Kuuluuko minulle lakiosuus biologisen isän perinnöstä, koskaan en häntä ole tavannut, elatusmaksut hän on maksanut kyllä ollessani lapsi, eli on tunnustanut minut lapsekseen.
Hänellä on muitakin lapsia ja hehän ovat ikäänkuin minun puolisisarruksia.
Hänellä on muitakin lapsia ja hehän ovat ikäänkuin minun puolisisarruksia.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Lyhyesti ja ytimekkäästi kyllä (pääsääntö). Toki jos sinut on tehty perinnöttömäksi, silloin ei kuulu, mutta sangen epätodennäköistä nykyisin.
Lakiosa on puolet perinnöstä. Kaava yksinkertaistettuna esimerkin valossa:
Hypoteettisen pesän arvo 100 rahaa. Jos lapsia (olivat sitten sinuun nähden puolikkaita tai eivät, kunhan ovat isäsi lapsia (biologisia tai ottolapsia). Oletetaan, että lapsia on yhteensä isälläsi kolme.
Lakiosa on 50 % (testamentilla voidaan määrätä lopusta). Jos testamenttia ei ole tehty, jokaiselle kuuluu pesästä 1/3 osa, eli 33,3 rahaa.
Jos perittävä on testamentannut koko omaisuutensa tai vähintään puolet siitä, lakiosa on 50 rahaa. Tämä sitten menee taas samalla kaavalla 1/3 jokaiselle sisarukselle, eli 16,7 rahaa kullekin.
Pääsäännöstä on toki poikkeuksia jolla edellä mainittuihin voi tulla muutoksia, kuten maatilaperimys jne, mutta niihin tuskin tässä tarvitsee sen enempää syventyä.
>>Jos perittävä on testamentannut koko omaisuutensa [100] tai vähintään puolet siitä, lakiosa on 50 rahaa. Tämä sitten menee taas samalla kaavalla 1/3 jokaiselle sisarukselle, eli 16,7 rahaa kullekin.
"Toki jos sinut on tehty perinnöttömäksi, silloin ei kuulu, mutta sangen epätodennäköistä nykyisin."
Höpöhöpö laki osuus kuuluu vaikka olisi testamentissa jätetty perinnöttömäksi.
Ottamatta kantaa siihen, ettei lainsäädäntö tunne laki osuutta (luultavimmin lakiosuus) vaan kyseessä on lakiosa, niin totean väitteesi olevan väärän ja suosittelen lukemaan koko Perintökaaren ja mielellään alan teoksiakin hieman.
PK 15:4
"Sen estämättä, mitä perillisen oikeudesta lakiosaan on säädetty, perittävä
voi tehdä perillisen perinnöttömäksi, jos tämä on tahallisella rikoksella
syvästi loukannut perittävää, hänen perimispolvessa olevaa sukulaistaan,
ottolastaan tai tämän jälkeläistä. Sama on laki, jos perillinen
jatkuvasti viettää kunniatonta tai epäsiveellistä elämää.
Perinnöttömäksi tekemisestä on määrättävä testamentissa ja samalla
mainittava määräyksen peruste. Peruste on sen toteennäytettävä, joka
vetoaa tähän määräykseen."
>>ettei lainsäädäntö tunne laki osuutta (luultavimmin lakiosuus) vaan kyseessä on lakiosa // suosittelen lukemaan koko Perintökaaren ja mielellään alan teoksiakin hieman
Suoriin kysymyksiin et näköjään osaa vastata, mutta viisasteluun olet innokas. Perintökaaren kirjoitin tarkoituksella isolla, tietoisena siitä, että perintökaari niminen laki kirjoitetaan pienellä ja että se lyhennetään PK, mutta erisnimenä käytettäessä sen voi kirjoittaa myös isolla (tarkasta Kielitoimistosta eli Kotimaisten kielten keskuksen kielenhuolto-osastolta).
Kun kerran haluat snobbailla, niin kerrohan mistä tulee lyhenne KKO? Googlettamalla vastaus ei löydy, mutta jos olet aihepiiriin perehtynyt, vastaus tulee kuin hyllyltä apteekin. Ymmärrän jos et halua vastata, sillä se kertoisi sinusta jotain, joten parempi olla vastaamatta ja paljastamatta omaa tietämättömyyttään.
Jos et siihen osaa/halua vastata, niin voit vastata aiemmin esitettyyn kysymykseen milloin mahdoit sen mainitsemasi tentin suorittaa. Et varmaankaan halua sitä kertoa, koska silloin joutuisit tunnustamaan harrastaneesi olettamisia ja oletushan on kaikkien perusvirheiden äiti ja sellaiseen jos 5000 virheetöntä neuvoa kirjoittanut henkilö syyllistyy toisen alkeellisen virheen lisäksi, niin se vasta häpeällistä olisi.
Olet loistava esimerkki henkilöstä joka haluaa antaa muiden ymmärtää olevansa jotain muuta ja paistattelee sitten omahyväisyydessään. Agressiivinen lähestymisesi antoi indision siitä, että koet jonkun uhkaavan fiktiivistä valta-asemaasi. Ehkä Sinä (huomioi iso alkukirjain tässä yhteydessä) oletkin tämän sokeiden valtakunnan yksisilmäinen kuningas ja siksi niin kovin altis rähähtämään, vähän kuin pieni puudeli isomman koiran nähdessään.
Seli seli. Selitä vain, sen näyt osaavan.
Olet juuri sellainen vänkääjä kuten oletin. Virheitä (myös sinun) oikaisen, mutta vänkääjän kelkkaan en lähde.
Hah hah. Näin vähän arvelinkin. Eli jauhoit paskaa. Se, että satuit nyt olettamaan, että vastapelurit olisivat jotain opiskelijapoikia tai -tyttöjä, menikin pahasti metsään ja teit itsestäsi pellen. Nyt viestejäsi toimistolla luettuamme päädyimme siihen, että sinulla on joku mennyt aikoinaan hieman pieleen. Ilmeisesti hieman enemmän pieleen kuin muutamalla blogiaan pitävällä alkoholisoituneella (ex) professorilla. Hekin katkerina jäivät vaille haluamaansa arvonantoa ja siksi kovaa meteliä pitävät milloin nyt tuopista irti ehtivät päästää. Juristiksi emme sinua kuitenkaan usko, mutta mahdollistahan se on. Jos niin on, jotain on mennyt pahasti pieleen, osanottomme siitä.
n. 10 viestiäsi olen jaksanut lukea, kaksi karkeaa, alkeellista virhettä jo löytänyt josta olisi tentissä tullut suoraan hylätty. Säälittävä esitys asiantuntijaksi itse itsensä ylentäneeltä.
Etpä vain tänne nähtäväksi saa yhtään "virhettä". Sinun virheitäsi sen sijaan saan näköjään oikoa sitä mukaa kuin palstalle skriivailet. Kuten virheellisen (maallikkomaisen) käsityksesi lakiosasta. Tuollaisella mokalla ei jäämistöoikeuden tenttiä läpäistäisi - ei ainakaan minun aikanani olisi läpäisty.
Mutta jatka vain sitä rataa. Asiantuntijana esiintyvien virheitä oionkin paljon mieluummin kuin tavallisten palstalaisten. Koeta nyt kuitenkin mielesi malttaa, vaikka sappesi herkästi näkyy kiehahtavan.
"Etpä vain tänne nähtäväksi saa yhtään "virhettä"."
Miksi sitten kutsut tuota: "kuoleman jälkeen pojalle syntyvä lapsi kun ei ole mikään sijaantulija." Lienee kirjoittamaasi? Ivallisesti kävit lyttämään vastausta ja teit ALKEELLISEN, suorastaan NAURETTAVAN virheen aivan peruskäsitteistössä jo.
Väitit myös suorittaneesi tentin jo ennen syntymääni. Et kuitenkaan suostu kertomaan milloin sen teit. Jos olet tehnyt sen 50-luvulla, mitä epäilen, olisit jo pitkän matkaa yli 70v. Noinkohan on?
Et ole ensimmäinen huijari jonka olen paljastanut, tuskin viimeinenkään. Tuollaisia helppoheikkejä maailma on väärällään. Mielenkiintoisia hahmoja virtuaalimaailma pitää sisällään. Kannatti todellakin tulla kurkkaamaan vihjeen saatuamme. Hauska tapaus olet. Muille tiedoksi, ettei kannata aivan kaikkea uskoa mitä tämä veijari kirjoittelee.
Olet pahimman sorttinen vänkääjä, kuten jo aiemmin totesin. Vänkäät vänkäämästä päästyäsi - tosiasiat sivuuttaen -, että minä en tiedä, mikä on sijaantulija. Olen sijaantulosta kirjoittanut tälle keskustelupalstalle niin paljon, että sinä et ikinä ole asiasta sellaista tietomäärää lukenut. Edellisellä nimmarillani nix nax mm. kirjoitin reilut kaksi vuotta sitten kaksi pitkähköä pohdiskelevaa artikkelia, joiden linkit annoin, ja jotka jopa kopioin ko. keskusteluun. Niistä vähemmänkin asiaan perehtynyt voi kirjoittajan asiantuntemuksen havaita. Mutta diletantille, jollaiselta vaikutat, po. kirjoitusten sisältö varmasti menee hilseen yli. Tässä nyt vielä linkki muille lukijoille, otsikot ovat "mielenkiintoinen kysymys" ja "sopan hämmennystä":
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8636836#comment-41101512
>>Väitit myös suorittaneesi tentin jo ennen syntymääni. Et kuitenkaan suostu kertomaan milloin sen teit. Jos olet tehnyt sen 50-luvulla, mitä epäilen, olisit jo pitkän matkaa yli 70v. Noinkohan on?
"Ihmetellä vain täytyy, miten koskaan olet onnistunut läpäisemään jäämistöoikeuden tentin. Vai oletko sittenkään?"
Tietosi oikeustieteen opiskelusta ovat ilmeisen puutteelliset jos luulet, että tiedekunnasta voi valmistua läpäisemättä jotain tenttiä.
Täytyi ihan tutkintotodistuksesta katsoa, ulkoa kun en muistanut. Arvosana erinomaiset tiedot. Perintöoikeudellisten ongelmien kanssa en ole juurikaan joutunut olemaan tekemisissä, sinä ilmeisesti enemmän, vaikket juristi olekaan. Poliisikoulun käynyt osannee esitutkintalain paremmin kuin allekirjoittanut ja esiintyvällä muusikolla voi olla minua paremmin ulkomuistissa tekijänoikeudelliset yksityiskohdat. Koska et ole ottanut juurikaan muihin oikeudellisiin asioihin kantaa kuin jäämistöoikeudellisiin, vedin johtopäätöksen ettet juristi ole, vaikka sellaisen kuvan haluatkin muille antaa. Osallistu ihmeessä myös muihin keskusteluihin, katsotaan juridisen osaamisesi laajuus. Yksittäisen kapean alan asiantuntijaksi voi vaikka merkantti ryhtyä, mutta siihen se sitten jääkin.
"Et ole ensimmäinen huijari jonka olen paljastanut, tuskin viimeinenkään. Tuollaisia helppoheikkejä maailma on väärällään. Mielenkiintoisia hahmoja virtuaalimaailma pitää sisällään. Kannatti todellakin tulla kurkkaamaan vihjeen saatuamme. "
Hienoa että tuolla antaumuksella on joku omistautunut huijarien paljastamiseen, mutta mihin osoitteeseen näitä vihjeitä voikaan lähettää?
Tosin millä perusteella se nassukka-setä oli huijari, kun teidän kiistely on lähinnä pyörinyt tenttien ja tutkintonimikkeiden ympärillä?
>>Tietosi oikeustieteen opiskelusta ovat ilmeisen puutteelliset jos luulet, että tiedekunnasta voi valmistua läpäisemättä jotain tenttiä.>Koska et ole ottanut juurikaan muihin oikeudellisiin asioihin kantaa kuin jäämistöoikeudellisiin>Poliisikoulun käynyt osannee esitutkintalain paremmin kuin allekirjoittanut
"Joten kun et ole ainakaan tämän oikeudenalan asiantuntija, niin olisikohan parempi, että pysyisit lestissäsi. "
Toki. Voin tulevaisuudessakin vähän kirjoittaa yhdyssanavirheitä ja laittaa kysymykset tänne ja tee sinä työ puolestani ja homma rokkaa. Lähetän sinulle kiitoksen ja asiakkaalle laskun ja kaikki voittavat, kuten tähänkin asti. Muokkaan kuitenkin hieman lauserakenteita, jottet plagioinnista pääse syyttämään, saati tekijänoikeusrikkeistä. Etukäteen kiitos ja pari jälkikäteenkin, jos olen näiden vuosien aikana unohtanut kiittää.
Lainsäädäntö on kieltämättä ikävä kun nykyisin te maallikot ette voi enää (pääsääntö, johon pieniä merkityksettömiä poikkeuksia) toimia avustajina, jolloin homma hoituu kuten sen kuuluukin hoitua.
Palaillaan kun tulee taas tämän asian tiimoilta ongelmia joita ei ehdi/jaksa itse selvitellä.
Palaa vain kaikin mokomin. Vastaan niin teikäläisille amatööreille kuin myös ammattilaisille, mikäli satun näkemään ja aika on sopiva. Eikä maksa mitään.
Aikanaan muuten RO:n 4. osaston 1. jaoston puheenjohtaja Pentti Paavola päivitteli: "Kylläpä Teillä on valtavasti juttuja!". Tuolloin oli menossa aamun viides perättäinen minun ajamani keisi - ja yksi oli vielä jonossa. Tällaisesta sinä saanet vain unelmoida. Mutta älä välitä, paistaa se päivä vielä risukasaankin.
nasse-setä rulez ;-))) keep on the good work!
Aasintuntijat asialla. Oikeata vastausta ei voi antaa kun et kerro oleellista. Oma ikäsi vaikuttaa paljon koska aikanaan elatusmaksuvelvollisuus ei tarkoittanut isyyden tunnustamista niinkuin nykyään.
Jos testamenttia ei ole et kuitenkaan saa lakiosaa vaan joko olet tai et ole tasavertainen perillinen puolisisarustesi kanssa
Senverran vielä jatkoa että asiaa on tälläkin palstalla käsitelty muutamaan kertaan. Jos sinut on virkatodistukseen merkitty vainajan lapseksi asia on selvä. Saattaa myös olla täydellinen yllätys sisaruspuolillesi
>>elatusmaksut hän on maksanut kyllä ollessani lapsi, eli on tunnustanut minut lapsekseen