Täytyy olla mediavirhe! Jutta Urpilainen vetää varmalla otteella Kataisen kanssa käsi kädessä maatamme täysin turmioon. Molemmilla on omanedun tavoittelu jo hyvin läpinäkyvää, mikä vaikuttava kansainvälinen työ mahtaakaan kumpaakin kiinnostaa.
Vakuuttavasti Urpilainen on valmis meillä maksattamaan kaikkien EU:n mukaan otettujen paskamaiden pankkien rosvoamisen. Miten käy meille: tosi huonosti! Olemme hyvin pian samassa jamassa.
Kekittyisivät nyt hieman oman maammekin pahoinvointiin ja tekemään esim. kasvavaan työttömyyteen jotain konkreettista. Se olisi ns. "työväenpuoleelta" heille kuuluvaa. Työväelle nelipäiväinen työviikko siihen saakka kun työttömyysluvut ovat tällaiset. Kukaan ei edes varmasti vastusta AY -toimenpiteenä samalla palkkojen jäähdyttämistä joksikin aikaa, kunhan heidän työtaakkaansa samalla kevennettäisiin. Näistä tomenpiteistä hyötyisivät kaikki. Miksi SDP ei tee mitään, mikä työväen puolue tämä on? Minusta ei mitään eroa Kokoomuksen linjoista!
Miten SDP voi olla nousussa
3
72
Vastaukset
- Ajatollah
Koska kyseessä on KD:tä käsittelevä palsta, oletan aloittajankin olevan jonkinasteinen KD:n kannattaja.
Ei se ole SDP:n tai kokoomuksen vika, jos kyseisten puolueiden poliitikot osaavat pelata korttinsa tarpeeksi hyvin. Urpilainen on toiminut erityisen viisaasti ja päättäväisesti. Hän ei mm. ole taipunut vastoin kaikkien odotuksia, myös Kataisen itsensä, Kataisen juoksitytöksi. SDP porskuttaa huolimatta Lipposen vaalitappiosta. Demari- ja kokoomuspoliitikot vain ovat huomattavasti pätevämpiä kuin KD:n kaatolahkolaiset ja muut hörhöt.
Miksi KD edes lähti mukaan Kataisen vihervasemmistohallitukseen? Eikö tuollaisen luulisi jo lähtökohtaisesti olevan myrkkyä puolueelle? Kuvitteliko puolue tekevänsä marginaalisen kannatuksensa voimalla Suomesta kristillisen teokratian? Mitä Räsänen on saanut hallituksessa aikaiseksi, muuta kuin yrittänyt kieltää suurinpiirtein kaiken ja muuttaa oluenkin vedeksi?
Ennen eduskuntavaaleja puheet olivat kovia, melkein persumaisia, Suomen suhteesta EU:n ja euroon. Tästäkin huolimatta takki kääntyi kun virka-Audin sisustuksen tuoksu kutitteli nenää.
Mikäli nyt käy niin, että koko euro kaatuu, tai ajautuu vähintäänkin kahta kauheampaan liemeen Espanjan vuoksi, olisi harvinaisen "kristillisdemokraattista" kantaa tästä vastuu ja siirtyä oppositioon.
Itse uskon euron kaatumisen olevan vain ajan kysymys ja Suomen vain täytyy varautua siihen mahdollisimman hyvin omia etujeen suojellen. Tätä varautumista varmasti tapahtuukin kaiken aikaa kulissien takana. Tilanteet voivat edetä hyvinkin nopeasti, muistelkaa esim. Neuvostoliiton hajoamiseen ja Saksan yhdentymiseen liittyneiden prosessien kehittymistä. Kreikan tulevat vaalit ovat varmaankin yksi käännekohta. Eräät ei-eurooppalaiset taloustieteilijät laskivat jo euron syntymisen aikoihin matemaattisten mallien avulla euron kaatuvan ja totesivat euroon tunkevien maiden olevan kansantalouksiltaan liian erilaisia soveltuakseen yhteisvaluuttaan. - Demarit rulettaa
Ja demarit sen kuin porskuttaa!!!
Tässä uusimmat gallupit:
http://yle.fi/uutiset/sdp_hengittaa_jo_kokoomuksen_niskaan/6153171 - lintsaavat
Joo, mutta eivät näytä viihtyvän työpaikallaan:
http://www.hs.fi/politiikka/Nelonen Vihreät kansanedustajat eniten pois eduskunnasta/a1305572579495
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455050Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101159- 131113
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27743