Palvelimet (ali)vuokralaisena

Jekura

Jos tietyllä alueella on tarjolla vain liian suuria ja siten kalliita asuntoja, olisi hyvä jos jokaiseen ylimääräiseen huoneeseen voisi ottaa joukon palvelimia vuokralle. Sitä varten pitäisi olla joku firma joka vuokraa laskentatehoa, tallennustilaa ja siirtokaistaa ja käy asentamassa palvelimia asuntoihin. Samalla pitää asentaa automaattiset tuulettimet ja luukut yhden tai useamman ikkunan paikalle. Jotkut toiset firmat, kuten kotisivutilan tarjoajat tai tieteellisen laskennan firmat sitten käyttävät näitä tietokoneresursseja myyden niitä asiakkailleen.

Talvella hukkalämpö johdetaan asukkaalle ja kesällä ikkunasta ulos. Siksi se on energiatehokasta ja kaupan päälle parantaa asunnon tuuletusta. Jotkut käyttää nestejäähdytystä suoraan prosessoriin (CPU ja ehkä myös GPU openCL n kanssa) ja sellaista on mahdollista käyttää käyttöveden esilämmitykseen, ehkä lämmönvaihtimen kautta. CPU ja GPU lämpiää kovassa käytössä 80 asteeseen.

Huone täynnä palvelimia voi viedä sähköä sähköuunin ja sähkösaunan verran (en ole laskenut) ja yli 99% tehosta muuttuu lämmöksi ja pieni osa radioaalloiksi. Useampi samalla tavalla (äänispektrillä) humiseva kone ei aiheuta paljoa enempää melua kuin yksi, kunhan äänet ovat satunnaisessa tai vastakkaisessa vaiheessa eikä esim. vaihtovirran määräämässä tahdissa.

Asunto saattaa tarvita 20 tai 100 megabitin nettiyhteyden, josta asukkaalle varataan joku osa. Toisaalta superlaskentapalvelut (kuten CSC oy) voivat tyytyä vähempään kuin kotisivun tarjoajat.

Tietoturva epäilyttäisi suurta osaa loppukäyttäjistä. Mutta ehkä on mahdollista pitää laskettava data salassa jos se lasketaan jonkinlaisessa erikoisessa kryptatussa muodossa. En tiedä, vaikka luvut väärässä järjestyksessä yksitellen tai sadan luvun pätkissä niin ettei datasta saa selvää mitä se on.


Kelan asumistukihakemuksiin tarvitaan omat sarakkeet tällaiselle...

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ota vaan

      Mutta ne ADHD lääkkeet on tarkoitettu otettavaksi..

    • e5d6tf7g8ui

      Kaikki suora sähkölämmitys kannattaisi korvata palvelimilla, mutta toimintaa ohjaava firma tosiaan vielä puuttuu.

      Valtion olisi syytä aloittaa toiminta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      156
      8345
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      433
      7428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3831
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2998
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2567
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2016
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe