mitä polkupyöräverolle kuuluu?

veroja taas?

Tietääkö joku mitä polkupyöräverolle nykyisin kuuluu? Jossakin vaiheessa aihetta pyöriteltiin palstoillakin ja piti oleman ihan eduskunnassakin asti vireillä.

"Kevyenliikenteen väylien lisärakentamiseksi on suunnitteilla polkypyörävero,vero tulee olemaan ns.tasavero eli samansuuruinen kaikille pyörätyypeille."

Onko tulossa YLE-veron kaltainen pakkovero kaikkien pyöräilijöiden maksettavaksi?

Ilmoitan jo etukäteen kieltäytyväni osallistumasta sellaisen veron maksamiseen. En maksa autoilijoiden kuluja liikenteessä, joten en suostu maksamaan ilmaisesta ja saasteettomasta pyöräilystäkään mitään.

En tule maksamaan myöskän YLE-veroa, vaan istun sen rahasumman edestä sitten vaikka vankilassa. Rehellisesti en yhteiskunnalle maksa mitään, koska en suostu edes periaatteessa osallistumaan yhteiskunnan yhteisiin kustannuksiin omalta osaltani millään tavalla. En suoastu jatkossa osallistumaan myöskään maanpuolustukseen, en edes siviilissä, en tämän yhteiskunnan eteen.

8

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyörällä ja autolla

      Koko juttu oli laiskojen autoilijoiden esille tuoma jo syntyessään kuollut idea, joka ei missään vaiheessa ole ollut eduskunnassa käsittelyssä eikä ole ollut edes lähelläkään eduskuntataloa.

      Iltalehden keskutelufoorumilla tästä asiasta vauhkoavat autoilijat kokoajan
      Polkupyörille asetettava käyttövero
      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=578994

      Kevyenliikenteen väylät, pyörätiet, jalankulkutiet ym ym kustannetaan kunnallisverovaroista joita myös pyöräilijät maksavat joten se siitä.

      • Heh heh

        Polkupyörävero on yhtä typerä vero kuin autoverokin. Kummastakaan ei yhteiskunta hyödy, mutta haittoja on molemmissa vaikka muille jakaa.


    • Ei hyvää päivää!

      Elekää ny hupattako.

      Ihan kuolleena syntyny ideaki. Kuinka paljon pitäis olla vero tavisfillarilta että se kattais keräämisen kulut? 100€ vuodessa? Tavisfillari maksaa 3-5 kertaa tuon.

      Forgetit! Valtiovallan tavote on lisätä pyöräilyä, ei vähentää sitä.

    • Suksien käyttömaksu

      Olisi varmaan aika hankalaa. Kuka inventoisi kaikki taloyhtiön varastoissa olevat pyörät, jotta verolippu osattaisiin lähettää oikealle omistajalle. Jos perustuisi vapaaehtoiseen rekisteröintiin, niin kuka poliisi ehtisi pysäyttää liikenteessä ajavat kilvettömät pyörät.

    • 37män

      Jonkin laskelman mukaan jokainen polkupyörällä ajettu kilometri säästää yhteiskunnan terveyden hoitokuluja noin 20 c, koska se vähentää juúri noita turhia hyvin kalliiksi tulleita verenkiertoelinten sairauksia.

      Autoilijoille voisi sanoa, että jokainen autolla ajettu kilometri lisää yhteiskunnan terveydenhoitokuluja 20c. Voi olla, ettei riitäkkään, jos otetaan huomioon autojen aiheuutamien saasteiden vaikutus hengitystiesairauksiin.

      Loppujen lopuksi pyöräilijöille pitäisi maskaa hyvitystä ajelusta. Ihan samoin, kuin jotkut työnantajat maksavat korvausta tupakoimattomille työntekijöille.

    • Pyörällä ja autolla

      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=578994

      Tuolla on keskustelua kyseisestä asiasta ja täytyy kyllä sanoa että huomaa kyllä miten vähän osa ns. autoilijoista tietää liikennesääntöjä kun puhutaan kevyestäliikenteestä ja kuinka paljon muuta tietämättömyyttä.
      Väitetään vastaan päivänselvästä asiasta minkä on pyöräilijä vielä selvästi osoittanut faktaksi.

    • alkup.tuna

      " Rehellisesti en yhteiskunnalle maksa mitään, koska en suostu edes periaatteessa osallistumaan yhteiskunnan yhteisiin kustannuksiin omalta osaltani millään tavalla"

      Mistä näitä siipeilijöitä tulee?

      Ensimmäisenä ollaan etuisuuksia käyttämässä mutta .......

      • Samaa mieltä

        Jep. Tuollaista pummia kutsutaan yleensä sivariksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      866
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      69
      572
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      32
      473
    Aihe