Lieksa vastaan Nurmes

Ekonomisti ja yrittä

Lieksan valtuutetut ovat aivan demarien nuorassa ja se näkyy. Kuntaliitoksissa Lieksa jää yksin ja joutuu pakkoliitoksessa liittymään Nurmekseen ja sitten täysin ehdoitta. Nurmeksen valtuutetut ovat järkevästi neuvotelleet kuntaliitoksen Valtimon kanssa ja sen jälkeen neuvottelevat varmaan Juuan liittymisen Nurmekseen. Lieksa jää yksin ja joutuu pakkoliitokseen ja silloin yhdistynyt Nurmes voi sanella ehdot.
Eikö meidän nyt kannattaisi ottaa yhteyttä Nurmekseen ja pyytää vapaehtoista kuntaliitosta samaan aikaan kuin Valtimo. Silloin voisimme neuvotella tasapuolisesti ja välttyisimme tuhoisalta pakkoliitokselta. Pitäisi jo viimeinkin ottaa Kähkösen ja Kärkkäisen järki käteen. Uskon, että muut valtuutettumme ymmärtävät neuvottelun tärkeyden. Onko Kähköselle ja Kärkkäiselle tärkeintä pitää asemansa ja vähät välittää kaupunkilaisista. Lehto taitaa olla vain kiinnostunut kaupungin väkimäärän lisäämisestä hinnalla millä hyvänsä.

2

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herää kysymys

      nyt ei todellakaan enää nykypäivänä pitäisi ottaa asennetta kuka on vastaan ja kuka ei,vaan tehdä yhteistyötä,niin tulevaisuuden kannalta se on kuitenkin parrempi vaihtoehto kuin jäädä makaamaan omiin poteroihin,sopiikin kysyä lieksan valtuutettujen toimia kuntalaisten hyväksi,onko kunnnan johto ajan tasalla 2000-luvulla tässä kunta asiassa,seuraavissa kuntavaaleissa toivoisin enemmän nuorta polvea asettumaan ehdolle vaaleihin,he jo ketkä voivat nähdä asiat toisin miten lieksa pärjää jatkossakin itsenäisenä tai yhdistyneenä toisien kuntien kanssa,jota myös toivon,elämä jatkuu siitä huolimatta mitkä on kunnan rajat

    • Ei Economy!

      Mitä iloa siitä on, jos kaikki palvelut pysyy samana, eli uskon jos kuntia liitetään yhteen, niin osa palveluista kuten koulu, sairaalat jne. lopeteaan jostakin kohtaa ja näin saadaan aikaiseksi näennäis säätöjä. Kolumatkat pidentyvät sairaala reissut pitenevät. Juukaa ja Lieksaa kun erottaa pitkä Pielisjärvi, ei hyvä. Nurmekseen tulisi ilmeisesti keskupaikka näille kunnallisille toimille kun Nurmes on keskikohdin suurkuntaa. Pitäisikö puolin ja toisin olla tarkempi siitä, mihin ryhdytään. Ei uudistuksia uudistuksien vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      915
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      714
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      80
      698
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      661
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      41
      648
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      87
      571
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      111
      553
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      38
      492
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      473
    Aihe