Kirjoittaa Ilta-Sanomat 28.3.2012. Sillä lailla, hyvä-veli verkoston houkutus veti myös graffititöhrijän samaan porukkaan. Mutta on se kiva huudella herrojen touhuista mutta samalla tehdä yhtä törkeitä juttuja kuin muutkin. Sillä lailla.
Arhinmäki petasi huippupaikan kaverilleen
14
337
Vastaukset
- Pahasisko
Arhinmäkihän nyt nimenomaan hajotti pienen hyväveliverkoston rivejä kuten on luvannut. Lisää tätä!
- Silviisiiii
Ai jaa vai? Kun huippuviran järjestää omalle kaverilleen, se ei ole hyvä-veli järjestelmää silloin kun vasemmistolainen sen tekee. Mutta muiden kohdallako se niin on. Onpa kummallista. Tai ei oikeastaan, tässä näkyy vasemmiston vääristynyt maailmankuva, me olemme oikeassa, muut väärässä.
- Kerro se
Silviisiiii kirjoitti:
Ai jaa vai? Kun huippuviran järjestää omalle kaverilleen, se ei ole hyvä-veli järjestelmää silloin kun vasemmistolainen sen tekee. Mutta muiden kohdallako se niin on. Onpa kummallista. Tai ei oikeastaan, tässä näkyy vasemmiston vääristynyt maailmankuva, me olemme oikeassa, muut väärässä.
Mistä löydät tästä maasta ei-porvarin, joka ei olisi Arhinmäen kaveri?
- huusianna
Kerro se kirjoitti:
Mistä löydät tästä maasta ei-porvarin, joka ei olisi Arhinmäen kaveri?
Arhinmäki petaa itseleen sopivaa pestiä poliittisen uran jälkeen hyväksymällä pakkoruotsin. Luulisi englannin kielen taidottoman ministerin ymmärtävän että pakkoruotsi on ryöstökieli joka haittaa monen muu kielen opiskelua. Mutta ministeri Arhinmäki ei ymmärrä.
Paavo Arhinmäki VAS puheenjohtaja ja kylttyyriministeri on pakkoruotsittaja koska on itse ruotsinkielisen verkoston edunsaaja/kiilaaja/hyödyntäjä.
Eikä hän osaa englantia.
Wikipedissa Paavo Arhinmäestä:
"Hän on lukenut pitkän ruotsin ja paikkaillut englannin taitojaan eduskunnan kielikursseilla."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavo_Arhinmäki
Paavon omilta ruotsinkielisiltä sivuilta.
"Studerat vid Soc&kom, sociologi som huvudämnet." = Helpompi päästä sisään kuin suom. puolelle. Opiskeli ruotsinkieliselä puolellla Helsingin yliopistossa, josta ei mainittu hänen omilla suomenkielisellä sivuillaan. Missään ei mainittu että olisi valmistunut vieläkään.
http://www.paavoarhinmaki.fi/po-svenska/
http://sockom.helsinki.fi/
MTV3
Arhinmäki toimii Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan puheenjohtajana. Vuonna 1976 syntyneet, Pasilasta kotoisin olevat helsinkiläismiehet eivät yleensä hallitse kovinkaan hyvin ruotsia.
Pitkän ruotsin lukeminen tekee Arhinmäestä poikkeuksen tässä joukossa. Englantia Arhinmäki ei kansanedustajaksi tultuaan puhunut juuri enempää kuin brittikatsomoissa viihtyvän jalkapallofanin oli välttämätöntä.
Sittemmin Arhinmäki on osallistunut eduskunnan kielikursseille Englannissa. Kurssimatkoihin hän on kätevästi onnistunut yhdistämään jalkapallo-ottelujen seuraamisen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/06/896463
- turhautunut
oikei juuri tälläisenä koemme politikot ? Hyvä veli järjestelmä toimii aina ,oili kysessä mikä puolue tahansa ,aivan sama kenelle ääni menee ?
- Termit tutuiksi
Mitä jos selvittäisit ensin, mitä hyväveli-järjestelmä tarkoittaa.
- uskonsa menettänyt
Termit tutuiksi kirjoitti:
Mitä jos selvittäisit ensin, mitä hyväveli-järjestelmä tarkoittaa.
Toopelle tietoa ? olet ilmeisesti yksi niistä kusetettavista ,tai tää taisi olla provo, niin tai näin politiikka on tätä ,jatkuvaa selkään puukottamista ,kieruilua ja valehtelua jne tätä voisi jatkaa loputtomiin kaikki on sallittua ,äänestäjät ovat lopultakin aika yksinkertaisia uskovat omaan puolueeseen ,samaa kieroilevaa luuseririsakkia kaikki tyynni .
- Umpipuusilimä
uskonsa menettänyt kirjoitti:
Toopelle tietoa ? olet ilmeisesti yksi niistä kusetettavista ,tai tää taisi olla provo, niin tai näin politiikka on tätä ,jatkuvaa selkään puukottamista ,kieruilua ja valehtelua jne tätä voisi jatkaa loputtomiin kaikki on sallittua ,äänestäjät ovat lopultakin aika yksinkertaisia uskovat omaan puolueeseen ,samaa kieroilevaa luuseririsakkia kaikki tyynni .
Ei löydy enään uutista aiheesta Ilta-sanomista??
- ex...
Arhinmäki on minusta ja meistä paras ministeri!!
Jos muut asiat kus.e.e niin kulttuuriministeriö kick ass!! Hyvä Paavo!!!!! - 9+7
Arhinmäki on jo täysin korruptoitunut vaikka ei ole ollut vielä vuottkaaan vallassa. Suomen ennätys? Heikkoluontoisin vsemmistolainen ikinä.
- ääni hukkaan
Siinäpä näitte vasemmistolaiset ovat samaa sakkia porvareiden kanssa ? tätä saitte ,menikö ääni hukkaan ?
- ex...
Ei mennyt,paras kulttuuriministeri ikinä!!! Kun on tehtävä mitä on tehtävä silloin valitaan paras!! siksi vasemmisto!!
- takinkääntäjä pave
täsysin turha ministerinsalkku porvari arhinmäellä. tänään istui hallituksen aitiossa suu ammollaan ja tuijotti tyhjyyteen naama punaisena.
- ex...
Kun kukaan ei keksinyt MITÄÄN valittamista!!! Paras,Paavo!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305199Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont702092Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075