Mietin eroa lähes päivittäin, olen jo usean vuoden ajan haaveillut siitä että minulla olisi rahaa vuokrata salaa yksiö, johon voisin mennä kun kaikki kaatuu päälle. Vaikka vain tunniksi, haluaisin siis kokea sen miltä tuntuu avata oman kodin ovi ilman että täytyy tarkkailla ilmapiiriiä ja sovittaa sanansa sen mukaisesti, jottei saisi aikaan riitaa vääränlaisella asenteella. Haluaisin niin kovasti kodin jossa voisin olla juuri sillä päällä kuin olen, eli väsynyt silloin kun väsyttää, surullinen silloin kun surettaa ja iloinen silloin kun on ilon aihetta..ilman että minun tarvitsee mieheni suuttuvan siitä että pilaan hänen hyvän mielensä oikuttelemalla ja temppuilemalla ja sanomalla väärän sanan väärään aikaan, joskus pelkkä ilme riittää, tai ilmeettömyys, ei hän väkivaltainen ole, mutta pelottava ja taitava pilaamaan ilon. Lieko se mustasukkaisuutta tai kateellisuutta siitä että mnulla on omia ajatuksia jotka saattavat joskus poiketa hänen ajatuksistaan tai kohdistua johonkin muuhun kuin häneen.
Vihaan miestäni ja ajoittain toivon että hän löytäisi toisen ja jättäisi minut tms. koska minulla ei itselläni enää ole voimia jättää häntä. En tätä ikinä uskalla hänelle sanoa, siksi kirjoitan sen tänne. Ei hän edes uskoisi minua vaikka sen hänelle sanoisinkin, hän on nimittäin oikeasti hyvä mies, tyvä työssään, hyväpalkkainen, tuttavien ja sukulaisten arvostama, hyvä isä, tekee kotitöitä, arvostaa naisia yms. mietin vain miksi olen sulkenut itseni näin suuren vihan muurin sisälle, peläten että vahingossa paljastan itsestäni jotain henkilökohtaista josta hän saa kiinni ja käyttää sitten seuraavan huonon hetken tullen aseena minua vastaan.
Vihaan pelkään ja säälin miestäni
12
497
Vastaukset
- 5
Joku luuranko teillä on kaapissa, joko menneisyydessä tai nykyisyydessä, ei tuo muuten ole järkeenkäypää.
Olisko miehesi puhdas narsku, sekin voi olla mahdollsita. - täällä toinenkin
Et ole yksin ajatustesi kanssa. Täällä toinen, joka ajattelee samoin omasta elämäntilanteestaan.
Minun ei sentään tarvitse pelätä miestäni, mutta ahdistavaa on muulla tavoin.
Voimia sinulle. - leavings
Miehesi on narsistinen. Käy juttelemassa ammattiauttajan kanssa, tai etsi vertaistukea ja neuvoja netistä. Lähde ennen kuin brakaat. Kokemus puhuu.
- pelkuri
Kiitos kaikille kommenteista. Ei ole helppoa rikkoa täydellistä avioliittoa vain sen vuoksi ettei ole onnellinen.
Kiitos että ymmärsitte, etten tahallani ole kiittämätön, tyytymätön ja tyhmä. Eroa olen muutaman kerran ehdottanut, mutta mies ei ole siihen suostuvainen ja jotenkin se on sitten aina jäänyt. Kerran se oli todella lähellä, hän itse ehdotti eroa ja me sovimme jo kaikki käytännön asiat ja olimme samaa mieltä siitä että erota pitää, koska emme ole onnellisia kumpikaan. En tiedä mitä siinä tapahtui, mutta lopulta samana iltana huomasin itkien pyytäväni mieheltä vielä yhtä mahdollisuutta yrittää ja lupasin parantaa tapani ja käytökseni jatkossa jos hän vain suostuu jatkamaan ja hän armollisesti suostui jatkamaan vielä kanssani.Tätä pelkään nytkin, että pääsen erossa pitkälle ja tavallaan tuhoan meidän nykyisen elämän jakamalla omaisuuden ja elämän ja sitten alankin katua ja matelen miehen luokse takaisin. Hän tuntee minut niin hyvin ja tietää mistä narusta vetää jotta saa minut hallintaansa ja tuollaisen epäonnistuneen kapinan jälkeen olisin vielä tiukemmassa vankilassa kuin nyt. Voi kun saisin jonkin syyn, jota vasten voisin nojata ja tuntea itseni riittävän vahvaksi ja päättäväiseksi ja saisin elämäni takaisin itselleni. - 12
pelkuri kirjoitti:
Kiitos kaikille kommenteista. Ei ole helppoa rikkoa täydellistä avioliittoa vain sen vuoksi ettei ole onnellinen.
Kiitos että ymmärsitte, etten tahallani ole kiittämätön, tyytymätön ja tyhmä. Eroa olen muutaman kerran ehdottanut, mutta mies ei ole siihen suostuvainen ja jotenkin se on sitten aina jäänyt. Kerran se oli todella lähellä, hän itse ehdotti eroa ja me sovimme jo kaikki käytännön asiat ja olimme samaa mieltä siitä että erota pitää, koska emme ole onnellisia kumpikaan. En tiedä mitä siinä tapahtui, mutta lopulta samana iltana huomasin itkien pyytäväni mieheltä vielä yhtä mahdollisuutta yrittää ja lupasin parantaa tapani ja käytökseni jatkossa jos hän vain suostuu jatkamaan ja hän armollisesti suostui jatkamaan vielä kanssani.Tätä pelkään nytkin, että pääsen erossa pitkälle ja tavallaan tuhoan meidän nykyisen elämän jakamalla omaisuuden ja elämän ja sitten alankin katua ja matelen miehen luokse takaisin. Hän tuntee minut niin hyvin ja tietää mistä narusta vetää jotta saa minut hallintaansa ja tuollaisen epäonnistuneen kapinan jälkeen olisin vielä tiukemmassa vankilassa kuin nyt. Voi kun saisin jonkin syyn, jota vasten voisin nojata ja tuntea itseni riittävän vahvaksi ja päättäväiseksi ja saisin elämäni takaisin itselleni.Ei siihen syytä tarvita mihin nojata, se kaikki on sinun oman pääsi sisällä. Tulee joskus aika kun kyllästyt olemaan pelkäävä marionetti.
- kohtalotoverisi
Lue kirja Sata tapaa tappaa sielu.
Minä lähdin. Omaisuus meni, mutta terveyden ja itsearvostuksen eteen on toimittava ennen kuin se katoaa kokonaan.
Jos et pidä jalan jäljistä kasvoillasi niin toimi pian. Älä alistu toisen tahtoon ja temppuihin. Temppuja löytyy etenkin lähtemisen hetkillä. Vuoristorataelämä on liian raskasta. Ah, mikä autuus on asua nyt rauhassa omassa kodissa. Ei tarvitse pelätä, alistua, olla jatkuvasti ilman järkevää selitystä mustasukkaisen miehen syyttämänä. Saa tehdä tai olla tekemättä mitään, eikä kukaan arvostele.- ....................
Eihän tätä irrottautumista ja/tai itsensä vahvistamista tarvitse yksin tehdä, vaan hae joku hyvä terapeutti. Käy siellä vaikka salaa mieheltäsi, niin ei tarvitse kuunnella kuittailuja. Muutenkin voisit puhua läheisille tai muille ihmisille, jotka asennoituvat oikein. Kohtalotoverien kanssahan voit puhua aluksi netissä, jossain narsistien uhrit -sivustolla. Kannattaa varmasti varautua jo kauan etukäteen myös siihen, miten lasten tapaamisasiat hoidetaan, jos mies rupeaa tahallaan hankalaksi. Siihen voidaan ottaa joku kolmas henkilö, joka luovuttaa lapset ja jolle lapset taas palautetaan, ja joka pitää yksinomaan kirjaa siitä, että sopimusta noudatetaan. Säästyy turhilta yhteenotoilta, jotka tietysti kiusaajalle kelpaavat paremman puutteessa. Ainakin tällaiseen palveluun pitäisi olla mahdollisuus.
- ....................
Jos mies ei todella uhkaava ole, niin voihan häneen joskus testata hänen omaa lääkettään eli alkaakin seurata hänen ilmeitään ja arvailla ääneen (muka oikeasti loukkaantuneena ja muitakin tunteita teeskennellen), että ajatteleekohan hän nyt jotain toista naista, kun noin hymyilyttää tai että onko töissä ja työkavereiden kanssa taas ollut ikävyyksiä, kun on niin happamana. Aina kun hän alkaisi kommentoimaan jotain, et puolustautuisi tai reagoisi siihen mitenkään, vaan esittäisit vain samantyyppisen vastavedon. Näkisi ainakin itsensä ulkopuolelta ja ehkä ymmärtäisi, mitä käytöksensä suhteelle tekee.
- ...
Ehkä voisit jopa saadakin hänet jättämään sinut olemalla muka tahtomattasi vastenmielinen, "epänaisellinen". Etkä enää pelkäisi mitään huomautuksia, koska sinulla ei ole tarvetta miellyttää häntä. Riidelköön yksinään, ja sinä vain lueskelet rönttökunnossa sängyllä naistenlehtiä ja syöt suklaata ja muita miesten morkkaamia herkkuja jokaisen lapsilta liikenevän hetken. Kun mies käyttäytyisi huonosti, hän olisi sinulle kuin ilmaa, etkä vastaisi mihinkään asiattomuuksiin, vaan keskustelisit vain lasten kanssa. Sehän olisi salaa sinulle vain onnistuminen, kun et olisi hänen mielensä mukainen nainen... Kun hoidat lapset ja kodin normaalisti, hän ei voi syyttää sinua muille mistään muusta kuin siitä, ettet huolehdi ulkonäöstäsi, ja sehän ei ole rikos. Jos vaikka lihot viisi kiloa, niin saatat päästä sänkypuuhistakin, jos et uskalla muuten kieltäytyä. Sanot vaan äkäisesti paplarit päässä, että jos ei kelpaa, niin nukutaan. Harjoittele myös uskottavaa kuorsaamista.
- leavings
Et ole narsistin kanssa koskaan ollut tekemisissä arkielämässä, jos nämä ovat hyviä neuvoja mielestäsi. elämä on sinulle helppoa nenäkkyytesi ja sanavalmiutesi, röyhkeytesi ansiosta.
Narsisti ei koskaan objektiivisesti näe itseään oikein "ulkopuolelta", eikä varsinkaan ymmärrä mitä käytös suhteelle/toiselle tekee. Tai jos ymmärtääkin, niin nimenomaan sairaan nerokkaasta näkökulmasta, aina osaa iskeä kumppanin lättänäksi jos toinen esim. vaikuttaa iloiselta jostakin miehestä riippumattomasta syystä.
- ....................
Mistä näitä sairaita parisuhteita oikein sikiää? Tässä neuvo: Avaat oven, häivyt ja se on sillä sipuli. Ja aina näissä parisuhdevalituskirjoituksissa toistuu tuo sama ilmiö; ensin luetellaan miehestä sata asiaa, minkä perustella hänet voisi luokitella itse piruksi ja sitten se loppuhuipennus, eli "hän on nimittäin oikeasti hyvä mies, tyvä työssään, hyväpalkkainen, tuttavien ja sukulaisten arvostama, hyvä isä, tekee kotitöitä, arvostaa naisia yms." Voi voi voi voi voi.
- toimi äläkä mieti
Eroamiseen riittää vain toisen puolison suostumus. Jos on paha olla, niin miehen poissaollessa tavarat kassiin, mene pois ja laita vaikka myöhemmin kirje menemään, että mikä on homman nimi.
Läheisriippuvuuttahan toi on AP:n osalta. Ei miestä voi kaikesta syyttää. Vaikka mies olis narsisti, niin kukaan ei pakota jäämään rinnalle. Sossusta, Kelasta jne saa tukea tarvittaessa, jotta saa elämän alkuun. Parasta olis muuttaa toiselle paikkakunnalle ja aloittaa alusta. Kunnan oikeusasiamieheltä saa lakiapua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh942274Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1641866- 1761403
- 238869
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11786- 62779
- 65774
- 55672
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212633Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349601