Molemmat ovat yli 20-vuotiaita ja ovat seurustelleet reilusti yli 2 vuotta, mutta eivät asu virallisesti yhdessä. Molemmilla on omat asunnot lähellä toisiaan. Ihmettelisitkö, että miksi he eivät muuta yhteen, tai missä vaiheessa alkaisit ihmetellä? Pitäisitkö suhdetta jotenkin outona?
Entä pystyisitkö itse olemaan suhteessa, jossa toinen ei olisi vielä yli kahden vuodenkaan jälkeen valmis muuttamaan yhteen?
Mitä ajattelisit tällaisesta parisuhteesta?
7
527
Vastaukset
- ipääjio
En pitäisi outona. Itseasiassa tunnen kaksikin pariskuntaa, jotka ovat olleet yhdessä yli 10 vuotta eivätkä he asu saman katon alla. Itseasiassa toisella heistä on kouluikäinen lapsikin yhdessä. Heille sopii tällainen elämäntapa - eikä kukaan ole koskaan kyseenalaistanut, etteikö heidän parisuhteensa olisi mitään "oikeaa".
Itsellä on tilanne sikäli eri kuin esimerkissäsi, että ikää on tuplaten tuo ja minulla on toisella kymmenellä oleva tytär. Olen seurustellut miesystäväni kanssa reilun kolme vuotta ja asumme kaiken aikaa eri osoitteissa, koska näin tuntuu hyvältä. Kummallakin on oma rauha ja vapaus, mutta silti olemme henkisesti sitouttuneet olemaan toistemme ainoat kumppanit. - ei kiiinnosta
Mä en ajattele mitään. mua ei kiinnosta pätkän vertaa miten toiset asuvat.
Ihan normi suhde. Ei ainakaan minussa herätä mitään hämmenystä puoleen tai toiseen..
- ...
Ei oo mitenkään ihmeellistä, ihmettelisin kyllä ehkä vähän jos vielä viiden vuoden jälkeenkään ei asuttais yhdessä, jos kuitenki hyvin menee.
Miksi pitäisi muuttaa yhteen? Siinä vaiheessa, jos halutaan perustaa perhe = toivotaan lapsia, se on varmaan paras ratkaisu, mutta miksi aikaisemmin?
- jklghkaög
tämä samainen asia on itselläki ajankohtaisena mielessä. kyllä minun mielestä on aika ihmeellistä jos ei parinkaan vuoden jälkeen ole muutettu saman katon alle jos ollaan onnellisesti yhdessä. miksi ei voisi muuttaa? ellei sitte tosissaan ole kyse siitä että kummatkin välttämättä haluaa asua eri osotteissa ja ovat näin sopineet. en minä ainakaan jaksaisi vuositolkulla rampata kahden asunnon väliä, pari päivää toisessa ja pari päivää toisessa paikassa... minulla on vähän semmoinen tilanne että olen saanu käsityksen että toinen epäröi muuttaa yhteen mutta minä olisin ihan valmis. en tosin tiedä enää mitä ajatella mistään, kun haluttomuus muuttaa yhteen kertoo aika paljon kaikesta mitä toinen ajattelee minusta ja kuulumisestani hänen tulevaisuudensuunnitelmiin.phöh...
- perhonen
joo ,,ei nykyään kannate ees muuttaa yhteen ku kaikki etuudet tippuu .ei siin oo mitään outoo jos asuu kumpikin eriosoitteis ..ja toisaalta jos riitaa tulee nii toinen voi mennä omille kämpille miettiin asioita..että sellasta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462