Tarjoilu ylioppilasjuhliin

vierailija20

Meillä päättyi eilen pitkä jännitys, ja saamme juhlia ylioppilasta!

Ensimmäinen kerta, ja mietin mitä tarjota yo-juhlissa. Meillä päin on ollut tapana, että pöydässä on monen sortin pikkuleipiä, kahvikakkuja, täytekakkua, salaattia, piirasta ja voileipäkakkuja, mutta minusta ei ole kyllä niitä kaikkia väsäämään!

Ajattelin tehdä pitkän matkalaisille savulohikeittoa tms valurautapataan, niin pysyy pitkään lämpimänä ja maistuu lapsille ja aikuisille.

Mutta mitä kermakakun lisäksi tekisi kahvipöytään?

4

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vierailija20

      Tämä taitaa kuulua paremmin tuonne leivonnaiset-osioon. Kysynkin uudelleen sieltä!

    • noin sitä pitää

      Hyvä kun älysit, ei tarvitse pystyyn haukkua.

    • ihan tiedoksi

      Kesäkuumalla kun pitää pitkään lämpimänä niin ruoka voi alkaa käymään. Ei kai vieraita ole tarkoitus sairastuttaa. Mikrobit alkaa heti lisääntymään seisovassa kuumennetussa ruoassa.

    • Lohikeitto on hyvä idea ruisleivän kera pitkämatkalaisille. Kahvipöytään käy kermakakku, ja lisäksi myös kuivakakku. Suklaakääretorttu, pullapitko ja keksivalikoima ovat hyvä lisä. Perinteinen suomalainen levylihapiirakka ja/tai -lohipiirakka tehnevät kauppansa kahvipöydän suolaisina, jos jaksat tehdä.
      Mieti mitä jaksat tehdä itse. Esmes pasteijoita, kuten muitakin leivonnasia saa paikallisista leipomoista ennakkotilauksena kohtuuhintaan. Mikäli talous vaan kestää käytä palveluja hyväksi. Jollei talous kestä, vieraille tarjotaan sitä, mitä talossa on. Vältä itsesi kuormittamista liikaa.Todennäköisesti sinulla on muutakin touhua ja ajateltavaa YO-juhlapäivänä kuin ruokatarjoilu.
      Talo elää tavallaan, vieraat käypi ajallaan on hyvä vanha sanonta. Onnea uudelle ylioppilaalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      305
      782
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      589
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe