Ketä ja miten Kalle riistää ostaessaan palkkarahoillaan osakkeita osakeannista?
Ja lainaus marxin opeista mukaan lähdetietoineen.
....................
Osaako kukaan marxin määritelmää riistolle?
14
64
Vastaukset 14
- Marxin opin
mukaan...
Everybody hurts! - olus.punikki
Älä ole tyhmä. Mitä tahansa ostat palkkarahoillasi, et riistä ketään.
Luuletko olevasi riistäjä, jos ostat veljestäsi jotain ja varsinkin käypään hintaan.
Jos veljesi on ahdingossa ja ostat häneltä jotain puoli-ilmiaiksi, olet pelkkä hyväksikäyttäjä ja alhainen ihminen.Niin Kallekin sen arveli olevan - ei osakkeen ostaminen palkkarahalla osakeannista riistä ketään.
Ja silloin siis Kalle on muuttanut riistottoman palkkansa riistottomaksi pääomaksi kapitalismissa. Näinhän se menee eikä punanutut löydä yhtäkään vasta-argumenttia marxin opeista.
......................
- plus.punikki
Työläisen säästöön panema mm. sijoitustilille tai osakkeisiin eivät tee työläisestä kapitalistia. Hän käy edelleen työssä ja ostaa normaalisti säästöillä jotain. Pikemminkin käy niin, että moni työläinen häviää piensijoituksissa osakekurssin laskiessa juuri silloinkun hän tarvitsee säästöjään tai jos yritys menee konkkaan.
Konkurssissa useimmiten suursijoittajat, todelliset kapitalistit, eivät häviä mitään, kuten tiedät. He ovat jo hyvissä ajoin siirtäneet omaisuutta toisiin käsiin tai toiset nappaavat puoli-ilmaiseksi kaatuneen yrityksen. Joku kapitalisti voi menettää. Kapitalistiluokka ei menetä mitään.
Työläinen (piensijoittaja) voi menettää esim. pesämunan asunnon ostoon. Hänen olisi siten kannattanut pitää säästöjä säästökirjalla.
Tällä asialla ei ole mitään tekemistä luokkien, kapitalistien ja työläisten. suhteiden kanssa. Työvoiman riistoa se ei poista, koska riisto tapahtuu tuotannossa.
Voisihan olla sellainen äärimmäinen kuviteltu tapaus, joita ei ole olemassa, että aviopari ei kuluta elämänsä aikana yhtään ruokaan, asuntoon ja vaatteisiin ylimenevää vaan laittaa osakkeisiin kaiken ylimenevän ja lapset tekevät samoin. Silloin saattaisi tulla joku perillinen kolmannessa tai neljännessä sukupolvessa rikastua niin, että elää koroillaan. Hänestä tulisi ns. sijoittajakapitalisti.
Entä riskit. Jospa tuleekin konkursseja ja osakessästäjä menettää kaiken ja nekin rahat menevät jollekin oikealle kapitalistille.
Näinhän voi käydä yksittäisellekin kapitalistille (sijoittajakapitalistille). Mutta luokkien suhteita se ei muuta.Eipä nyt sekoiteta käsitteitä.
Pääomaa voi olla myös työläisellä ja se ei tee hänestä kapitalistia vaan hän on edelleenkin työläinen vaikka ostikinmutaman osakkeen yrityksestä, jossa hän ei ole edes töissä.
Pääoma ja kapitalisti ovat todellakin eri käsitteet.
Sinäkään et siis pystynyt esittämään yhtäkään marxin oppien mukaista vasta-argumenttia Kallen väitteelle riistottoman pääoman esiintymisestä kapitalismissa.
..................
- plus.punikki
Työläisen säästöillä ja kapitalistin pääomalla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Tuohon natsi-ideologian väitteeseesi riistottomasta pääomasta palaamme myöhemmin.Jos työläinen ostaa osakkeita niin silloin hänellä on pääomaa.
Kumoa se, jos pystyt. Ja lainaus marxista mukaa.
.....................Kerrataan punikille.
Jos työläinen ostaa osakkeita niin silloin hänellä on pääomaa.
Kumoa se, jos pystyt. Ja lainaus marxista mukaa.
.....................Haloo, palstaänkyrä, pystytkö kumoamaan Kallen väitteen? Ja lainaus marxista mukaa.
Ja Kalle siis väittää:
Jos työläinen ostaa osakkeita niin silloin hänellä on pääomaa.
....................."Tuohon natsi-ideologian väitteeseesi riistottomasta pääomasta palaamme myöhemmin."
Miten kauan saamme odottaa palaamistasi asiaan?
Kalle tulee sinua tästä muistuttamaan aina sopivissa tilanteissa - olet hankkinut itsellesi RÄSTIN palstalla.
Hahhaa, Kalle nauraa itsensä tärviölle sinun rästisi kanssa - nyt sinulla on rästi täällä joten sinun on aika vaihtaa nimimerkkiä!!!
......................
- plus.punikki
antipunikki:
"Sinäkään et siis pystynyt esittämään yhtäkään marxin oppien mukaista vasta-argumenttia Kallen väitteelle riistottoman pääoman esiintymisestä kapitalismissa."
Kerran jo sulle vastasin: Olet tyhmenpi kuin annat ymmärtääkään.
Vaikka tunkisit säästösi kapitalistin takapuoleen, sinusta ei tule sillä tavalla kapitalistia. Eikä tule muutenkaan. Kapitalistin "virassa" tarvitaan sentään älliä.
Nykyisin nekin ovat menneet pöhelöosastolle, kun sotkevat kokonaisen maanosan talouden - tosin siihenkin tarvitaan älliä.
Riistoton pääoma.
Valtiolla oli vielä takavuosina melkoisesti tuotantoa. Siellä tuotannossa ei sinänsä tapahtunut riistoa. Työläinen sai palkkansa, lisäarvo meni valtion omistukseen tuotantolaitoksena ja voittona valtion bujettiin.
Parlamentin kautta valtion yritysten voitot ja kerätyt verot menevät uusjakoon. Siellä voi tapahtua kaikenlaista. Siis sellaista että palkojen vero-osuuksia uuskierrätetään kapitalisteille sosiaalisen kentän rakentamisen ohi.
Myös kunnilla on käytössään suuria pääomia.
Yksityisen pääoman piirissä tapahtuu aina väistämättä riistoa. Tämän kieltämisesi on kumottu toisessa viestiketjussa.Haloo, palstaänkyrä, nyt ei puhuttu valtion tuotantolaitoksista vaan työläisen itselleen palkkatulolla ostamista osakkeista.
Pystytkö kumoamaan Kallen väitteen? Ja lainaus marxista mukaa.
Ja Kalle siis väittää:
Jos työläinen ostaa osakkeita niin silloin hänellä on pääomaa.
....................."Tuohon natsi-ideologian väitteeseesi riistottomasta pääomasta palaamme myöhemmin."
Miten kauan saamme odottaa palaamistasi asiaan?
Kalle tulee sinua tästä muistuttamaan aina sopivissa tilanteissa - olet hankkinut itsellesi RÄSTIN palstalla.
Hahhaa, Kalle nauraa itsensä tärviölle sinun rästisi kanssa - nyt sinulla on rästi täällä joten sinun on aika vaihtaa nimimerkkiä!!!
......................
Haloo, palstan pikkuänkyrät.
Löytyykö marxin opeista yleensä mitään mainintaan työläisen omistamasta pääomasta, esim. osakkeista?? Onko se marxin opeissa täysin jäänyt käsittelemättä ja huomioimatta?
Onko marxin oppien "parasta ennen"-päiväys vanhentunut jo edellisellä vuosiadalla?
....................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom861173- 65913
- 208902
- 58892
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66886Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal228750Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70745Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72722- 42716
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki35708Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S57623Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26588- 42568
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47484Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen170482- 18478
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12447Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9414Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403- 20399