Kontiolahden kunnanhallitus on nimennyt työryhmän ohjaamaan ja koordinoimaan Kontioniemen alueen uusiokäyttöä. Kun katselin tuon työryhmän kokoonpanoa niin siihen on valittu vain kolmen suurimman puolueen edustajat, nämä samat henkilöt jotka ovat viimeisen parin- kolmenvuosikymmenen aikana ajaneet kunnan ylitsepääsemättömän tuntuiseen velkakierteeseen. Tällä kokoonpanolla on ainakin varmistettu se, että olipa tämän koordinaatioryhmän hyväksymät, Kontioniemen uusiokäyttöä koskevat suunnitelmat millaisia, miten kalliita ja kenen tahansa tekemiä, ne menevät, jos valmistuvat, ainakin tällä vaalikaudella läpi valtuustossa. Se on kummallista että kunnasta ei löydy noinkin tärkeään hankkeeseen muuta aivokapasiteettia, kuin nämä iänikuiset ajatusten Pielisjoet.
Syttyykö lamppu?
13
209
Vastaukset
- Innovaattoriryhmä
Juuri näin! Samat henkilöthän joka tapauksessa päättävät asioista kunnallispoliitikkoina ja esittelevät asiat virkamiehinä joten aika sisäänpäin lämpiävää on tuo asiantuntijuuden etsintä.
Kävisivät nämä kokeneet keskieuroopan kiertäjät vaikka AH-kisojen sijaan Vuokatissa exursiomatkalla edullisesti päiväseltään.
Oppimassa miten todelisia turisti- ja jopa huippu-urheilupaikkoja luodaan kannattavasti ja erityisesti ottasivat oppia miten se tehdään yksityisen puolen tuella ja yritysvetoisesti ei kunnan, valtion tai muilla veroeuroilla!!!!!
90% tuosta huippuinnovaatio tiimistä on niin AH-fanaatikkoja etteivät osaa ajatella alueen kehittämistä kuin ainoastaan AH:n kautta.
Nyt tarvitaan kyllä muitakin ideoita kun tuon AH:n kautta ei tule kunnalle rahaa vaan sitä vaan kuluu ja kuluu. - Pirperpak
Idoinnista tuolta johtoryhmästä kumu kuuluu: Varuskunta-alueen rakennuksia muutetaan Ah- kisojen majoituskäyttöön! Jee! Tätä se vielä puuttuu, että Haapala-Pölönen-Kuusela-kopla saa kunnan rahoilla majoitustoiminnan nimissä varuskunnan maat hallintaansa!
- miksi kunta?
Saa? On kait siinä rahaakin oltava. Kunnalla sitä ei ole joten esim. mestarinikkarit jne kehiin. Kaavoituslupaus välittömästi jos joku ulkopuolista rahaa siloittava ostaa alueen.
- oilunka
Rupesi kyllä hymyilyttämään aluksi tuon joukkion kokoonpano, kunnes ilme vaihtui irvistykseksi. Ei puuttunut kuin härveli.
Joensuun majoitustilojen käyttöaste on ihan riittävä normaalisti.
Edes ampumahiihdon varjolla ei kannata rustata majoitustiloja muutaman vuoden välein tapahtuvaa yhden viikonlopun käyttöä varten keskelle korpea.
Vaikka mistäpä noiden hölmöjen tumpeloiden ajatuksen juoksun tietää. Varsinaisia pisnesmiehiä kun ovat olleet olevinaan.
Jäljet joka tapauksessa pelottavat.
Varuskunnan arvo on pelkkä maapohjan arvo. - huh huh
Niin ja puuttuihan persujen asiantuntijalausuntoja antanut. Ai niin käräjillähän ne lausunnot punnitaan....
- EI Järkeä joukossa
Tuo on kyllä semmonen sakki joka ei ymmärrä bisneksen eikä rakennusten päälle enempää kun apinat ampumahiihdosta..
KUNTA HOITAKOON MITÄ KUNNAN KUULUU.
KAAVOITUKSELLA RAJOITTAA JA OHJAILEE ALUEEN TOIMINTAA.
Ostakoon maat kellä on rahaa,, kunnalla ei ole eikä kunta tarvitse maata eikä enempää HOMEISIA RAKENNUKSIA.
Varmaankin tekninen toimi parantelis ensin rannan, kuten Vierevänniemenkin...- Teknisenapinat
Oikeastaan olisi parempi kun tekninen toimi ei enää Vierevänniemeen koskisi. Kerran siellä on jo ympäristörikos tehty! Luonto oli jo aloittanut luonnollisen rannan kuluttamisen ja taas sitä oli pitänyt mennä koneilla muotoilemaan!?!?
- dippa dai
Eihän se ole koko teknisen toimen hommaa, yksi ainoa hirmu viisas di riittää....:))
- Hemohessuja
Tämä viisauden kasautuma voisikin perustaa Kontiorantaan kansainvälisen ampumhiihdon doping keskuksen, kun siellä on se sairaalakin ja tietotaitoa löytyy paikallisesta urheiluseurasta jossa valmentajina häärii erinäinenkin joukko entisiä italian ja Venäjän valmentajia, joiden jäljiltä on kärähtäneitä urheilijoita ollut ennenkin. Tätä tietotaitoa voi kasvattaa kontiolahden home- ja sienirihmastosisäilmagurulla joka on valmiiksi kunnan palkoillinen.
Verenvaihtoon löytyy materiaalia Höytiäisen saaresta josta saadaan laatu hemoglobiinia nautakarjan verestä. - visioita
Hiihtävä lehmä jalostuksen tuloksena, kannattaisi harkita. Maidot mukana jos meno hiipuisi..:) Ilmatutkija voisi analysoida ulkoilmaa, mikä on vikana kun ei kulje ja keksiä lisätutkimuksia muutaman tonnin tai kymmenen tonnin edestä, esimerkki löytyy kirkonkylältä, lukija voi itse päätellä mikä rakennus. Sitten di-tilaa nämä ja kunta tietysti maksaa, maksaa, maksaa.
Sopankeittäjähän onkin valmiina kapustoineen. Puhdasrotuiset tulijat päästetään vain ja ainoastaan stadionille, siihen valvontaankin on jo kouliintunut henkilö jos ei sitten joudu linnaan ennen sitä.
Hyvä siitä tulee, majoitusvuorokaudet lisääntyy tyhjillään olevissa omakotitaloissa sekä mökeissä. Kontiolahti nousee!!! - aurinko2
Onpa katkeraa porukkaa Kontiolahdella. HUH! Miksi ihmeessä teitä ei ole valittu valtuustoon kehittämään kuntaa ja päättämään kunnan asioista. Miksi ette ole kunnan palkkalistoilla? Jos noin huonosti kunnan asioita hoidetaan, niin antakaa ihmeessä hyviä ideoita kehiin, älkääkä pantatko niitä.
- joko alkaa
Täällähän on ideoita. Rahan tuhlaus stadioniin on lopetettava. Nämä ideatavat vain kaikua kuuroille korville kun ah-hihhulit jyräävät. Teknisen ltk:n tilinpäätöksessä olikin valtionapuja tullut yli 100 t€ vähemmän kuin oli budjetoitu. Kunta ei tietysti panosta enempää kuin hankesuunnitelmassa on sovittu, eihän?
Toinen idea on täälläkin pyörinyt ja valtuusto on siitä jopa päätöksen tehnyt, uuden päiväkodin suunnittelu. DI ei vaan tykännyt ajatuksesta ja Mäntytietä korjataan ja tutkitaan työntekijöiden ja lasten terveyden kustannuksella. Näistä olisi hyvä aloittaa... - 213241fg
Koskas diktatuurimaassa päättämään pääsevät muut kuin juntan jäsenet?
Kontiolahdella on paljon näennäisdemokratiaa. Puolueiden johdoissa istuu sama dementikkojengi kuin 80- luvulla. Heillä on vaaleissa rahaa millä mainostaa ja mällätä, unohtamatta kantavaa ääntä.
Muistan viime vaaleistakin erään kurkku suorana suoraan lähetykseen huutajan kun ei saanut runnoa läpi omaa mielipidettään. Raha näihin kampanjoihin pyöritetään ah:n kautta. Vaalivuotena kummasti kunnan teknisen toimen budjetti paukkuu?!?!?
Kontu voitelee päättäjiä ilmaisilla kisamatkoilla joita kunta suoraan rahoittaa matkustajien tehdessä itse päätökset. Kontiolahti-sanakirjaan ei kuulu kohtaa; Jäävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 77669
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483