Maantieliikenne ja evoluutio

blindwatchmaker

Jälleen yksi tieteellisesti dokumentoitu esimerkki evoluutio toimimisesta.

Joidenkin eläinlajien kohdalla maantiekuolemat ovat vähentyneet. Selitykseksi on tietenkin epäilty sitä, että ko. lajeille on maantieliikenteen aiheuttaman luonnonvalinnan paineen vuoksi kehittynyt sopeutumia, jotka auttavat lajeja välttämään törmäyksiä autojen kanssa.

Amerikanpääskyjen (Petrochelidon pyrrhonota) maantienvarsilla asuville populaatioille on 30 vuoden aikana todetty kehittyneen lyhyemmät siivet, joiden avulla ne pääsevät nopeammin lentoon ja voivat näin väistää lähestyviä autoja.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/349028/description/Shorter-winged_swallows_evolve_around_highways

Olisi mielenkiintoista tietää, että näkyykö hirvikolareissa suhteutettuna hirvikannan määrään mitään viitettä siitä, että hirvien kohdalla olisi tapahtunut jotain sopeutumista.

10

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäjumalienkieltäjä

      "Olisi mielenkiintoista tietää, että näkyykö hirvikolareissa suhteutettuna hirvikannan määrään mitään viitettä siitä, että hirvien kohdalla olisi tapahtunut jotain sopeutumista."

      Tuskin näkyy. Hirvinolari on hirvien kuolinsyynä kuitenkin marginaalinen. Metsästys on huomattavasti yleisempi ja sen vaikutukset näkyvät. Paikoin esimerkiksi lapiosarviset urokset ovat hävinneet käytännössä kokonaan kun metsästäjien karsinta on kohdistunut niihin käyttävien trofeiden takia. Muutenkin urosten ylimetsästyksellä on todettu olevan negatiivisia vaikutuksia hirvikantaan.

      • blindwatchmaker

        "Tuskin näkyy. Hirvinolari on hirvien kuolinsyynä kuitenkin marginaalinen."

        Samoin pohdiskelin itsekin. En ole mitään tilastoja katsellut, joten aprikoimiseksi meni hirvien osalta. En tiedä näkyisikö sitten esimerkiksi supien kohdalla.

        Tuon metsästyksen vaikutukset tiesinkin, hirvenmetsästystä harrastavan tuttavani ovat tuosta puhuneet.


      • Mikäs se kala laji, vai lieneekö yleinenkin trendi, että alamitan takia saaliskalat eivät kasva enää niin suuriksi kuin ennen, koska kannasta verotetaan suurikokoiset kalat pois, jolloin pieneksi jääneet fisut jäävät jäljelle, jotka eivät edes täyskasvuisenakaan täytä alamittaa.

        Ennenkuin olkiukot tulloo piiskatuksi, sanon että fenotyyppi ja genotyyppi ovat eri asioita. Informaatio ennemminkin kasvaa kuin pienenee, sillä syytä olettaa että isot kalat tarvitsevat enemmän ruokaa kuin pienet, eli esimerkiksi 7 ison kalan ruoka riittää 10 pienemmälle. Tietenkin populaation kokoon vaikuttavat muutkin tekiät kuin ravinnon riittävyys.

        Voidaanko sanoa että populaation ikä ja geneettisen informaation määrä kulkevat käsi kädessä kuin erilainen fenotyyppi ja geneettisen muuntelun määrä? Eli ihmislajin tapauksessa afrikkalaisten heimojen välillä on enemmän geneettisiä eroja kuin muun maailman ihmisten keskuudessa, eli geneettisesti euroopalainen ihminen on lähempänä inkojen perillisiä kuin vaikkapa kenialainen alkuperäisheimo verrattuna malawilaiseen yhteisöön?


    • biokemia.

      Eihän kukaan kiistä luonnonvalintaa, mutta se tuottaa vain mikroevoluutiota sillä luonnonvalinta ei kykene tuottamaan uutta informaatiota. Uuden geneettisen informaation syntymisen menetelmää evoluutiossa ei ole kukaan pystynyt tieteellisesti määrittelemään. Siinä ollaan puhtaasti uskonlujuuden varassa. Genetiikan ammattilaiset ovat kritisoineet evoluutioteoriaa tästä; makroevoluutio ja kaiken elämän sukulaisuus on uskon, ei todisteiden varainen näkemys.

    • lyhytsarvisiipi
      • >>Varmaan kysymyksessä on sekä pääskyjen että hirvien kohdalla jo olemassaolevien alleelien yleistymisestä populaatiossa.


      • tieteenharrastaja

        Kreationistit ovat mikrosta ja makrosta yhtä tarkkoinaq kuin sananlaskun sokea Siekkinen, joka seiväs kädessä vahtii hutun ja puuron rajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5132
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4271
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3629
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1949
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      115
      1754
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe