Mistä Euroopan kylmä sää johtuu?

"Tutkijoiden mukaan ilmaston lämpeneminen pohjoisilla arktisilla alueilla on muuta maailmaa voimakkaampaa ja jää sulaa nopeasti. Koska sulana pysynyt merivesi on lämpimämpää kuin arktinen ilma, Barentsin meren liepeille syntyy korkeapaineita, jotka pyörittävät kylmää ilmaa Eurooppaan.

"Jos joku ajattelee, ettei jossain kaukana pienenevä jäämassa vaikuta häneen, hän on väärässä", toteaa ennusteen laatinut tutkija Vladimir Petuhov. "

http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/blogi/mist-kylm-s-johtuu/blog/38949/

Euroopan kylmä sää siis johtuu ilmastonmuutoksesta. Sään ääri-ilmiöt ovat sille ominaisia.

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lämmin aiheuttaa kylmää ! Tämä tutkijoiden kanta asiaan näyttää jääneen ainoaksi tiiviiksi asialliseksi selitykseksi Euroopan kylmälle ja sateisellekin jaksolle talvella 2011-2012. "Lämmin aiheuttaa kylmää"-väittämää pidettiin ilmastonmuutoksen epäilijöiden taholla järjenvastaisena, ja siten todisteltiin, että Euroopan ja koko Pohjoisnapaa ympäröivien maa-aleuiden poikkeuksellinen talvi ei johdu ilmastonmuutoksesta. Epäilijöiden vankan kannan säilyttämiseksi varmistamiseksi tämäkin ketju poistettiin yhden kerran. Ei siinäkään ketjussa asialle muuta selitystä kuitenkaan löytynyt.

      • niin---

        Kun talvi on lämmin ja lumeton, syynä on ilmaston lämpeneminen. Kun talvi on kylmä ja luminen, silloinkin syyllinen on ilmaston lämpeneminen.


      • ilmasto lämpenee
        niin--- kirjoitti:

        Kun talvi on lämmin ja lumeton, syynä on ilmaston lämpeneminen. Kun talvi on kylmä ja luminen, silloinkin syyllinen on ilmaston lämpeneminen.

        Johtuu ehkä siitä, että ilmasto lämpenee.

        Ilmaston viileneminen ei voi olla syyllinen kylmiin ja lumisiin talviin, koska ilmasto ei viilene vaan lämpenee.

        Eikä tässä edes ole ollut mitenkään poikkeuksellisen kylmiä talvia. Normaalia runsaslumisempia kyllä, mutta talvisten sateiden lisääntyminen on nimenomaan yksi ilmastonlämpenemisen aiheuttamia ilmiöitä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      302
      7520
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      80
      5875
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      159
      3795
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      152
      3494
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1917
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      184
      1817
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      43
      1451
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1411
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1385
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      64
      1384
    Aihe