kuuliaisuusvelassa ruotsinkieliselle sivistykselle

NRR

Mielipide
SUNNUNTAINA 24.2.2013
HS

Suomalainen keskustelu on rajoittunutta
Mika Veijalainen
yhteiskuntatieteiden maisteri
Helsinki

Suomessa käytävää yleistä keskustelua seuratessa herää väistämättä kysymys suomalaisten kyvystä rakentaa tulevaisuuttaan omista lähtökohdistaan. Keskustelukulttuuriimme tuntuu nimittäin liittyvän rajoituksia, joista tuskin ollaan aina tietoisia.

Koko Suomen historian ajan olemme sopeutuneet eräänlaiseen yksisuuntaiseen kommunikaatioon, ja siitä on tullut maan tapa.

Alun alkaen olimme Ruotsin ja Venäjän vallan alaisuudessa. Itsenäistymisen jälkeen aseet hoitivat puhumisen kansalaissodassa. YYA-Suomessa Neuvostoliiton suurlähetystö ohjaili poliittista päätöksentekoa.

Tottuneisuus myötäillä ulkopuolelta tulevia signaaleja on koodattu kollektiiviseen tajuntaan jopa siinä määrin, että siitä on tullut itseään toteuttava periaate. Esimerkiksi Nato-vastaisuudelle ja pakkoruotsille ei näytä olevan todellisia vaihtoehtoja. Ikään kuin velvollisuutenamme olisi miellyttää Venäjää tai olla kuuliaisuusvelassa ruotsinkieliselle sivistykselle. Kuinka itsenäinen kansakunta oikein olemme?

Lisäksi kansallisen traumamme eli talvisodan ja jatkosodan vaikutus suomalaiseen vuorovaikutukseen on monitahoinen. Kyse ei ole vain pelon periytymisestä.
Rintamalta palanneet isät eivät koskaan työstäneet kokemustaan, vaan siirsivät sen prosessoimattomana jälkipolvelleen. Tästä syntyi ikäryhmä, joka uskoi soturin järkähtämättömyydellä Suuriin Tarinoihin.

Vaikka ideologioiden mahti on kuihtunut, tämä ikäryhmä ei osannut luopua omasta näennäisestä erehtymättömyydestään. Tämän uskomuksen he ovat suojanneet pysyttelemällä yksisuuntaisen kommunikaation verhon takana, mikä on tuonut heille eräänlaisen koskemattomuuden. He oivalsivat valikoivan vaikenemisen ja syyllistämisen olevan keino estää dialogin syntyminen.

Mistähän nuorempien sukupolvien pahoinvointi johtuu?

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneksi on netti

      Tätä ongelmaa pitäisi rehellisesti käsitellä. Yhteiskuntatieteissä tälle ongelmalle voisi perustaa oman oppiaineen.

      On aivan selvää, että meillä on demokratialle tuhoisa perinne, jossa ollaan totuttu siihen, että täytyy vaieta, kun vieraskielinen eliitti, uhkaava naapurimaa tai muuten vaan valtaapitävät puhuvat. Dialogia ei ole täällä tavallinen suomalainen koskaan käynyt mihinkään suuntaan ennen internettiä ja näitä palstoja.

      Onneksi on tämä netti.

    • 515

      Ja nytkö sitten pitäisi vielä ruveta nato-orjaksi.
      Eiköhän juuri tuo natovastaisuus ole merkki siitä,että kansa haluaa
      viimeinkin,ettei sitä ulkopuolelta määrätä.
      Virolaiset joutuivat heti laittomaan sotaan Irakiin,onko se heille kunniaksi,ei olisi suomalaistenkaan pitänyt lähteä Afganistaniin sillä Suomella ei pitäisi olla
      siellä mitään tekemistä.

      Ulkoapäin ei minnekään demokratiaa tuoda.

    • asfgsdfgdfsf

      "Ja nytkö sitten pitäisi vielä ruveta nato-orjaksi."

      Taisit nyt missata pointin. Kyse on siitä, että asiasta voitaisiin avoimesti keskustella.

      Miksi meillä dialogi pysähtyy siihen, että julistetaan toinen näkökanta turhaksi, vääräksi - ja julistus tulee vielä ensin establishmentiltä ja leviää sen jälkeen kaikkialle.

      Dialogissa pitää alistua keskustelemaan, jopa sen pesemättömän kansan kanssa.

    • olutkansa oluesta

      Kaikki mamuilla, EU:lla ja pakoilla pelottelijat pitäisi saada lääketieteelliseen hoitoon. Yhteiskuntatieteistä voivat keskustella siihen pystyvät ja riittävän kileitaidon hankkineet jotka saavat tutkintonsa suoritettua korkeakouluissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      293
      7521
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      3958
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3181
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2854
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      50
      2521
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      54
      2276
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2053
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1921
    Aihe