Jopa vuokratkin on jotain käsittämättömiä, ei kyllä ole tietoa.

Osaisko joku kertoa rehellisest?i ei riitä maininta kun on susiraja lisä.
1117356
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 111

Vanhimmat

en tiedä, vaikka olen asunut täällä jo kauan.
jokatapauksessa vaikka on pieni kaupunki,
kaikki vuokra-asunnot menevät kuin kuumille kiville,
ja omistus-asunnot pika-vauhdilla sitämukaa kun myynnissä.

joensuu on itäsuomen pieni pa,, ei kun helsinki.

Äänestä

tätähän kysellään koko ajan?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10053624

tänä syksynä on näkynyt viitteitä pienestä jäähtymisestä,
saman tyyppistä kuin oli muutaman kuukauden ajan 2009 --- josta
hinnat sitten lähtivätkin ihan hulluun nousuun. Merkit ovat varsin selvät pk-seudulla, ja Joensuussakin samaa on nähtävissä isojen asuntojen myynnissä. Yksiöt viedään käsistä - kuten ennenkin viimeisten 10 vuoden aikana

Syyt

- Joensuu on ollut pieni ja tiivis kaupunki,, erityisesti ruutukaava
- "muutama oligarkki hallitsee" ja kaavoitus kuin pk-seudulla (ei kuten Oulussa)
- alhaiset korot, luotetaan että ne ovat alhaalla jatkossakin
- valtio tukee asuntosijoittamista
- valtio tukee rakentamista, vaikka rahat olisikin kohta loppu
- ihmiset saavat ehkä liikaakin lainaa, jopa 90-100% asunnon hinnasta, siinä ei paljon pankkienkaan päätä palele koska yhteiskunta maksaa loppujen lopuksi pankkien virheet (kuten Kreikassa, niin samalla tavalla käy Suomessakin). OP Pohjola on jo luottoluokittajien tarkkailulistalla, toki nyt vielä muista syistä kuin suomalaisista asunnon ostajista johtuen.
- massahype tai jonkinlainen mania, VIMMA - on pakko saada uudempaa kuin mitä naapurilla tai kavereilla on. Sosiaalinen paine!
- asuntosijoittaminen on hyväksyttävämpää kuin "pörssin kautta sijoittaminen"? Riskejä ei ole ja jos niitä tulee niin valtio hoitaa.
- 90-luvun taantumaa ei muisteta ja nyt on myös asuntoja ostamassa sukupolvi joka oli niihin aikoihin "ala-asteella ja kaikki oli hyvin"
- ok-talojen kohdalla semmoinen juttu nostaa että ei osata eikä nykyään edes saa rakentaa itse. Ei osata tai jakseta tinkiä. Ei valvota rakentamista.

Joensuussa on tiettyjä paikkakuntariskejä:

- Itä-Suomen yliopisto, mitä yleensä säilyy Joensuussa? opiskelijamäärä ei enää kauan kasva?
- AMK ja yliopisto, mitä niistä yhteen?
- entä nämä muutamat suuret työnantajat? mitä Deerelle tai Abloylle kuuluu loppuvuodesta? Excel, Ouneva? Kesla, Mastsystems?
- ei saatu metsäkeskusta, tuleeko muitakaan alueellistamisia?
- kuinka kauan muuttovoittoalue, tai edes neutraali?
- liike- ja toimistorakentaminen on tältä erää lopuillaan ja ohikulkutiekin valmistuu, mitä sitten?

Yleisiä riskejä:

- julkisen sektorin palkat eivät nouse, verot nousevat
- euron kaatuminen?

Positiivisia en keksi muuta kuin venäläiset turistivirrat kauppoihin sekä itäsuomalainen kaivostoiminta. Kansainvälistymistähän Joensuu kaipaisi.

Tehkää johtopäätöksenne. Ensiasunnon ostajalle ei voi suositella muuta kuin suurta malttia, yrittäisivät edes välttää niitä remonttipommeja, niistä ei saa rahojaan koskaan takaisin ja mm. Rantakylä on lahoa kerrostaloa täynnä -- erästä rakentajaa lainaten, "miksi ostaa vanha asunto 100000 eurolla kun uuden saa laittamalla parikymppiä lisää ja olo on huoleton seuraavat 20 vuotta"

Äänestä
  • ''- ei saatu metsäkeskusta, tuleeko muitakaan alueellistamisia? ''

    Teillä on väestöön nähden ja muutenkin neljä kertaa enemmän Valtion työpaikkoja kuin Lahdelta, että ihan oikeutettua olisi jotain tänne Lahteenkin sijoittaa, että repikää siitä. Ja Lahti ei todellakaan kuulu mihinkään metropolialueeseen. Itä-Suomessa kuvitellaan Etelä-Suomen olevan joku etuoikeutettu ja kasvava alue, mutta tämä sääntö pätee oikeasti vain Uuteenmaahan ja Helsinkiin.

    Äänestä

  • Lahti City People kirjoitti:

    ''- ei saatu metsäkeskusta, tuleeko muitakaan alueellistamisia? ''

    Teillä on väestöön nähden ja muutenkin neljä kertaa enemmän Valtion työpaikkoja kuin Lahdelta, että ihan oikeutettua olisi jotain tänne Lahteenkin sijoittaa, että repikää siitä. Ja Lahti ei todellakaan kuulu mihinkään metropolialueeseen. Itä-Suomessa kuvitellaan Etelä-Suomen olevan joku etuoikeutettu ja kasvava alue, mutta tämä sääntö pätee oikeasti vain Uuteenmaahan ja Helsinkiin.

    Tunnen useita jotka käyvät Helsingissä töissä Lahdesta tai Hämeenlinnasta käsin, päivittäin. Junalla ja autolla. Perusteluna mm. puolison työt, parempi asuinympäristö ja edullisemmat asunnot. Eikö se siis kuulu Helsingin työssäkäyntialueeseen?

    Harva sahaa päivittäin Joensuu-Helsinki väliä.

    Äänestä

  • metropolin vaikutus kirjoitti:

    Tunnen useita jotka käyvät Helsingissä töissä Lahdesta tai Hämeenlinnasta käsin, päivittäin. Junalla ja autolla. Perusteluna mm. puolison työt, parempi asuinympäristö ja edullisemmat asunnot. Eikö se siis kuulu Helsingin työssäkäyntialueeseen?

    Harva sahaa päivittäin Joensuu-Helsinki väliä.

    No, sittenhän Lahti pitäisi liittää Stadiin :) Lahti on ihan oma työssäkäyntialueensa ja maakuntansa. Turha sotkea tähän pkseudun läheisyyttä. Miksi Hämeenlinnaan on sitten sijoitettu valtavasti Valtion työpaikkoja? Sehän on samalla etäisyydellä kuin Lahtikin Helsingistä?

    Äänestä

  • Lahti City People kirjoitti:

    No, sittenhän Lahti pitäisi liittää Stadiin :) Lahti on ihan oma työssäkäyntialueensa ja maakuntansa. Turha sotkea tähän pkseudun läheisyyttä. Miksi Hämeenlinnaan on sitten sijoitettu valtavasti Valtion työpaikkoja? Sehän on samalla etäisyydellä kuin Lahtikin Helsingistä?

    tietysti Lahteen kannattaisi siirtää Helsingistä, esimerkiksi valtion tietohallintoa

    metsä vain sopii niin hyvin susirajalle jossa on metsiä

    Äänestä

  • eniro laittaa lisäx lapun luukulle, montako ulos?

    Äänestä

  • Lisäisin tähän vielä muutaman syyn joka
    puoltaa hintojen nousua:

    - KREIKAN ONGELMAT
    - FINANSSIKRIISI 2009

    kerrankin ulkomaiden kriiseistä on ollut hyötyä suomalaisille.
    maksetut tukirahat saadaan takaisin alhaisina korkoina.

    Äänestä

Kiitos ja äärimmäisen hieno vastaus kaikin tavoin.


Mutta edelleen mietin mikä ja mitkä hullut sielä maksa asunnoista tuollaisia hintoja.

Tuntus että puolet on liikaa.Siis puolet .maksavatko ihmiset tuolla alueela ilmaa?

Kaikesta jopa kahvilassa ja muissa ruokapaikoissa.

1Äänestä

Samaa mieltä täälläkin, miten voi vuokrataso ja asuntojen hinnat olla lähes Helsingin tasoa. Ehkäpä syynä onkin vain ja ainoastaan ahneus... kuvitellaan, että Joensuu on edelleen kasvukeskus vaikka ylhäällä kirjoittanyt nimimerkki toikin monia uhkia esiin. Asun pienellä paikkakunnalla Pohjois-Karjalassa, meilläkin on alkaneet asuntojen hinnat nyt nousta. Pitkään oli hintataso erittäin alhanen, mutta jos asunto jon syrjäkylällä ja jossa on kova hintapyyntö niin roikkumaan myyntiin.
Joensuussa rakennetaan Penttilän rantaa ja se näyttää aivan järkyttävältä. Tönöt on kiinni toisissaan eikä jokinäköalaa enää ole, asuntojen hinnat pilvissä. Hammasranta, joka näyttää kohta slummilta. Koska nousee asuntoja tavallisille ihmiselle, ihmishintaan ja keskustan äärelle,vuokra-, asumisoikeus- ja kohtuuhintaisia omistusasuntoja. Tilaa on mutta tahto puuttuu ja ilma niistä hinnoista pois. Ilmeisesti kaupunkiin ei haluta työttömiä, eläkeläisiä ja vähävaraisia. Heidät työnnetään Rantakylään, Utraan ja Marjalaan. Haluasin asua Joensuussa, kävelymatkan päässä keskustasta, jossa on hyvät palvelut. Yksiöstä pyydetään vuokraa keskimäärin 650 € ja kolmioista jopa 1 400€, pitää olla melkoinen ´Kroisos jotta tuollaisia ryöstövuokria pystyy maksamaan, jos on esim. pieneläkeläinen kuten minä.

1Äänestä
  • Missä täällä yksiön vuokrat on 650 euroa? Asun saunallisessa kaksiossa pari kilometriä keskustasta ja vuokra on 460 euroa. Vuokraan kuuluu tietenkin kaukolämpö.

    Äänestä

  • ei kai... kirjoitti:

    Missä täällä yksiön vuokrat on 650 euroa? Asun saunallisessa kaksiossa pari kilometriä keskustasta ja vuokra on 460 euroa. Vuokraan kuuluu tietenkin kaukolämpö.

    jotkut hönöt maksaa? 550eur kuulemma ihan normi hinta

    sitä se tekee kun eivät osaa tinkiä.

    Äänestä

ootko tulos opiskelemaan?

Äänestä
  • säälittää jos on

    1Äänestä

päädyitkö ostamaan vaiko vuokralle?

Äänestä

Omakotitalojen hinnat ovat Joensuussa poikkeuksellsien alhaisia. Uudehkoja taloja saa omakustannushintaan, tarvikkeiden ja työn hinnalla. Selitys se, että työikäiset pakenevat sinne missä työtä on, eli poispäin Joensuusta.

Vuokramarkkinoilla hinnat määräytyvät kysynnän ja tarjonnan mukaisesti.

- Ei sulla ois taloa myyrä?
- Onko sulla rahaa, näätä?

Äänestä

Poikkeuksellisen alhaisia :D ??? Kultaako näissä on tarvikkeina?
Mix nää ei mee kaupax?

Kontiolahti 6h, k, s , 172 m², 550 000 €
http://www.etuovi.com/kohde/615036

Liperi ekotie, 5 h k khh kph s , 176 m², 399 000 €
http://www.etuovi.com/kohde/9869035

Joensuu karsikko, 4-3h,k,khh,s.ph,3-wc,v... , 153 m², 380 000 €
http://www.etuovi.com/kohde/831499

Liperi, 5mh,tupakeittiö,ylä-ja... , 179 m², 365 000 €
http://www.etuovi.com/kohde/7015271

Kontiolahti, 4h, k, s, khh, 2xwc , 138 m², 335 000 €
http://www.etuovi.com/kohde/252648

Kovat on hinnat kun kattoo millanen paikkakunta Joensuu on.
Yksikään noista ei mee kaupaksi tänä vuonna.

Äänestä
  • Kuka menee Joensuun naapurikuntaan asumaan noilla hinnoilla, eikä tämä Joensuun Karsikonkaan talo ole halvimmasta päästä.


    Kannattaa rakentaa oma talo ja vaikka Karhumäkeen tai johonkin mahdollisimman lähelle ruutukaava-aluetta ettei tarvitse henkilöautolla mennä töihin tai vielä pahimmillaan 2 autoa jotka sitten ovat oma lukunsa

    Äänestä

  • Olisikohan vähän hakemalla haettuja esimerkkejä? Huomioipa esimerkeissäsi myös tontien omistusuhteet ja tonttien koot.

    Äänestä

  • Ihme vänkääjä kirjoitti:

    Olisikohan vähän hakemalla haettuja esimerkkejä? Huomioipa esimerkeissäsi myös tontien omistusuhteet ja tonttien koot.

    ehkä noi OK-TALOT on joensuussa kohtuullisemman
    hintaisia kuin osakehuoneistot, nehän on JÄRJETTÖMISSÄ
    hinnoissa

    Äänestä

  • citymanxx kirjoitti:

    ehkä noi OK-TALOT on joensuussa kohtuullisemman
    hintaisia kuin osakehuoneistot, nehän on JÄRJETTÖMISSÄ
    hinnoissa

    Neliöhinta 4200eur
    http://www.etuovi.com/kohde/355793
    1h alk kt s , 37 m², 2012, 157 000 €
    Kerrostalo, Joensuu, Keskusta, Sepänkatu 31 B A 17

    Aletaan lähestyä pk-seudun hintoja, milloin mennään yli
    http://www.etuovi.com/kohde/996143
    1h kt , 35 m², 2012, 145 250 €
    Kerrostalo, Helsinki, Konala, Soodakuja 3 A 1
    tuohon sauna niin olisi samoissa n. 160000eur?

    Verrataanpa Ouluun
    http://www.etuovi.com/kohde/9588579
    1h kk sa, parveke , 36,5 m², 2012, 105 800 €
    Kerrostalo, Oulu, Alppila, Rajakaltionkatu 8

    Mutta avainsana on SIJAINTI kaupungin ydinkeskustassa,
    menee kaupaksi noin kuukaudessa, joensuussa

    Äänestä

  • sijainti on a ja o kirjoitti:

    Neliöhinta 4200eur
    http://www.etuovi.com/kohde/355793
    1h alk kt s , 37 m², 2012, 157 000 €
    Kerrostalo, Joensuu, Keskusta, Sepänkatu 31 B A 17

    Aletaan lähestyä pk-seudun hintoja, milloin mennään yli
    http://www.etuovi.com/kohde/996143
    1h kt , 35 m², 2012, 145 250 €
    Kerrostalo, Helsinki, Konala, Soodakuja 3 A 1
    tuohon sauna niin olisi samoissa n. 160000eur?

    Verrataanpa Ouluun
    http://www.etuovi.com/kohde/9588579
    1h kk sa, parveke , 36,5 m², 2012, 105 800 €
    Kerrostalo, Oulu, Alppila, Rajakaltionkatu 8

    Mutta avainsana on SIJAINTI kaupungin ydinkeskustassa,
    menee kaupaksi noin kuukaudessa, joensuussa

    joensuulaisille viikon tilastopläjäys, etuovi.com, joensuu kontiolahti liperi, josta kaikki myytävät asunnot

    - keväällä 690kpl
    - elokuussa n. 800kpl
    - nyt mukavat 975kpl
    - vauhti hidastuu mutta tuhat menee rikki lokakuun loppuun mennessä

    tokihan osa on uudistuotantoa ja samaa kohdetta myy moni välittäjä mutta nyt on tarjontaa, kannattaa ehdottomasti ostaa, vuosikymmenen tilaisuus tinkiä ja vertailla, hinnat nimittäin lähtevät kovaan nousuun ensi vuoden aikana.

    Korot ovat myös laskussa, EKP laskee korkoa vuoden lopussa.

    Nyt nähdään vielä yksi ilmiö, niiden mattimyöhästen ryntäys ostamaan jotka haluavat valtiolta 3000eur ASP-palkkiota. Sen saa kun on säästänyt ASP:n mukaisesti ja ottaa lainaa.!!

    Äänestä

  • bankster_2012 kirjoitti:

    joensuulaisille viikon tilastopläjäys, etuovi.com, joensuu kontiolahti liperi, josta kaikki myytävät asunnot

    - keväällä 690kpl
    - elokuussa n. 800kpl
    - nyt mukavat 975kpl
    - vauhti hidastuu mutta tuhat menee rikki lokakuun loppuun mennessä

    tokihan osa on uudistuotantoa ja samaa kohdetta myy moni välittäjä mutta nyt on tarjontaa, kannattaa ehdottomasti ostaa, vuosikymmenen tilaisuus tinkiä ja vertailla, hinnat nimittäin lähtevät kovaan nousuun ensi vuoden aikana.

    Korot ovat myös laskussa, EKP laskee korkoa vuoden lopussa.

    Nyt nähdään vielä yksi ilmiö, niiden mattimyöhästen ryntäys ostamaan jotka haluavat valtiolta 3000eur ASP-palkkiota. Sen saa kun on säästänyt ASP:n mukaisesti ja ottaa lainaa.!!

    Joensuu Kontiolahti Liperi,
    - kaikki myytävät asunnot 990kpl ..!!

    25kpl lisää parissa päivässä, tätä menoa kun jatkuu niin ensi keväällä on puoli joensuun seutua kaupan, kaikki tahtoo realisoida voitot kotiin. kuka voittaa? :D

    Äänestä


  • jännää seurata jns kirjoitti:

    Joensuu Kontiolahti Liperi,
    - kaikki myytävät asunnot 990kpl ..!!

    25kpl lisää parissa päivässä, tätä menoa kun jatkuu niin ensi keväällä on puoli joensuun seutua kaupan, kaikki tahtoo realisoida voitot kotiin. kuka voittaa? :D

    jns klahti liperi: 993kpl
    pelkästään Joensuussa 758kpl

    Viimeisimmässä Heilissä Osuuspankin johtaja kertoo että syyskuussakin kauppa kävi viime vuoden malliin eikä ole merkkejä hidastumisesta. Stadissa sukeltaa mutta Joensuu vetää!! Uskokaa pankin tätejä, nyt on oston paikka.

    Äänestä

  • lisää tulee kirjoitti:

    jns klahti liperi: 993kpl
    pelkästään Joensuussa 758kpl

    Viimeisimmässä Heilissä Osuuspankin johtaja kertoo että syyskuussakin kauppa kävi viime vuoden malliin eikä ole merkkejä hidastumisesta. Stadissa sukeltaa mutta Joensuu vetää!! Uskokaa pankin tätejä, nyt on oston paikka.

    Uutinen oikaistuna:
    http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_Talous/vilkas_rakentaminen_uhkaa_hyytyä_huonoon_kysyntään_7470187.html

    "Myöskään valmiiden myymättömien asuntojen määrä ei hänen mukaansa ole korkea.. Myös Rakennusteollisuuden mukaan valmiita myynnissä olevia asuntoja on normaalia vähemmän, runsaat 500"

    Valmiita asuntoja on Suomessa kaupan vain 500kpl ..!!
    Joensuussa ehkä 10-20?

    Äänestä

  • jännää seurata jns kirjoitti:

    Joensuu Kontiolahti Liperi,
    - kaikki myytävät asunnot 990kpl ..!!

    25kpl lisää parissa päivässä, tätä menoa kun jatkuu niin ensi keväällä on puoli joensuun seutua kaupan, kaikki tahtoo realisoida voitot kotiin. kuka voittaa? :D

    Joensuu Kontiolahti Liperi
    - kaikki myytävät asunnot 1001kpl

    Pelkästään Joensuussa 759kpl

    Bileiden paikka, tasalukua pitää juhlistaa
    parilla kaljalla.

    Äänestä

  • 1000 tuli täyteen kirjoitti:

    Joensuu Kontiolahti Liperi
    - kaikki myytävät asunnot 1001kpl

    Pelkästään Joensuussa 759kpl

    Bileiden paikka, tasalukua pitää juhlistaa
    parilla kaljalla.

    1003kpl, viikonloppunakin lisää, jännää tämä joensuun ympäristön meininki, mikä innostus nyt on tullut myydä, sateinen syksy?

    Äänestä

  • implodes kirjoitti:

    1003kpl, viikonloppunakin lisää, jännää tämä joensuun ympäristön meininki, mikä innostus nyt on tullut myydä, sateinen syksy?

    5,6% pudotus pois hinnasta, meneekö viikossa kun syysalennus on noin mahtava, alennukset melkein kuin Wihosella?
    http://www.etuovi.com/kohde/9857781

    2 h + k , 45 m², 118 000 €, Heti vapaa, siistikuntoinen läpitalon huoneisto halutulla paikalla joen läheisyydessä. Kylpyhuone remontoitu. H. 118.000,- (oli aiemmin 125000eur)

    Päivän saldo 1004kpl

    Äänestä

  • on noilla kelpo kokoomuslaisilla taloissaan myymistä, samat hinnat edelleen, tavoitteena maksimaalinen myyntivoitto

    Äänestä

  • hei tää on ihme
    Liperi ekotie, 5 h k khh kph s , 176 m², 399 000 €
    http://www.etuovi.com/kohde/9869035

    ON MENNYT KAUPAKSI? tai ainakin se on poistettu?
    Joensuun seudulla on siis vielä rahaa.

    Äänestä

  • joensuuta seurataan kirjoitti:

    5,6% pudotus pois hinnasta, meneekö viikossa kun syysalennus on noin mahtava, alennukset melkein kuin Wihosella?
    http://www.etuovi.com/kohde/9857781

    2 h + k , 45 m², 118 000 €, Heti vapaa, siistikuntoinen läpitalon huoneisto halutulla paikalla joen läheisyydessä. Kylpyhuone remontoitu. H. 118.000,- (oli aiemmin 125000eur)

    Päivän saldo 1004kpl

    2 h k , 45 m², 118 000 €,
    kaupustelussa taisi mennä
    vain hiukan yli pari viikkoa

    ostajia ryntää asuntokaupoille
    tuntuvien tarjousten perässä,
    myös joensuussa

    hetken paniikki meni ohi,,

    Äänestä

  • ilo ylimmilleen kirjoitti:

    hei tää on ihme
    Liperi ekotie, 5 h k khh kph s , 176 m², 399 000 €
    http://www.etuovi.com/kohde/9869035

    ON MENNYT KAUPAKSI? tai ainakin se on poistettu?
    Joensuun seudulla on siis vielä rahaa.

    oikotiellä on ekotieltä 5h ja tais olla alle 350000eur,
    onkohan sama edelleen vaikkos jokin muu

    Äänestä

  • ilo ylimmilleen kirjoitti:

    hei tää on ihme
    Liperi ekotie, 5 h k khh kph s , 176 m², 399 000 €
    http://www.etuovi.com/kohde/9869035

    ON MENNYT KAUPAKSI? tai ainakin se on poistettu?
    Joensuun seudulla on siis vielä rahaa.

    ekotie takaisin, sama hinta mutta "uutena kohteena", vaihtuikohan välittäjä?
    Liperi ekotie, 5 h k khh kph s , 176 m², 399 000 €
    http://www.etuovi.com/kohde/7088999

    siis yksikään noista arvokohteista ei ole mennyt oikeasti
    kaupaksi?

    Äänestä

  • voi sentään kirjoitti:

    ekotie takaisin, sama hinta mutta "uutena kohteena", vaihtuikohan välittäjä?
    Liperi ekotie, 5 h k khh kph s , 176 m², 399 000 €
    http://www.etuovi.com/kohde/7088999

    siis yksikään noista arvokohteista ei ole mennyt oikeasti
    kaupaksi?

    70000 euron hintapudotus, Joensuun suurin?
    http://www.etuovi.com/kohde/53334

    520000eur --- >>> 450000eur

    Aika paljon on ilmaa hinnoissa = tavoitellaan suuria voittoja.

    Äänestä

  • ei noihin vieläkään ole löytynyt Igoria tai Tatjanaa ostajiksi :D

    Äänestä

  • Kaupunkilainen jees kirjoitti:

    Kuka menee Joensuun naapurikuntaan asumaan noilla hinnoilla, eikä tämä Joensuun Karsikonkaan talo ole halvimmasta päästä.


    Kannattaa rakentaa oma talo ja vaikka Karhumäkeen tai johonkin mahdollisimman lähelle ruutukaava-aluetta ettei tarvitse henkilöautolla mennä töihin tai vielä pahimmillaan 2 autoa jotka sitten ovat oma lukunsa

    Kontiolahden raja on muutaman kilometrin päässä Joensuun keskustasta. Karhumäkikin on kauempana vaikka kuuluu Joensuuhun.

    Äänestä

  • lama tulee hajotkaa kirjoitti:

    ei noihin vieläkään ole löytynyt Igoria tai Tatjanaa ostajiksi :D

    Joensuun huoneistoketjun välittäjät mainitsee asuntojen hintojen palstalla ettei arvokkaampia kohteita ole tarkoitettukkaa kuin venäläisille .

    Äänestä

  • 70000eur kirjoitti:

    70000 euron hintapudotus, Joensuun suurin?
    http://www.etuovi.com/kohde/53334

    520000eur --- >>> 450000eur

    Aika paljon on ilmaa hinnoissa = tavoitellaan suuria voittoja.

    ei mene ekotielläkään mikään kaupaksi
    http://www.jokakoti.fi/kohde/7b6a8/wicket:pageMapName/jk-kohde
    5 h k khh kph s , 176 m²
    399 000,00 €

    samoin Joensuun suurin pudottaja 520000eur -->> 450000eur
    http://kuluttaja.etuovi.com/kohde/53334
    seuraava tukitaso on 399995eur??

    keskustelu jatkuu kauppalehden poimintoja
    hauskoista asuntokohteista ketjussa.

    Välittäjät ei osaa myydä!!!

    Äänestä

  • joensuuta seurataan kirjoitti:

    5,6% pudotus pois hinnasta, meneekö viikossa kun syysalennus on noin mahtava, alennukset melkein kuin Wihosella?
    http://www.etuovi.com/kohde/9857781

    2 h + k , 45 m², 118 000 €, Heti vapaa, siistikuntoinen läpitalon huoneisto halutulla paikalla joen läheisyydessä. Kylpyhuone remontoitu. H. 118.000,- (oli aiemmin 125000eur)

    Päivän saldo 1004kpl

    ei VlTTU.

    Äänestä

  • markkina jäässä kirjoitti:

    ei mene ekotielläkään mikään kaupaksi
    http://www.jokakoti.fi/kohde/7b6a8/wicket:pageMapName/jk-kohde
    5 h k khh kph s , 176 m²
    399 000,00 €

    samoin Joensuun suurin pudottaja 520000eur -->> 450000eur
    http://kuluttaja.etuovi.com/kohde/53334
    seuraava tukitaso on 399995eur??

    keskustelu jatkuu kauppalehden poimintoja
    hauskoista asuntokohteista ketjussa.

    Välittäjät ei osaa myydä!!!

    hei tuo suurin pudottaja 520000eur -- >> 450000 eur on mennyt kaupaksi?
    mikä todellinen hinta Vehkalahden hulppeudella vai löytyikö hölmö venäläinen?

    Äänestä

  • heh heh kirjoitti:

    on noilla kelpo kokoomuslaisilla taloissaan myymistä, samat hinnat edelleen, tavoitteena maksimaalinen myyntivoitto

    Konkkaan menevät. Oikein niille. Vanhasen korruptiohallitus elvytti rakentamista miljardeilla. Tottakai suurimmat rahat tuli Joensuuhun koska täkäläiset koijarit lahjoi koko eduskunnan.

    Äänestä

Ihmiset hyvät ainakin nuoret. Jos asutte kaukana työpaikasta ottakaa huomioon kulkeeko linja-autot, missä lapset käyvät koulua, päivähoito neuvola ja yläaste.
Voi olla että tarvitaan 2 autoa hyvät hermot ja muuta kun luonnon helmassa asustaa. Sitten talvella onko tiet auki ja mistä löytyy lämmityspaikka autolle.

Tässä on aluksi omasta kokemuksesta kirjoitettua.

Mutta korvessa on oma tunnelma, vaikka ei katuvalot paistaisikaan.
Nyt vanhempana alkaa kehtuuttaa lumikolan työntäminen, joten toivottavasti joku ostaa tämänkin asunnon edes kohtuu hintaan.

Äänestä

katonalla olevat paskahuusit aika suolaisia

Äänestä

suolaiasta ja suolaista... laatu maksaa: "paskahuusseissa" on pari vessaa, poreallas, 10 hengen sauna, vilkkuvat ledit vesikiulussa

kohtuuhintaista jopa edullista kun otat huomioon laadun.
laatuu ja tilaan kannattaa aina panostaa.

Äänestä

Kaikenlaista, eikös se koti ole tukikohta rahanteolle..

Äänestä

Kokoomusahneus.

Äänestä

onhan se Audi Q7 saatava

Äänestä

Mukavia uutisia, kova kiri jatkuu, Pohjois-Karjalassa hinnat nousivat 10% ja kauppa kävi hyvään malliin
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/10/19/taalla-asuntokauppa-hiljeni-selvasti/201115100/139

"Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinnat nousivat kolmannella neljänneksellä. Eniten nousua oli Etelä-Savossa sekä Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla, jossa hinnat kipusivat 12–13 prosenttia. Pohjois-Karjalassa ja Satakunnassa hinnat nousivat kymmenen prosenttia."

Äänestä

vuokrat on kauheita ja kämpät kans. ne harvat joita on keskustassa tarjolla. vaikea ymmärtää miks opiskelijat pitää häätää kaupungin reunoille kun yliopisto on kuitenkin keskustassa. vuosikurssin ulkopaikkakuntalaiset opiskelijat haki ekan vuoden keväällä toiseen yliopistoon. eipä ole ihme.

Äänestä

On se outo paikka ja huono sijoitukselle.

Jos hankkii huoneiston,ja laittaa vuokralle niin maksajia ei ole,jos vähänkin haluaa kunnon vuokraa.

Siellä kipuraja on 500-600 euroa pikku kaksio.

Tuolla summaa kun ei voi vuokrata hyvillä mielin keskustasta.yhtiövastikkeet on noissa vanhemmissa liian suuria.

Sitten jos rantakyläässä on asunto ei kelpaa,on liian syrjäsä,samoten ,noljakka,,hukanhauta.

Joten ei tee mieli makssa kuplaa tuolla alueella.

Äänestä
  • varastoissa aika isot määrät myytävää,

    Äänestä

uutisissa kerrottiin että Suomessa lama tajutaan viiveellä, niin kuin muoti asiat

Äänestä

Entistäkin vähemmän asuntokauppoja mutta hinnat nousee. Ennustan kovaa asuntopulaa ensi syksyksi. Ei vain riitä. Tilanne kertoo jo nyt mitä tuleman pitää. Patoutunut kysyntä.

Äänestä
  • mitäs oheneva volyymi on yleensä tarkoittanut? riittävän korkeelle
    kun nousee
    niin ilma on ohutta,
    siinä joutuu
    vielä sakkaukseen
    ja putoaa

    Äänestä

joulukuun tilastopläjäys tulee olemaan yllättävän hyvää nähtävää vaikka joulu hiljentää, ASP piikki nosti Joensuun ruutukaavan hintoja

Äänestä

Lisää johtajataloja kaupan, kuvat otettu kesällä (2011?), meniskö kaupaksi 2013?
http://www.etuovi.com/kohde/365742
Ylämylly, Panssariura 2, 279000eur

http://www.etuovi.com/kohde/370086
Ketunpesäntie 61, 375000eur

Jos hinta ei tipu yhtään, niin tämä menee kaupaksi 2015-2018 :D
http://kuluttaja.etuovi.com/kohde/983630
Penttilä, Vallilanaukio 4 As. 5 , 650000eur

Etelässä pyynnöt putoaa kovaa tahtia, muoti leviää tänne n. vuoden sisällä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10375697

Noista yli 300000 kokoomusasunnoista tinkivaraa 15-20%. Suurimmat jo nähdyt pudotukset Joensuussakin 525000eur -- > 430000eur joka on noin 18%, eikä mennyt siltikkään kaupaksi. Välittäjillä tulee riittämään töitä, ja vievät vielä sen 3% palkkiona = ainakin 10000eur hah hah!!

Äänestä

Uusien asuntojen hinnat vain nousee, koska rakennusmääräykset tiukkenevat 2012
http://www.rakentaja.fi/indexfr.aspx?s=/pdf/messut2011/equa_energiamaaraykset_2012-js.pdf

Mutta ei ole järkeä lähteä asumaan kauas Joensuun keskustasta jos joutuu omalla autolla ajamaan työmatkat, koska autoilukin kallistuu kokoajan.

Vanhoja 1970 luvulla tehtyjä ja huonosti eristettyjä kämppiä voi saada edullisesti.
Ainoastaan niissä kuluu tuhottomasti energiaa.

Äänestä

vihreitä ja haavistoa kiittäminen ympäristömääräyksistä

1Äänestä

jos te landet haluatte, että joku kusen polttamat mörskänne joskus ostaa, siirtäkää pilkkua vasemmalle. muuten saatte latonne pitää. ainoa syy muuttaa sinne mörönpersieseen on halpa asunto. ei mikään muu.

Äänestä

mitenhän varuskunnan sulkeminen vaikuttaa?

Äänestä
  • noooseeee nouseeee, ihmisille enemmän aikaa rakentaa ja sisustaa

    Äänestä

kupla mutta emme sitä itse tajua
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201202118213

Saksalaispankin ekonomisti laskee, että Suomessa on asuntojen hintakupla.

Deutsche Bank Securitiesin kansainvälisen talouden ekonomisti Torsten Slok on vertaillut asuntojen hintoja OECD-maissa. Hänen mukaansa esimerkiksi Suomessa asuntojen hinnoissa on ilmaa keskimäärin 22 prosenttia. On vain ajan kysymys, milloin kupla puhkeaa.

Vuonna 2013, 2014, 2015 romahtaa?

Äänestä

asiallinen ketju

Äänestä

yllätys yllätys!! hinnat kääntyivät nousuun, ja kauppojen määrätkin positiivisella uralla

Äänestä

Asuntojen hinnat on kupla.
Välittäjät keinotekoisesti nostaa asuntojen hintoja.
Harkitseva ostaja ei tänäpäivänä osta asuntoa.

Äänestä

OP vedättää nyt hinnat taivaisiin :D

http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/talous/item/4833-kävelykadulle-vuosituhannen-toiseksi-suurin-rakentamishanke?tmpl=component&print=1

"toiseksi suurin rakentamishanke Joensuun keskustassa kauppakeskus Ison Myyn jälkeen. Todennäköisesti vuodenvaihteessa 2014-2015 valmistuvan kohteen asuinneliöissä rikottaneen myös kaupungin hintaennätykset"

5000eur/neliö? Joensuu on Itä-Suomen Ullanlinna.

Äänestä

mitenhän käy vuokrille kun etelästä tulee hyväosaisten lapsia juristikoulutukseen... paikallisille opiskelijoille tiukka paikka.

Äänestä

yksiöiden kysyntä räjähtää käsiin?? miksi keskustaan ei rakenneta enempää, opiskelijoillekin lyhyt matka kaljalle

Äänestä
  • on myyty. Nopeasti meni. Köyhät haukkuu ja asuntokauppa käy! :)

    Äänestä

  • jokikatu 14 on nyt tarjouksessa,, 56 neliöä vain 199000euroa
    http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7281717?pos=oikoas_my_kartta1
    on jopa näkymä joelle eikä sillalle, tai sillan alle

    myyjälle profittia ainakin 30000-40000 euroa
    kolmessa vuodessa? sillähän ostaa espanjasta loma-asunnon tai
    pikkubemarin?

    vitsit vitseinä, nyt on tapahtumassa markkinoilla murros

    onni että korot on vielä nollassa, sitten kun ne nousee on hätä

    Äänestä

  • rahaa ilmasta kirjoitti:

    jokikatu 14 on nyt tarjouksessa,, 56 neliöä vain 199000euroa
    http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/7281717?pos=oikoas_my_kartta1
    on jopa näkymä joelle eikä sillalle, tai sillan alle

    myyjälle profittia ainakin 30000-40000 euroa
    kolmessa vuodessa? sillähän ostaa espanjasta loma-asunnon tai
    pikkubemarin?

    vitsit vitseinä, nyt on tapahtumassa markkinoilla murros

    onni että korot on vielä nollassa, sitten kun ne nousee on hätä

    seurataan kuinka nopeasti tuo menee? viikko? onhan tuo paljon edullisempi kuin äskeinen jonka joku varakas mutta hölmö osti? lasku-oppini mukaan pyyntöjen välillä oli eroa 16000 euroa :D

    Äänestä

  • nousuputkessa olo kirjoitti:

    seurataan kuinka nopeasti tuo menee? viikko? onhan tuo paljon edullisempi kuin äskeinen jonka joku varakas mutta hölmö osti? lasku-oppini mukaan pyyntöjen välillä oli eroa 16000 euroa :D

    No nyt se on ollut myynnissä viikon?

    Barometri: jos on tuollaisella hienolla paikalla yli kuukauden myymättä tuollainen normi sijoitusasunto, niin huonosti, hyvin huonosti sujuu asuntokaupan syksy.

    Palataan asiaan heinäkuun alussa.

    Äänestä

jatketaan uudella sivulla 2012 toivotaan paljon keskustelua

Äänestä

Aloitetaan uusi myynti ketju on niin pitkä monen vuoden takainen ,uudet tuulet ovat jo monella n¨mielessä.

Äänestä
  • HINNAT OVAT HUIPUSSAAN JA ,miksi ei ole tarpeeksi pieniä asuntoja, kun yksin-
    eläjiä alkaa olla puolet ,siis sinkkuja. tÄNÄPÄIVÄNÄ EI IHMISET ALA ELÄMÄÄN TOSSUN ALLA ON VAAN NAPAANSA TUIJOTTAJIA,"minä itte". huomioikaa rakentajat yksiöitä alkovilla,tosi hyvin kävisi kauppa.

    Äänestä

joensuussakin
mENisi kaupaksi
30 neliön asunnot koska
on OPISKELIJA KAUPUNKI

miksi rakennus YHTIÖT
eivät tee

Äänestä

Kaupungin sosiaalitoimi johtajineen on tainut tehdä diilin veronmaksajien rahaa jakavien tahojen kanssa, miljoonia ylihintaisiin vuokriin. No, eihän siitä kukaan valita. Maksakaa kiltisti. Ei sosiaaliperusteisia halvempia tarvita, rahaa on yli äyräiden.

Äänestä

miksi noita soluhuoneita rakennetaan yhä, eihän niissä nykyäänkään suostu kukaan asumaan mitenkä sitten kun ovat valmiita - hullun hommaa

1Äänestä

kuka maksaa vuokratontin rakennusoikeudesta 75000eur?

Osuuspankilla on hinnoitteluosaaminen kohdallaan, oikeita LKV ammattilaisia:
http://www.etuovi.com/kohde/646502

45 neliötä, 1948 rakennettu, kaipaa remonttia, ei piirustuksia
vuokratontti ja 75000 eur!!

tämä on melkein kuin 2008 oli myynnissä (SKV?) purkukuntoinen 48000euron hintainen höskä johon ei tullut edes vettä sisälle, tietysti vuokratontilla

Joensuussako ei ole asuntokuplaa? halooooo

Äänestä
  • ei voi olla 75 tonnia, Noljakastahan saa ostettua ihan oikean oman tontin 50000 eurolla :D

    Äänestä

noooooo nyt tuntuu poksahtavan, pitkään se kestikin Joensuun liito kohti taivaita

Äänestä

No nyt mennään jo vuotta 2018 .Opettajat saapuivat Savonlinnasta hämmentämään vuokra markkinoita,opisklijoille rakennetaan uutta asuimistoa parhaalle joenranta tontille! Täällä on muutama kiinteistövälittäjä jotka hinnoittelee vanhaa kuraa tappi hinnoilla,antavat asunnon myyjälle kuvan siitä että nyt netotaan, Valta osa näistä kiinteistö suhareista repivät voitot omaan taskuun,toisaalta on siinä niinkin käynyt että asunto on vielä kesä aikaan talvikuvilla netissä. Kuvista näkee ettei se kauppa lentoon lähde.Onhan tää ihan älytöntä että jotain keskustaa mainostetaan parhaimpana paikkana koko alueella,ja hinta on tosiaan jossain Hesan hinnoilla,luulen että jossain kohtaa jää pää vetävän käteen. Uusia myytäviä näyttää alueella olevan tarjolla,ja lisää nousee.Saa nähdä miten käy? Töitä ei näköpiirissä juurikaan ole,eläkeläisten ja opiskelijoiden kaupunki.

Äänestä
  • "hinta on tosiaan jossain Hesan hinnoilla,"

    No ei pitäisi ihan yleistää noita hintoja,hesassa maksaa hapanneet talot eli hometakin 300000e jne,joensuussa ei puhuta kuin murto osasta,eli muutamista kympeistä,ai näkyykö purkutaloja 200000e-400000 euron hinnoilla?

    Joensuun on sairaan halpaa aluetta,saat talon esim:70000e ja laittaa sen kuntoon,on meinaan todella halpaa.Tässä tarkoitan aluetta joka on 2 km säteeltä torilta.

    Muita en laske keskustan alueeksi.

    Äänestä

  • Joensuussa on kova pula työntekijöistä teollisuudessa.

    Äänestä

Kato nyt vaikka faktaa

Tästä lähdetään vasta tajoamaan hintaa ylöspäin

Aloitus hinta 358 000 e ja talo on 1958 vuosimallia.

https://www.etuovi.com/kohde/1234932?sc=M1306805954&pos=3

Sitten mennään herttoniemen slummiin ja 1950 lun taloon ja hinta on 458 000e.

https://www.etuovi.com/kohde/7863362?sc=M1306805954&pos=4

On muuten joensuussa ihan ilmaisia taloja kun katsotaan faktat.


No entäs 1956 vuoden talo
Hinta 547 000 e.

https://www.etuovi.com/kohde/9488845?sc=M1306805954&pos=5

Sairaan halpaa joensuussa,eli teidän pitäisi nostaa hinta 1950 lukujen taloista tuonne 400000e tietämiin.

Talo vuodelta 1952 ja hinta on 748 000e.

https://www.etuovi.com/kohde/9898199?sc=M1306805954&pos=6

Siis joensuusa myydään 1950 luvun talot pilkka hinnalla,hintojen tulee nousta vähintään 400000 euroon joka kohteesta jotka on 1950 lukulaisia,mieluummin jopa yli 500000euron mieli olla samalla tasolla helsingin kanssa.

Miksi joensuussa on noin halpaa? kysyn vaan.

Äänestä

Koska keskustelu on jo vuosia vanha, menee tämä erittäin hyvästä esimerkistä. Nimittäin paskan puhumisesta ja pessimismistä.

Mainitaan nyt vaan yksi esimerkki.
Alussa joku kitisee, että tuskinpa tänne tulee lisää opiskelupaikkoja:)

Koko Suomi24 Joensuu on täynnä tätä samaa kitinää. En pysty ymmärtämään.

Äänestä

Joensuu? Mitä siellä on? Onko työpaikkoja, tai muuta mistä voi nauttia vapaa- ajalla. Tuskinpa.
26 neliön yksiön neliöhinta 3290€ mistä nää vetää 1954 rakennettuun kämppään nämä hinnat ? Sairasta,,

Äänestä
  • Jaa mistäkö nää hinnat vedetään? Hinnalla on sellainen jännä taipumus kaupanteossa, että se laskee automaattisesti sille tasolle millä kaupat syntyy, mikäli myydä pitää. Mikäli täällä ei olisi työpaikkoja tai täällä ei muuten ihmiset viihtyisi, voisin kuvitella hintojen laskeneen enemmän.

    Äänestä

  • Siis mitä helevettiä, lävite rempattu puiston kulmalla oleva, puoli-ilmaisella yhtiövastikkeella ja joka paikkaa lähellä oleva keskustakämppä ei saisi maksaa edes alle sataa tonnia?

    Äänestä

  • Tuolla kunnolla ja sijainnilla. Kesä-heinäkuun airbnb ja elo-toukokuu opiskelijalle. Pääsee nimittäin hyvään tuottoon. Oma asuntosalkku jo liian täynnä :) persaukisille ja bisneksestä tietämättömille tietysti aina kalliita...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuolla kunnolla ja sijainnilla. Kesä-heinäkuun airbnb ja elo-toukokuu opiskelijalle. Pääsee nimittäin hyvään tuottoon. Oma asuntosalkku jo liian täynnä :) persaukisille ja bisneksestä tietämättömille tietysti aina kalliita...

    Joskus on mukava seurata vanhaa keskustelua.
    Eipä ole paljon sivistys saanut jalansijaa kun edelleen sana käänteet on mitä sattuu.
    Mutta asiahan oli Joensuun asuntojen hinnat.Nyt on jo näkyvissä hintojen laskeminen,tosin poikkeuksiakin on. Hyvällä paikalla sopivalla hintapyynnöllä saattaa kauppa käydä eka näytöllä.
    Mutta miksi Joensuu asuinpaikkana? Ehkä tämä on sellainen itä-karjalaisten kylä perinne missä jokainen melkein tuntee toisensa,tai ainakin lähes. Töitä täältä on edelleen vaikeaa löytää muuten kuin suhteilla,ellei ole sairaanhoito alalta. Kolulais kaupunki ja opiskelija asuntoja rakennetaan nyt valtavasti joka syö yksityisten vuokra-asuntojen menekkiä. Luulisi joltakin hermo pettävän kun ei olekaan vuokra markkinoita kuten ennen oli.
    Sijoitusasunnot ei enää ole Joensuussa kannattava bisnes. Niistä varmaankin jatkossa halutaan päästä irti. Eli yhteen vetona ennustan laskevaa asuntojen hinnoittelua.

    Äänestä

Riippuu tuo kämpän kalleus jonkun verran myös kaupunginosasta. Esim, Uimaharjussa
Tuupovaarassa tai Hammaslahdessa kuuluu olevan kohtuuhintaisia ja vieläkin edullisempia kun noista paikoista siirrytään vähän kauemmas.

Äänestä
  • Ai jonnekkin rääkkylään? No katoppa hintoja sieltä.No miltä näytti?omasta mielestä järkyttävän hintaisia 60-70 km päässä keskellä ei mitään,sama ongelma kiihtelysvaarassa 30 km päässä.Mitäs sielä muuta kuin toisten metsiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ai jonnekkin rääkkylään? No katoppa hintoja sieltä.No miltä näytti?omasta mielestä järkyttävän hintaisia 60-70 km päässä keskellä ei mitään,sama ongelma kiihtelysvaarassa 30 km päässä.Mitäs sielä muuta kuin toisten metsiä.

    Ei kai Rääkkylä ole Joensuuta , ainakaan vielä. Minä kirjoitin aiheesta, eli Joensuun asuntojen hinnoista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kai Rääkkylä ole Joensuuta , ainakaan vielä. Minä kirjoitin aiheesta, eli Joensuun asuntojen hinnoista.

    Oli se kämppä missä hyvänsä niin kannattaa ensin tsekata naapurit koska asumisviihtyvyys on kaukana jos sattuu ns sekokäyttäjät viereen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oli se kämppä missä hyvänsä niin kannattaa ensin tsekata naapurit koska asumisviihtyvyys on kaukana jos sattuu ns sekokäyttäjät viereen.

    Elliltä voi hakea asuntoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oli se kämppä missä hyvänsä niin kannattaa ensin tsekata naapurit koska asumisviihtyvyys on kaukana jos sattuu ns sekokäyttäjät viereen.

    Tuossa olen samaa mieltä.Itsellä asuu naapurina joku ääliö joka ölisee kuin apina kotiin tultuaan.Helkutin punapipo pikkujätkä.Kerjää ilmeisesti nokkapokkaa oikein kunnolla.Sen tyhmä blondi ämmä täys ääliö myös.Näillä apinoilla ole mitään käytöstapoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00109 kirjoitti:

    Tuossa olen samaa mieltä.Itsellä asuu naapurina joku ääliö joka ölisee kuin apina kotiin tultuaan.Helkutin punapipo pikkujätkä.Kerjää ilmeisesti nokkapokkaa oikein kunnolla.Sen tyhmä blondi ämmä täys ääliö myös.Näillä apinoilla ole mitään käytöstapoja.

    Ne apinat ovat yleistymään päin.

    Äänestä

Taitaa olla Joensuun asuntomarkkinat vielä aika jäässä 2024. Korkojen laskuja kaivattaisiin!

Äänestä

Häh?

Äänestä

Parempi pitää hinnat korkealla niin ei whitetrash valtaa rauhallisia alueita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outoa aluetta. kirjoitti:

Miksi maksaa asunnot joensuun alueella tautisesti?


Esim:vuokrat ja asuntojen hinnat.

Mikä maksaa työmien legendaarisella kaupungilla?

Jopa vuokratkin on jotain käsittämättömiä, ei kyllä ole tietoa.

Osaisko joku kertoa rehellisest?i ei riitä maininta kun on susiraja lisä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu