Enemmän ruotsia, prkl!

Multa käryää ny pinna. Lukekaa sitä -tanan ruotsia, kun kerran ilmaiseksi tarjotaan ja käyttäkää hyväksenne! Se ei ole vaikea kieli. Harjoitusta saa kuuntelemalla ja katsomalla ruotsinkieisiä kanavia, jos ei ole puhuvia kaiffareita.

Kampanjoikaa ennemmin sen puolesta että suomenkielisille opetettaisiin alusta alkaen riikinruotsia! Suomenruotsi ja rikinruotsi eroavat suomenkielisen korvaan niin paljon, että suomekielinen ei suomenruotsin perusteella ymmärrä riikinkiruotsia, ennenkuin kielitaito on varsin hyvä. Siinä olis musta edistämisen aihe! Aukeis se iän kaiken jankutettu "Pohjoismainen ikkuna" ymmärtämään myös norjaa jne. Suomenruotsilla ikkuna pysyy kiinni.

Toisin päin homma toimii; jos suomenkielinen osaa riikinruotsia, ymmärtää hän myös suomenruotsin suomen kanssa samanlaisen poljennon.

12

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Geannah

      Juu aivan näin, mutta pidän suomenruotsin "soundista" enemmän kuin riikinruotsin. Kyse on vähän sama kuin jos opettaisi Savoa Turkulaiselle - kuulostaa siltä että turkulainen puhuu vierasta kieltä vaikka itseasiassa koittaa vientää savvoo parhaansa mukaan. Niin käy myös kun ei riikinruotsalainen koittaa veivata riikinuortsiksi, parempi vetää "coolia" suomenruotsia!

    • tieto on valtaa.

      Itse asiassa nykymaailmassa pitää osata myös englantia.
      Itselläni monia kavereita ja tuttuja jotka ovat näitä "Isänmaan ystäviä" joita ei ruotsin kieli tai englanti kiinosta. Huvittavin tapaus on sälli joka ei osaa mitään ulkomaista kieltä, ei edes englantia ja koettaa lähes epätoivoisesti päästä töihin ict-alalle. Olen koettanut hänelle tolkuttaa että it-alalla englanti on se äidinkieli mutta ei mene perille...
      Myös lukeminen tuntuu olevan nykyään jotenkin vaikeaa, varsinkin monille nuorille. Miten nämä kuvittelevät oppivansa yhtään mitään jos ei osata lukea mitään yli kahta lausetta pitempiä tekstejä?

      Ja oma ruotsinkielen taitoni on todella huono koska se ei kiinostanut kouluaikana, nyt kun on vanhemmiten viisastunut niin vähän kaduttaa, yksi mahtava työtarjouskin meni sivu suun juuri tuon ruotsinkielen osaamattomuuden vuoksi....

    • Geannah;
      kyllä voikin ihan hyvin puhua itse suomenruotsia, se on svenssonienkin mielestä useinmiten kiinostavaa kuunneltavaa.
      Musta vaan on sääli, ettei korvaa koulita riikinruotsin kuullun ymmärtämiseen heti alusta alkaen, du vet; när en första årkursens studerande köper choko på en kiosk på en Stockholmsresa förstår hen inte om priset är sjuttio eller förtio. - Na ja, inte förstår alltid en äkta svensk heller, det här är en typexempel.

      tieo on valtaa;
      totta viserrät tosta it-alan kielitilanteesta, e on alan äidinkieli, hauskasti todettu! En oo ite nörtti, mutta veli vaimoineen on, ja tasan on nähty noin olevan.
      Ruotsin saa hauskasti alulle vaikka työviksen keskustelukursseilla, aloituskynnys on matalampi kun kurssi ei ole ryppyotsainen vaan siellä saa usein hyvät naurut kielipreppauksen lisäks.

    • Oikein hyvä idea

      Tosin pieni yliaktiivinen vähemmistö mellakoi netissä vastustaen ruotsia.

      • Ovat...

        todella rasittavia spämmäreitä nuo ruotsinvihaajat, jo sen älyttömän spämmin takia äänestän ruotsinkielisiä ihan kiusallanikin.


      • Saman asian
        Ovat... kirjoitti:

        todella rasittavia spämmäreitä nuo ruotsinvihaajat, jo sen älyttömän spämmin takia äänestän ruotsinkielisiä ihan kiusallanikin.

        taidan tehdä minäkin.


    • evvkkvve

      En tajua lainkaan näitä ruotsinkielisten vihaajia enkä kädenvääntöä ruotsinkielestä..mulle yks hailee onko ruotsinkielisiä vai ei, kyllä tänne suomeen niitä mahtuu ja joka haluaa opiskella ruotsin kieltä niin opiskelkoon, mitä tuosta hernettä nenäänsä vetää, ihan sama kuin alkais kiukuttelemaan saamenkielestä tms....pienistä asioista jotkut tekevät suuret murheet.

    • nyt riittä jå!

      mediassa puhuttaan p a k k o r u o t s i n poistamisen tarpeellisuudesta. Se ei tarkoita että: a) ruotsinkieltä vihataan b) ruotsinkielistä vähemmistöä vihataan. c) nykyinen lainsäädäntö olisi ajantasalla.

      se tarkoittaa että pakollisen ruotsinkielen opettamisen koetaan a) vievän resursseja nykyään merkityksellisempen kielten opetuksesta. b) sen olemassa olo on tarkoituksenhakuista rkp:n politiikkaa, jonka perusteella väåhemmistöryhmien keskinäinen asema on vakavasti eriarvoinen. c. ei ole moraalisesti peusteltua 4% kansanosan saavan palvelua kaikkialla suomessa omalla kielellään siten, että e n e m m i s t ö joutuu sen opiskelemaan. Kaikkalla muualla maailmassa, vähemmistöt opettelevat valtakielen työllistyäkseen yhteiskunnassa, ei siis t o i s i n p ä i n.

      Ruotsinsuomalaiset e i v ä t toistaiseksi ole esittäneet yhtään ainutta merkittävää argumenttia, miksei lakia voitaisi muuttaa yksikeliseksi.

      Tähänastiset argumentit: Suomen laissa on maininta kaksikelisyydestä.(keskusteluahan käydään j u u r i siitä, onko näin jatkossa)

      Ruotsinkieli on rikkaus ( kyseisen kielen opetus vie voimavaroja muiden tulevaisuudessa tarvittavien kielten opetukselta, sekä se on osoittautunut täysin tehottomaksi. Täällä ei osata ruotsia. Eli se ei ole rikastuttavaa, se on köyhdyttävää.

      Valtaväestön tulee huolehtia ruotsinkielisen kulttuurin säilymisestä täällä. ( Miten niin? Vähemmistöjen on i t s e huolehdittava ja ylläpidettävä kulttuuriaan luonnollisesti, ei teennäisen lainsäädännön tukemana)

      Kielten osaaminen on rikkautta. (kyllä, mutta miten se sopii p a k k o ruotsin opettamisen perusteluksi? Kiielien osaamista täällä todellakin tarvitaan kohta ja paljon. KIELTEN.

      Pakkoruotsin vastustajat ovat rasisteja (ah, tämä kortti, suomenruotsalaiset ovat käsittämättömän ylimielisiä, alistaessaan kokonaisen kansan omien itsekäiden etuisuuksiensa palvelukoneistoksii)

    • Lissee ruottii

      Vaa eihän se ny aivan ilamasta oo, veroilla siitä maksellaan, mutta ymmärrän ajatuksesi, hieman kuin Ämeriikassa, missä kaik on omasta lompakosta, niin muita kieliä ei juur lueta,

    • maailman kiertäjä 50

      Joku tuolla edellä kirjoitti että nykynmaailmassa täytyy osata myös englantia..väärin..väärin ja väärin..itse olen jo pian 50 vuotta pärjännyt ilman englannin ja myös ilman ruotsin kieltä eikä edes vaikeaa ole ollut.

      • Että...

        Elekielelläkö sitä tulee ymmärretyksi hyvinkin?


      • -matkaaja-
        Että... kirjoitti:

        Elekielelläkö sitä tulee ymmärretyksi hyvinkin?

        Suomen kielellä, s e l v ä s t i artikuloituna tulee hyvin maailmalla ymmärretyksi :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      89
      1017
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      722
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      536
    5. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      48
      458
    7. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      41
      429
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      421
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      418
    Aihe