BMW nykymuotoilu

116i

Uusi kolmonen pettymys muotoilultaan. Keulaa vähän muokattu, muuten lähes entisen kaltainen. Mikä määttää Bayerissa? Toinen mutoilullinen epäkohta muuten tyylikkäässä 5 -sarjassa: todella kolhon näköinen ratti..

13

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi näitä

      BMW on ollut aina tyylikäs ja ajaton muotoilussaan ja sehän myy hyvin.
      Nuo Aasialaiset koiottavat laitta vanhaa tekniikkaa "uuden" näköisiin autohinsa toivoen niiden myvän, lasten leikkejä.
      Vai on 5-sarjalaisessa ruma ratti, voihan paska.

      • Ainakin siinä on

        peijoonan ohut ratti. Tuntuu että olisi tarttunut johonkin moskwitshin kovamuoviseen rillaan.


    • pramium

      Jeps, bemari on aina vaan tyylikäs vuosi toisen perään. Esim. Audilla todetaan ihan joka kerta mallien täydellinen epäonnistuminen ja sitten laitetaankin kaikki isosti uusiksi sisältä ja ulkoa. Tästä lisää säälipisteitä Audien omistajille, heikkolaatuisen auton lisäksi (mainitaan yhtenä esimerkkinä Audin täysin epäonnistuneet automaatit kuten Multitronic) vanha Audi näyttää muutaman vuoden jälkeen todella vanhalta ja autokauppiaat vaan totee ettei tuosta voi enää hyvittää kovin paljoa.

      • ikämies Ikurista

        Öö, miten Audi nyt tähän liittyi?


      • .....
        ikämies Ikurista kirjoitti:

        Öö, miten Audi nyt tähän liittyi?

        Se on vain trolli.


    • 118d

      Näinpä, oma bemu ei edes 06 vuosimallisena tunnu vanhalta, pikeminkin päinvastoin, tuntuu paranevan vanhetessa:)

    • fsedrtgji

      Minustakin on vain hyvä, että kaikkea ei panna täysin uusiksi 6 vuoden välein. Bemarilla kunnioitetaan perinteitä ja sen tekemät autot tunnistaa Bemaraiksi jo kaukaa, olivatpa minkä ikäisiä tahansa. En vähääkään epäile, etteikö BMW:kin pystyisi piirtämään autojaan täysin uudestaan joka kerta, mutta miksi pitäisi?

      Paremminkin tuntuu siltä, että merkit, joilla ei ole teknisesti juurikaan uutta annettavaa, muuttavat pakkojamassa uuden mallisarjan aina jotakuinkin tunnistamattomaksi. Niiden muotoilu onkin lyhytikäistä ja edellinen malli on kertaheitolla vanhentuneen näköinen.

    • pekka-

      5-sarja on joka kerta uudistunut ulkoa todella radikaalisti.

      Joka kerta tätä on valitettu, milloin uusi malli on ollut liian radikaalin näköinen (e39 -> e60) tai milloin uutuus on ollut vaatimaton (e34 -> e39).
      Joka kerta tuloksena on ollut kuitenkin klassikko, johon muita premiumeja on verrattu.

      Kaikkia ei voi ikinä miellyttää. Yhtiön tulos kertoo onnistumisen.

      • Kahvivitonen

        Christer Bangels takaisin Bayeriin piirtämään.


      • 520d F10
        Kahvivitonen kirjoitti:

        Christer Bangels takaisin Bayeriin piirtämään.

        No ei todellakaan! F10 on todella onnistunut, E60 puolestaan susiruma.


    • upea peli taas

      Aloittajan ei varmaankaan tarvitse harmitella uusien Bemujen muotoilusta.
      Taitaa olla niin kaukainen haave, että pitää itseltää kieltää kaikki tuollainen herkku.
      Ikäkin taitaa tulla vastaan.

    • Ikävää mutta totta

      Tulossa oleva Kia Optima on noin 5x sulavalinjaisemman näköinen. Onko BMW:lle käymässä nokiat, kohta ollaan rannalla ruikuttamassa ajastaan jälkeen jääneen malliston kanssa?

    • Biimeri

      Tyylikkäimpiä autoja, mitä markkinoilla on ovat Mercedeksen uusi tuleva SL ja BMW:n kutossarja. Audin A5 on myös varsin hieno.

      Idän ihmeet muistuttavat Pokemoneja siinä määrin, että niitä ei edes arvostella samassa sarjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      639
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      98
      566
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe