Minulla on seuraavanlainen ongelma: Olemme olleet miehen kanssa yhdessä nyt noin viisi vuotta, parisuhteeseen on kuulunut normaaliarkeen kuuluvaa riitelyäkin, mutta ei mistään vakavista aiheista. Pääosin mieheni on lempeä, rakastava ja uskollinen, ja rakastan häntä vielä enemmän, kuin suhteemme alussa.
MUTTA. Meidän ongelmanamme on selkeästi vuorovaikutus. Mieheni on melko usein kärttyinen, tiuskiva, eikä aina oikein ajattele mitä sanoo. Hänen mukaansa tämä ei merkitse mitään, koska "hän on ollut sellainen aina". Hänen on hyvin vaikea ymmärtää, miksi pahoitan toisinaan mieleni, koska eihän hänen tiuskimisensa tarkoita mitään, eikä hän minulle ole suuttunut. Ja lopulta minä sitten hermostun. Alan pikkuhiljaa huomata väsyväni siihen, että oma hyvä tuuleni katoaa jo heti aamutuimaan, jos erehdyn kysymään mieheltä jotain väärällä hetkellä.
Toinen ongelmamme on tietokone. Tietokone, jolla mieheni viettää toiseksi eniten aikaa töiden jälkeen. Tietokone ja pelaaminen menee monen muun asian edelle, ja kotityöt jäävät suurimmalta osalti minun harteilleni tämän vuoksi. Mieheni on pian 30-vuotias ja olemme kummatkin työssäkäyviä ihmisiä.
Muutoin suhteemme on hyvä, rakkaus ja seksi eivät ole kadonneet suhteesta minnekkään, ja koen mieheni olevan minun paras ystäväni. Mutta arjessa kaipaisin joskus enemmän hänen tukeaan. Onko täällä muita saman ongelman kanssa painivia, kuinka saitte miehenne tulemaan puolitiehen vastaan?
Neuvoja väsyneelle?
tuntematon..
1
102
Vastaukset
- 18 + 16
En paini noiden ongelmien kanssa, enkä "vanhana ja viisaana" hyväksyisi kumppanilta kumpaakaan mainitsemistasi paheista. Elämän tulee olla nautittavaa, ja nimenomaan sinulle, hänellehän se jo on. En pitäisi vuorovaikutusongelmana ilmiöitä, jotka kuvastavat miehesi perimmäistä ITSEKKYYTTÄ. Toki hyötyisitte pariterapiasta tai parisuhdeleiristä. Arvaanko oikein, että miehesi mielestä ei ole mitään muuta ongelmaa kuin sinun jäkätyksesi : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882118Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801326
- 241784
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </339509