Alkuhärkä

Oxsarvi

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tauruksen tie

      Löytyi alempaa....


      Kreikkalaiset itse pitivät osin lähtökohtanaan Välimeren lähi-idän rannikkoa. Tarun mukaan Zeus muinoin haki uimalla häräksi muuttuneena Kreetalle Foinikiasta (noin. nyk. Libanon) prinsessan, jolle siitti jälkeläisiä, nämä jälkeläiset asuttivat Kreetaa ja Vähää-Aasiaa. Tämän naisen nimi oli Europe, josta koko Eurooppa on saanut nimensä. Kreikalaiset siis ainakin tarussaan halusivat yhdistää itsensä lähi-idän muinaisiin kulttuureihin.

      Monet kansat aina Etelä-Ranskaa ja Roomaa myöten katsoivat olevansa Troijan tuhosta paenneiden jälkeläisiä. Osassa näistä antiikin tarinoista voi olla totuuden siemenkin. Troijan pakolaisten kulttuurinen vaikutus saattoi ulottua pitkällekin Välimerellä.

    • Juhani Kivi

      Härän merkitys eri kulttuureissa juontanee osin kulttuurilainoista varhemmista korkeakulttuureista jo hyvin varhaisessa vaiheessa. Naudan kesytys on ollut kulttuurin kehitykselle erittäin tärkeä. Suuri eläin, jota käytettiin niin juhtana kuin lihan ja maidon tuottajana, lienee ollut aivan keskeistä kulttuurin synnylle. Ei siis ole mitenkään outoa, että härkä oli keskeinen eläin monille muinaisille korkeakulttuureille.

      Tuossa linkissä kerrottiin, että aakkosten ensimmäinen kirjain A kreikassa tuli härkää tarkoittavasta sanasta ja myös sen muoto olisi peräisin härästä. Pitää varmasti paikkansa, mutta A-kirjaimen lähtökohta on kauempana, Egyptissä. Siellä kirjain Apis-härkää tarkoittava kirjoitusmerkki oli nopeammassa hieroglyfikirjoituksessa hyvin paljon A-kirjainta muistuttava, tosin toisinpäin, jolloin A:n sakarat olivat ylöspäin härän sarvina ja A:n kolmio oli enemmän härän turvan muotoinen. Foinikkialaiset kehittäessään äännekirjoitusta lainasivat Egyptistä tämän merkin. Sen äänneasuksi muotoutui juuri apis-sanan ensimmäinen äänne eli a. Täältä kreikkalaisille siirtyi uusi innovaatio, äännekirjoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      233
      1980
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1218
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      89
      1024
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1022
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      837
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      113
      778
    7. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    8. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      94
      763
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      122
      698
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      681
    Aihe