Ei voi olla totta, katsastaja hylkäsi autoni nastamääräeroista eri renkaiden välillä. Autossani on tietysti ABS järjestelmä, joka estää huonomman pidon renkaan lukkiutumisen. Ei auttanut luentoni katsurille, vaan hylkäsi autoni perusteettomasti. Minne voin valittaa hylkäyksestä, se oli täysin kohtuuton ja katsastajalla ei ollut minkään vertaa käsitystä autojen nykytekniikasta.
Nastojen määrä ja hylky siitä!
Audi A6
264501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
provo
Oikein teki. Tietenkin voit valittaa kontorin pomolle, poliisille, Akelle ja Trafille. Satut olemaan väärässä. Tuolla periaatteella voisit vaikka laittaa toisen renkaan joka on sileä. Kokeile sitten mennä jarruttelemaan liukkaalla. Renkaan pitää olla laillinen. Ota kuva ja näytä vakuutusyhtiölle. Itse olin vakuutustarkastaja joku vuosi sitten.
Mun Taunuksessa haisi pieru katsastuksen jälkeen. Meniköhän leimasedällä lusikallinen hätäkakkia housuun, kun joutui vanhan tanen puikkoihin.
Mulla on tapana päästää mahdollisuuksien mukaan ihan saatanallinen leija vanhoihin Taunuksiin juuri ennen asiakkaalle luovutusta.
Katsastusohjeissa on mainittu sallittu nastamäärien ero, eikä katsastaja saa päästää läpi, jos eroa on liikaa. Helppo keino on nyppiä nastoja pois muista renkaista niin paljon, että mahtuu toleransseihin.
Voit yrittää vaikuttaa asiaan seuraavissa vaaleissa äänestämällä henkilöä, joka lupaa ajaa tämän pykälän poistamista.
Eikai niitä nastoja kannata lähteä pois nyppimään. Renkaiden pito vain entisestään heikkenee. Jospa ostaisi paremmat renkaat?
oot Pertsa oikeassa, mutta kun kaikki rahat menee A6:n osamaksuihin, niin ei ole varaa ostaa kunnon renkaita.
Vaiha halvempaan autoon ja parempiin renkaisiin.
Usein erityisesti Audeja tankataan kymmenellä eurolla kerralla.
ABS systeemi estää pyörän lukkiutumisen. Ajatellaampa tilannetta näin, kaksi rengasta ja nastoista puolet pois. ABS tykyttää kahdelta huonolta renkaalta jarruvoimaa pois. Kysyisin vain auttavatko nämä ABS:it javielä EBS:it ajoneuvon hallintaan. Mielestäni renkaiden erilainen pitoero aiheuttaa vain systeemien sekoamista. Lukkiutumiseen pyrkivät renkaat eivät jarruta kuten pitävät pyörät; kas jarrutusmatkat kasvavat. EBS:n osalta pitämätön rengas aiheuttaa aivan turhaa korjaustoimintaa pitäville pyörille, ja fysiikan lakeja eivät mitkään systeemit voita.
Olisi ollut tosi surkea katsuri, jos luentosi tuosta aiheesta olisi vaikuttanut hänen päätökseensä. Se olisi osoittanut, että hän ei ymmärrä autotekniikasta ja auton käyttäytymisestä yhtään mitään.
Huonoa trollausta tuo viestisi.
Kts. kohta D6
http://www.trafi.fi/filebank/a/1324987187/858c972b1171a45d3665e693e65b8fcb/4692-Katsastuksen_arvosteluperusteet.pdf
Ei ole vaikeaa veikata mistäpäin suomea aloitelija on kotoisin.
Helsingistä tai oikein pääkaupunkiseudulta.
Hylätäänhän autoja myös toimimattoman ABS-jarrujen ja Turvatyynyn vuoksi, vaikka kumpikaan ei ole pakollinen
Vastaus ei ole
"ABS-jarrut on takapainottaiset"
"Turvatyynyt voi laueta vaikkapa moottoritiellä 120km/h nopeudessa ilman törmäystä, jos siinä on vikaa"
Mistä päättelet, että ABS-jarrut tai turvatyyny ei ole ollut ko. autoissa pakollinen?
ABS-jarrut tai turvavatyyny ei ole missään ajoneuvoluokassa pakollinen, silti niiden on toimittava
Voi tuota asiantuntemuksen määrää. Mene Trafiin töihin, siellä sinua kaivataan.
Kuorma-autossa on abs on pakollinen kun on tarpeeksi uusi peli.
Rengas jossa eniten nastoja niin 25% eroa saa olla joten eikun laskemaan.
Kun katsuri laskee nastoja niin keskeytä hänet että hän sekoaa laskuissaan ja joutuu aloittamaan alusta aina uudelleen, meneehän se päivä nastojakin laskiessa :D
Kyl+olis+paree+et+mentääs+ruotsin+malliin+täs+asias+jotta+auton+omistaja+on+itte+vastuus+renkaista.+Loppuis+tääki+itku.+Mut+juu+ku+miettii+niin+aika+uudes+autos+on+abs+ja+eps+eli+auto+korjaa+luiston+ja+abs+sit+taas+tasaa+jarrutusta+eli+huonommas+käy+jarru+enempi+ja+se+ymmärtää+joka+autojen+kans+on+tekemisis+näistä+asioista+mut+niis+vanhois+vois+olla+se+eroavaisuus+nastois+jossa+ei+oo+abs+ja+eps+niin+niihin+sit+se+hylätty+päätös...Kivikaudelta+koko+juttu+mut+minkäs+teet+jos+määrätään+näin+ei+katsuri+niitä+hatusta+heitä+ja+jos+heittää+niin+pyydä+jotain+tarkistamaan+asiaa+ja+se+et+vie+aikaa+nastojen+laskemiseen+niin+aika+usein+renkais+on+enempi+ku+25%+eroavaisuus+ja+kokenu+näkee+sen+jo+renkaita+pyörittämällä....+Suomes+ku+ollan+niin+kyl+näin+kokeeneena+tiedän+että+kyl+ne+nastat+aika+tärkeitä+on+näis+olosuhteis+mitä+meil+on+jarrutus+matkat+lyhenee+ku+kunnon+renkaat+(halpa+henki+vakuutus)+kitkat+juu+kyl+neki+toimii+hyvin+(hiljaset+jos+ei+tuukkaa+lunta+ei+rapise+nastat+:)+mut+jos+laitetaan+tielle+ajamaan+kitkoilla+mis+pakkaantunu+lumi+(jää)+ja+siihen+puuterilunta+päälle+niin+kyl+ne+nastat+vie+voiton+ja+sanotaan+näin+että+turha+sanoo+et+oon+pärjänny+kitkoilla+ympäri+suomen+kyl+neki+jokka+ammatiksi+ajaa+niin+nastat+laittaa+koska+ei+tie+millaset+kelit+on+ku+lähetään+esim.+Etelä+suomesta+pohjoseen+esim.+Taksi+suharit+paitsi+ne+jokka+ajaa+vaan+suolatuilla+tiellä+vai+mitä+paskaa+sinne+laitetaan+ku+autot+märäntyy+niin+perkele+lujaa.....Niin+ja+kaikkiin+muihinki+juttuihin+se+tekee+vaan+työnsä+ku+on+käsketty+vai+teettekö+teki+töissä+toisella+(jos+ootte)+niin+oman+pään+mukaan??+Arvostelu+perusteet+löytyy+netistä+kuinka+katsastus+pitää+tapahtua.........valittakaa+niistä+asioista+niille+jotka+niitä+päätöksiä+määrää........älkää+nillee+jotka+niitä+tekee......
Kuinka käsketään........
Nastaerosta on typerin hylkyvika, liikenneturvallisuus ei nastoja nyppimällä parane. Itekin hylätty kerran, en käynyt urputtamaan kun tiesin että näinhän se menee ikävä kyllä.
Nastojen lukumäärässä ei saa olla liian suuria eroja, se on selvästi sanottu laissa. Jos on niin huonolaatuiset nastarenkaat että nastoja irtoaa runsaasti, ei kannata alkaa nyppiä paremmista nastoja pois vaan ostaa laadukkaammat renkaat. Kun vielä käytin nastarenkaita, minulla ei irronnut kuin yksittäisiä nastoja koko renkaiden käyttöaikana, mutta ne olikin nimekkäitä kunnollisia talvirenkaita.
Ei se muuta asiaa miksikään, että asian voi "korjata" nastoja nyppimällä. Kun asiassa on "porsaanreikä", niin se siis tekee asiasta typerän? Tokihan laki pitäisi olla kirjoitettu niin, että ei puhuttaisi nastamääräerosta pelkästään, vaan myös nastojen kokonaismäärästä alkuperäiseen nähden. Esim. niin että vähintään 3/4 nastoista tulisi olla paikallaan ja ehjiä.
Oli mulla pyörän renkaassakin nasta. En tykännyt, Bulevardilla tuli.