Kommunismi on vain kapitalismin diktatoorinen muoto

K y s y m y s ?

Väsynyttä parran pärinää näillä kaikilla polittiikka aate yms palstoilla. Teoriat lentelevät ilman todellista käsitystä ihmisen alkuperäisestä olemuksesta. Ei ihme, että kaikki ihmisen toimet menevät päin persettä tällä planeetalla. Mikä on se juttu jota ihmiskunta juoksee kokoajan karkuun itsessään ja joka aiheuttaa pelkkää paskan tavaran keräämistä ja loputonta vallan himoa?

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sosialismi ainakin, jos ei kommunismikin, on esiintynyt valtiokapitalismina jossa valtio eli puolue tässä tapauksessa omistaa kaiken pääoman, eikä se ole sallittua yksityisille.

      Kaikkihan ei täällä mene päin perää vaan sitäkin tapahtuu. Kyllä maailmassa moni asia on parantunut jo minunkin elonaikanani. Yleensä ne ovat yksilöiden asioita kuten silmälasit, lääkintä yleensä, elintaso jne. Kun vertaan omia mahdollisuuksiani siihen mitä ne olivat perheelläni kun olin pieni (-40 ja -50 luvuilla) niin ero on huomattava. Asioita tarkastellessa pitää olla näkemystä siihen miten asiat ovat kehittyneet.

      Monet kokeilut menevät tosin mönkään kuten kommunisminkin kokeilu, se ei kuitenkaan johdu ihmiskunnasta vaan muutoksentekijöiden ja toimeenpanijoiden huonosta ihmistuntemuksesta, oppeihin liian jäykästi tuijottamisen lisäksi. Nuo kokeilijat tunkivat käärmettä pyssyyn sen sijaan, että olisivat heti epäkohtia tavatessaan korjanneet oppejaan.

      • Ongelmia riittää!

        Nyt ihmiskunnalla on todella suuria ongelmia edessään. Ne, jos mitkä ovat globaaleja.. Vastaan tulevat kasvun rajat, niin väestön kuin uusiutumattomien luonnonvarojenkin. Maapallo ei ole mikään pohjaton sampo, josta voidaan vain ammentaa, kuten tähän asti. Sitten toisella puolella ovat jatkuvat kasvun vaatimukset, jota poliitikot ja ekonomistit hokevat.

        Miettikää, molemmat eivät voi toteutua. Eikä aikaa ole enää kovin paljon jäljellä. Miten ihmiskunta selvittää tämän yhtälön?


    • AHNEUS...

      mä oon sitä mieltä että mikään aate EI TOIMI koska ihminen on niin vitun ahne

      kyseisissä aatteissa ei ole mitään vikaa, vika löytyy ihmisestä.

      jos ihminen ei olisi niin ahne kommunismi ja kapitalismi toimisi.

      • Aika surkeita nuo sinun kielikuvasi, jos mainitsemasi v-paikka olisi ahne niin sinun kävisi kuin entisen spitaalisen joka sanoi tyttöystävälleen: Siellä on ja pysyy. Kannattaisi käyttää hieman sivistyneempää ilmaisua katukielen asemasta kun sen mielipiteensä kerran haluaa julkisesti nähtäväksi.

        Olisihan siihen löytynyt parempikin v-sana kuten valtavan tai p-sana perin tai ö-sana öykkärimäisen tai k-sana kamalan jne. Hieman julkaisukelpoisempi teksti pureekin paremmin koska sen kirjoittajaa saatetaan jopa lukea ahneemmin, arvoisa "AHNEUS....".

        PS. kannattaa vaikka hakea nettisanakirjoista parempia kuvauksia noiden kakaroiden katukielen tilalle! Jos siis ei ole varaa ihan oikeaan sivistyssanakirjaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      305
      782
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      589
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe