Daewoo Lacetti

aatoksia autosta

Ennakkoluuloistani huolimatta ostin Lacetin 2v sitten ja kaikki epäluulot merkkiä kohtaan ovat olleet turhia. Olen ajanut autolla 46tkm ja ostaessani sillä oli ajettu 80tkm. Kerran tällä välillä olen vaihtanut autoon jakopään hihnan (122tkm) ja tehnyt pelkkiä öljynvaihtohuoltoja 10tkm välein. Mökille ajossa maantiellä kuluttaa 6.8ltr 100km joka mielestäni ihan kohtuullista kun ajonopeus on pitkän aikaa 100-110kmh. Erikoista autossa on että kulutus laskee talviajossa, ilmeisesti nopeus 80-90 on taloudellisin eli talvinopeuksilla. Huoltovälit eivät ole ihan noin tiheät ohjekirjassa mutta varmuuden vuoksi ennen talvea ja kesää vaihdettu. Auto kulkee suoraan eikä kolistele mistään. Käsijarru on melko napakka ja ottaa turhan alhaalta kiinni, kulutuksen ohella ainoat miinukset autolle. penkit eivät näytä kuluvan sitten millään (joku plyysi) ja kojelauta on mielestäni yksinkertaisuudessaan tyylikäs. taakse mahtuu kunnolla kaksi aikuista ja tavaratila vetää lastenrattaat helposti. maksoin autostani 7.850e ja tuolle rahalle todellakin vastinetta. Naapuri on tarjonnut autosta 6.000e kahdilla renkailla. Ikävä luopua hyvin 2vuotta palvelleesta kaveristastä, mutta nelivetoa ei voita mikään, edes mökkitie :) muuten en tätä möisikään ja piheille tiedoksi, missään muussa autossa arvo ei ole pysynyt näin hyvin.

14

8534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakkesakari

      Kaikissa autoissa on omat tyyppiviat. Itselläni on ollut "matkan varrella" monta eri automerkkiä ja nyt ensimmäinen Daewoo (Nubira cdx automaatti). Ja komppaan edellistä, hinta ja laatu kohtaa tässä parhaiten (käytettynä). Ok, kyllä voin kehua myös Mersua (niitä hyviä vanhoja 124-korisia, jolla tuli ajettua useampi 100tkm:iä) ja Toyotaa (2000-luvun) mutta hinta -laatu suhde on näissä Daewoo autoissa todella hyvä.

      Harmia ollut ainoastaan ABS:n sulakkeen polttelusta mutta sekin vika löytyi ja oli vain johtovika. Tyyppivikahan näissä on airbagin valo mutta syy löytyy apparin penkin alta (se liitin).

      Mitä tulee polttoaineen kulutukseen niin ihan asiallista 7,5 - 8,5 L/100km. Jos haluaa pihin kulutuksen niin tarttee laittaa aika paljon lisää rahaa kiinni autoon ja sillä rahaerotuksella ostelee Daewoohun bensaa sitten melkoisen paljon.

      Seuraavakin auto on Daewoo. Joko Nubira (löytyy vain harvoin automaattina) tai sitten Evanda.

    • daewoo

      Daewoo Lacetti ei käynnisty, startti toimii (vaihdettu), virtalukon pohja vaihdettu. Sähköt reistaa, lämppäri ei toimi, valot ei toimi kunnolla, sähkölasit ei toimi.
      Heti kun saan kuntoon (kunhan vika löytyisi) VAIHTOON ja heti.
      Jos jollain ollu samanlaista vikaa kerro ihmeessä missä syy...

      • myös lasetti

        joo joo huono provo. oletko unohtanut tankata?


    • daewoo

      No voitpa luulla että olisi provo, mutta kun ei ole. Paska mikä paska. Tänne en olisi edes eksynyt jos vika olisi jo löytynyt ja auto toimisi. JA vieläkään ei ole kunnossa. Autohan liikkuu kun on tehty konepellin alle viritys että voi startata akusta. Mutta jo edellämainittuja asioita sekään ei saa toimimaan. Loppuun ajettukaan tuo ei ole kilometrejä 120 000. (tai sitten daewoossa tulee kilometrit nopeammin vastaan kuin muissa)
      no itselläni ainakin ensimmäinen ja VIIMEINEN daewoo.

    • lacetti kiikarissa

      tuollaista vikaa ole olemassakaan ja jos olisi niin testerillä syy selviäisi. ja että akusta suoraan käynnistys, heh. ajonestolaitekin sen jo sammuttaisi 30 sek kuluttua joten huono provo.

      Lacetin muotoilu miellyttää silmää, sen on suunnitellu italialainen giugiaro, jonka kynästä mm audeja.

    • daewoo

      Sorry, huollossa oli ja ei testerillä syy selvinnyt. (kysy vaikka merkkihuollosta, jos ei vikavalo pala ei testeri usein reagoi) Käytiin piuha piuhalta läpi. Ja Yksi piuha, joka johtaa ajovaloille oli hapettunut ja syöpynyt. Se riitti tuomaan kaikki edellä mainitut ongelmat. (tänkin voit tarkistaa Ammattimieheltä) Ja toiseksi ajonestolaite ohittuu, kun virtalukossa on avain "käynnistys" asennossa. Lacetti kiikarissa: Ei kannata yrittää olla viisaampi kuin on;)
      Se olisi nyt myynnissä, saa ostaa:)

    • taewoo

      Ostin käytetyn Lacetin n. 2 vuotta sitten. Autoliike vaihtoi siihen vesipumpun ennen kauppaa. Muuten on ollut ihan OK.

      Bensan kulutus 1.4 koneelle on vähän liikaa: 7,2 l / 100 km.
      Istuimet vois olla paremmat, alkaa ottaan selkään jos ajat 2 tuntia putkeen.

      Auto ei maksa paljon, eikä siitä saa vaihdossa paljon, mutta hyvin se toimii.

    • lasetti

      245tkm ajettu lacetti alla. 1250e ja toiminut hyvin ostosta alkaen eli n.4kk

    • sellanen kans

      Luotettava biili, ei mitään vikaa ja isomman tuntuinen kuin onkaan, alustakin jämäkkä kuin GTI golffilla ajelis. Ei kolise. Kojelauta ajaton.

    • 10vuotta.myöhässä

      Itse olen jotenkin "myöhäisherännäinen" kun vasta nyt olen "huomannut" Daewoo / Chevrolet Lacetin olevan ajattoman linjakas viistoperä, hyvännäköinen auto. Jotenkin tämä auto ja muutkin korealaiset menivät 2000-luvulla ohi niin etten juurikaan kiinnittänyt niihin huomiota, ehkä Hyundai Getzin huomasin.
      Nyt on sentään vuoden verran jo ollut ensimmäinen korealainen alla, Kia Rio.

      Jos olisin pystynyt 2000-luvulla ostamaan uuden auton niin Lacettiin olisin saattanut päätyäkin. Jos sattuisi käytetylle kakkosautolle olemaan tarvetta niin ehkä silloinkin, tai kesäautoksi Lacetti :)

    • Bmdae

      Ajelin naapurin Daewoolla hänen asioitaan muutaman sata km. Yllätyin hyvistä ajo- ominaisuuksista. Suoraan meni ja kaarteessa pysyi vähillä korjausliikkeillä. Paljon parempi ajossa kuin B- luokan Mersu.

      Onko muuten Daewoossa elektroninen huoltokirja vai paperinen vanhaan malliin?

    • BMW. Ei tarvii selitellä.

      • Anonyymi

        Ai ei? Duunikaveri selitteli että purkaa jotain vikavaloa saksanseisoja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1062
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe