Kertokaa ihmiset minulle kuinka teidän suhteenne muuttui, kun raastava kaukosuhde muuttuikin "lähisuhteeksi"?
Minulla siis tilanne, että muutan miehen paikakunnalle(silti eri osoitteissa asutaan), jossa minulla on työ ja nyt mietinkin, että onkohan ratkaisu oikea. Olemme olleet yhdessä puolisen vuotta vasta ja tilanne on ollut monelta kannalta kovin haastava.
Nyt minua ihmetyttääkin itsessäni se, että nyt kun minun pitäisi olla onnellinen ja odottaa muuttoa, niin minä pelkään ja epäröin.
Tilanne olisi helppo, kun voisi vain lakata tuntemasta toista kohtaan mitään ja unohtaa, mutta sekään ei onnistu. Olen alkanut ajattelemaan eroa, mutta sekään ei tunnu järkevältä ratkaisulta, kun kaksi ihmistä välittää toisistaan ja ei mitään kriisejäkään ole. Meillä siis on kaikki hyvin, mutta miksi epäröin!
Kaukosuhteen muuttuminen "lähisuhteeksi"- kokemuksia?
8
964
Vastaukset
- kirjoitti psykan
Ei ole kokemusta, mutta on normaalia, että ihminen alkaa pohtimaan ja punnitsemaan asiaa. Epäröinti ja pelot ovat yleisiä. Ei ole varma onko päätös oikea ja kun on vielä mahdollisuus perua.
Voin sanoa että kaikkeen oppii ja pystyy muotoutumaan. Puolenvuoden suhde on älyttömän lyhyt aika tämmöisille suunnitelmille. Ajattele kuitenkin kirkkaasti. Sinulla ei ilmeisesti ole vielä lapsia tai muita tekijöitä. Jos suhde ei tunnu enää miellyttävältä, on paluu omalle kotikaupungille helppoa.
En näe tälläisessä kokeilussa mitään pahaa. - Tyrkky
Änkeät sitten miehen ja hänen vaimonsa väliin oikein muuttamalla samalle paikkakunnalle miehen kanssa. Niinpä tietysti.
- Onnellinen suhde
Miehellä on vaimo ja lapsia ja sinä vielä muutat pettäjän perässä. Vaimo tietää jo, niin arvaa mitä siitä seuraa, kun hän eräänä päivänä tulee työpaikallenne ja kailottaa kaikkien kuullen, mitä olette seläntakana touhunneet. Työpaikalla on muuten miehen yksi sukulainenkin että ONNEA vaan!
- Saas nähä
Mies ei ole todennäköisesti kertonut olevansa edes parisuhteessa, niinhän pettäjät toimii.
- gggggggggl
Sano ihmeessä vaimolle, että ottaa hteyttä niin minäkin tietäisin hänestä.
- mystistä
Muutat ilmeisesti omaan kämppään,eli yhteisen arjen sujumista ei tarvitse testata? Työsi vuoksi olet ilmeisesti muuttamassa. Viikonloppuina on mahdollista hengailla vähemmän raastavissa olosuhteissa, jos vain haluaa....:)
- yhres ihanaa
Mitä mä voin sanoo mun kaukosuhteesta lähisuhteeks kokemuksesta sen verran et kaukosuhdetta kesti 5-vuotta...ja nyt lähiaikoina ollaan muutettu yhteiseen asuntoon. Eli molemmat muuttivat omilta paikkakunniltaan uudelle paikkakunnalle. Ihan hyvin meillä. Mut sun tilanne on toisaalta erillainen kuin mun...joten, sun täytyy ite ratkasta että mikä on seurava siirtosi ja et miten etenet.
- igicöv
Mulla oli kans ensin kaukosuhteena yli vuoden. Nähtiin kerran pari kuussa ja kun välimatkaa oli kunnolla niin pikkuhiljaa päätettiin muuttaa molemmat uudelle paikkakunnalle.
Mutta, hommasta tuli katastrofi. Tiesin jo alle kuukaudessa, että homma ei todellakaan toimi. Parissa kuukaudessa välit olivat niin tulehtuneet, että hyvä ettei käyty käsiksi toisiimme. Jatkuvaa riitelyä ja siitä kaukorakkausajoista ei ollut mitään jäljellä. Toinen oli kuitenkin niin erilainen kuin mitä kaukorakkausaikana oli haaveillut.
Neljän kuukauden jälkeen erottiin yhteisymmärryksessä.
Nyt tuota kokemusta viisaampana en lähtisi enää mukaan mihinkään kaukorakkauksiin. Ensinnäkin kaikki vapaa-aika menee matkustamiseen tavatakseen lyhyesti. Lähtö on aina riistävää. Kaikki rahat menee puhelimeen ja matkustamiseen. Sitten kun suhde muuttuu lähirakkaudeksi niin monesti toinen on aivan erilainen kuin on haaveillut. Että sillee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892158Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1381796- 1731333
- 229805
- 65744
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10721- 60720
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211619- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347550