Heidän tapansa on joukolla sopia huutoäänestyksellä, miten Raamattua tulkitaan muka oikein. Joku möläyttää, mitä sylki hänen suuhunsa tuo jonkun raamatunkohdan tulkinnasta. Toiset sopuleina huutavat perään joojoota ja aamenta.
Uudestikastajat ovat laumaeläimiä
2
<50
Vastaukset
- Korjaan :)
Uuteen elämään kastajajilla on näky parempaan iankaikkiseen elämään. Heidän tapansa on joukolla ylistää Herraa! Ja Raamattua he tulkitsevat Pyhän Hengen voimalla oikein.
Joten, älä sie pitkään siinä, uskomuksessa, lapsena saamaassasi kyhätyssä valheellisessa pään kastelussa ole!
Vaan anna kastaa ja pestä syntivalheet pois itsestäsi, katso apt.2:38 kohtaa, jossa on sinulle pelastus! - toinen Hega
Kyseessä ei ole uudestikastaminen, koska uskomattoman kastaminen ei ole sama asia kuin uskovan kastaminen:
Kaste ilman uskoa ei ole Raamatun mukainen kaste, joten jos joku on vauvana kastettu ilman uskoa, ja hänet kastetaan myöhemmin kun hän uskoo Jeesukseen, hänet on kastettu Raamatun mukaisella kasteella vain kerran!
Jos taas tarkoitit uudestikastetuilla, uskovana kastettuja, niin olet osittain oikeassa!
Uskovana kastetut ovat laumaeläimiin luokiteltavia, he ovat LAMPAITA ja Jeesus on heidän hyvä paimenensa.
Lampaat erottaa susista se, että he kuulevat paimenensa äänen:
Joh 1
0:26 Mutta te ette usko, sillä te ette ole minun lampaitani.
10:27 Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua.
10:28 Ja minä annan heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.
10:29 Minun Isäni, joka on heidät minulle antanut, on suurempi kaikkia, eikä kukaan voi ryöstää heitä minun Isäni kädestä.
10:30 Minä ja Isä olemme yhtä."
10:31 Niin juutalaiset ottivat taas kiviä maasta kivittääksensä hänet.
Toisin kuin sudet jotka yrittävät pujahtaa aitaukseen muualta kuin ahtaasta portista:
Matt
7:13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
7:14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
7:15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammasten vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
7:16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
7:17 Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
7:18 Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
7:19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
7:20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
Apt
20:28 Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut.
20:29 Minä tiedän, että minun lähtöni jälkeen teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä,
20:30 ja teidän omasta joukostanne nousee miehiä, jotka väärää puhetta puhuvat, vetääkseen opetuslapset mukaansa.
20:31 Valvokaa sentähden ja muistakaa, että minä olen kolme vuotta lakkaamatta yötä ja päivää kyynelin neuvonut teitä itsekutakin.
20:32 Ja nyt minä uskon teidät Jumalan ja hänen armonsa sanan haltuun, hänen, joka on voimallinen rakentamaan teitä ja antamaan teille perintöosan kaikkien pyhitettyjen joukossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 891007
- 55722
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35604Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39536- 31459
Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...48458- 34437
Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi41429Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14421Dina on valittu virkaan Rovaniemelle
Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.25418