voidaan ajatella ilmaston oletetun lämpenemisen johtuvan liikkeestä maan pinnalla, ts. ilmakehässä on jatkuvasti lentokoneita, autoja viuhuu sinne tänne pitkinä jonoina ja muuta sellaista. Ihminen liikkuu enemmän kuin muut eläimet yhteenlaskettuna.
http://www.youtube.com/watch?v=QxSoOltv10k - kun painovoiman annetaan pudottaa vapaasti säkki, johon sidottu naru pyörittää lapoja jotka sotkevat vettä astiassa, veden lämpötila nousee 3/10 astetta.
Ilmiöllä ei ehkä ole mitään tekemistä ilmakehän koostumuksen kanssa.
Tällä videolla nähtävän kokeen mukaisesti
DwWR
1
61
Vastaukset
- No Pressure
Kun painovoiman annetaan puristaa kaasukehä yhden ilmakehän paineeseen
se lämpenee noin 30 astetta.
Silläkään ei ole mitään tekemistä kaasun koostumuksen kanssa,
joten esim CO2,hdelle ei ole omaa lauseketta ilmiölle.
Sitä kutsutaan lapse rateksi ja sitä kuvaa paineen tilanyhtälö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1971535Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231288- 521042
- 72965
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52873- 58873
- 105855
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53840- 82820
- 42814