Folksam:in tutkimus osoittaa mustaa valkoisella että vanha autokanta tapattaa ja vammauttaa satoja ihmisiä vuosittain.
Ja Suomessa on koko euroopan vanhin autokanta. Verotus lisäksi tekee sen, että autokanta vanhenee entisestään.
"Äldre bilar dödsfällor på vägen"
"9 gånger större risk att dö i bil från tidigt 1980-tal enligt ny rapport"
"Kör du en bil tillverkad under tidigt 1980-tal?
Då bör du se upp. Risken att dö i en olycka är 90 procent lägre om bilen tillverkats efter 2004."
Det visar Folksams nya rapport baserad på verkliga krockar.
"Enligt Folksam skulle antalet döda och invalidiserade i trafiken minska med 30 procent om alla köpte bilar ur den högsta säkerhetsklassen"
Kiistatonta faktaa: Autovero tappaa
9
113
Vastaukset
- KemppainenP
Valtiovalta ei piittaa uhreista. Suomi on samalla tasolla kuin entidet itäblokkimaat olivat 70-luvulla ja kuin Kuuba ja P.Korea ovat nykyisin.
- tärkeät asiat.
Tuo viimeinen lause osoitti, miten irrallaan todellisuudesta tutkija elää.
Millä kaikki saadaan ostamaan uusi auto parhaasta turvallisuusluokasta, kun Suomessa on köyhyyttä ja puutetta jokapäiväisen elämän tarpeista? Kuten vaikkapa " millä maksan nyt sähkölaskun, kun lapsille piti ostaa ne uudet koulukirjat.."- Tosi-ammattimies!
JOO,O ! NÄIN ON ASIAT ! Eipä valtio piittaa paskan vertaakaan myöskään verotuloista,rehelliset veroamaksavat ammattimiehet potkitaan ulos työmailta.NÄIN kävi minullekin ! Näinollen ns.säästösyistä saavat itäblokin "verovarkaat" työpaikat suurin piirtein kaikki,varsinkin rakennusaloilla , SUTTA JA SEKUNDAA TEHDÄÄN,MITÄLIE OVAT KORJAUSKUSTANNUKSETKIN ???Ei tosiaan,jos eivät ryssät ym......eestin....jne...rosvotyösakki,joudu lailliseen suomen veroviraston kuriin ,niin vievät leivänkin suustamme,varastelevat omilla työmaillaan kaiken mikä irti lähtee,tämähän on kyllä tiedossamme vaikka eihän siitä saa puhua,perseitä nuollaan ja hyssytellään,anteeksi annetaan,VOIHAN S..T..NA ! ETTÄ VITUTTAA,TÄMÄ TYÖN PUUTE ! KYLLÄ KÖYHIN KANSA MAKSAA RASKAIMMIN PIENISTÄ KOLIKOISTAAN MITÄ MAAHANTUNKEUTUJAT "RYSSIVÄT".Valtavat verorahat jäävät valtiolta saamatta HARMAAN TALOUDEN KURIMUKSESSA ! JA HERRAT SENKUN NAURESKELEVAT EDUSKUNTATALON KAHVILASSA KANSA OSTAA VIINERIT JA KAHVITKIN KOHTA NIILLE MUNATTOMILLE VALEHTELEVILLE OMAN ETUNSA VAALIJOILLE !
- niin se menee
Uusi auto pienemmästäkin luokasta omaa hyvät turvavarusteet ja myös matalat käyttökulut -> rahaa säästyy vaikka seuraavan, paremman auton ostoon, sähkölaskuun tai koulukirjoihin.
- järki käteen
niin se menee kirjoitti:
Uusi auto pienemmästäkin luokasta omaa hyvät turvavarusteet ja myös matalat käyttökulut -> rahaa säästyy vaikka seuraavan, paremman auton ostoon, sähkölaskuun tai koulukirjoihin.
Järjen Jättiläinen asialla. Minkä huuhaapikkukinnerin saa 200,- Eurolla. Mun Volvo maksoi sen 4 vuotta sitten ja luultavasti ajelen sillä vielä monta vuotta
- niin se menee
järki käteen kirjoitti:
Järjen Jättiläinen asialla. Minkä huuhaapikkukinnerin saa 200,- Eurolla. Mun Volvo maksoi sen 4 vuotta sitten ja luultavasti ajelen sillä vielä monta vuotta
Puhutaan nyt rahasta vaikka 10 k€:a, joka on sellainen keskiarvio suomalaisen mahdollisuudesta käyttää rahaa auton ostoon..
Jos on 200 € rahaa auton ostoon niin silloin on tosiaan aivan sama onko autoveroa vai ei. - Ei sopiva kaikille
niin se menee kirjoitti:
Uusi auto pienemmästäkin luokasta omaa hyvät turvavarusteet ja myös matalat käyttökulut -> rahaa säästyy vaikka seuraavan, paremman auton ostoon, sähkölaskuun tai koulukirjoihin.
Isompi perhe ei sovi tavaroineen pieneen autoon
- järki käteen
niin se menee kirjoitti:
Puhutaan nyt rahasta vaikka 10 k€:a, joka on sellainen keskiarvio suomalaisen mahdollisuudesta käyttää rahaa auton ostoon..
Jos on 200 € rahaa auton ostoon niin silloin on tosiaan aivan sama onko autoveroa vai ei.Löytyohän se sokea piste taas. Ei kyse ole siitä paljonko pystyy käyttämään auton ostoon. Kyse on siitä paljonko haluaa laittaa. Ei mullakaan rahaa läjäpäin ole eli saan rahostani enemmän iloa muualta.
Kun muistetaan tämä ja se kansantaloudellinen hyöty mikä saadaan kun autokalustoa ei uusita liian nuorena niin käytömaksut pitäisi poistaa ja auto- eli rekisteröintiveroa nostaa - niin se menee
järki käteen kirjoitti:
Löytyohän se sokea piste taas. Ei kyse ole siitä paljonko pystyy käyttämään auton ostoon. Kyse on siitä paljonko haluaa laittaa. Ei mullakaan rahaa läjäpäin ole eli saan rahostani enemmän iloa muualta.
Kun muistetaan tämä ja se kansantaloudellinen hyöty mikä saadaan kun autokalustoa ei uusita liian nuorena niin käytömaksut pitäisi poistaa ja auto- eli rekisteröintiveroa nostaaSinun ilosi rahojen käytöstä muualla ei kiinnosta ketään ja takuulla siitäkin löydetään paheksumista, epäkohtia ja vastuuttomuutta.
Autokanta on syytä pitää nuorena; uudet autot ovat taloudellisia ja turvallisia joka kokoluokassa ja kokoluokan saa valita maun mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971100
- 55742
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35624Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39556Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49500Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48492- 32480
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14451- 34447
Dina on valittu virkaan Rovaniemelle
Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.25438