Ylen radiouutisten mukaan venäläiset tiedemiehet ovat alkaneet korostaa ilmastonmuutoksella olevan enemmän hyötyjä kuin haittoja. Mm. Venäjällä lämmityskulut laskevat, satokausi pitenee ja maassa oleviin malmi- ja kaasuvarantoihin pääsee helpommin käsiksi. Nykyään Venäjällä kuluu pelkästään lämmitykseen vuosittain 40 miljardia dollaria!
Venäläisten tiedemiesten mukaan ihmisellä ei ole vaikutusta ilmastoon, vaan kyseessä on luonnollinen prosessi, jonka ilmasto on käynyt ennenkin läpi tuhansia kertoa.
Venäläisten tiedemiesten mukaan ihmisellä ei ole vaikutusta ilmastoon, vaan kyseessä on luonnollinen prosessi, jonka ilmasto on käynyt ennenkin läpi tuhansia kertoa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Maailmanlaajuisesti ilmaston lämpenemisen haitalliset vaikutukset ovat selvästi suuremmat kuin hyödyt.
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/vaikutukset
Onko mielessäsi koskaan käynyt pitää joskus edes yksi vapaapäivä tältä palstalta?
Vapaapäivä? niinjoo tosiaan, mutta nyt kun muistan niiniin, venäläiset tiedemiehet nimenomaan on painottanut, että jääkausi alkaa 2014.
Kerropas pisteviivamies, kumpia venäläisiä tiedemiehiä sinä nyt uskot, niitä jotka kertovat jääkauden alkavan ensi vuonna vai niitä jotka kertovat ilmaston lämpenemisen jatkuvan?
Onko venäläisetkin liittyneet Suureen Salaliittoon?
Jopas jotakin!
Venäjän siperia on laaja alue ja olosuhteet siellä kesäaikana ovat lämpimät. Talvet ovatkin sitten jotain aivan muuta. Alueen asukkaat olisivat varmasti tyytyväisiä jos -50 pakkaskaudet jäisivät kymmentä astetta lämpimämmän puolelle.
Venäjän tiedeakatemia näkyy ennustavan kovasti kylmenevää.
http://notrickszone.com/2013/04/11/russian-academy-of-sciences-experts-warn-of-imminent-cold-period-global-warming-is-a-marketing-trick/
Tietysti lämpeneminen alueella olisi hyödyllistä, mutta ko. tiedeakatemian
mukaan lämpenemistä ei ole näköpiirissä, vaan kylmenemistä.
Eli taas yleltä "jos tädillä olisi...." mantra.
Lämpötilathan ovat olleet laskusuunnassa jo 10 vuotta. Lämpenemisvaroituksen "parasta-ennen-päivä" taisi mennä jo.saf
On hyvä muistaa vanha totuus, että kyllä Siperia opettaa!
Jääkausi, veenusilmiö, helvetin tuli.
Kaikki liian vahvoja ja harhaanjohtavia sanoja kuvastamaan normaalia ilmaston vaihtelua. Nyt vain seurataan suurta osaa maapalloa ja pomitaan säästä ne kirsikat, jotka tukevat omaa mielipidettä ilmaston muutoksesta.
Venäjälle on tärkeää taloudelliset edut pohjoisnapa-alueella, ja koska ympäristöaktivistit sielläkin vastustaa taloudellista toimintaa, mm. ölynporausta siellä, Venäjän viranomaiset markkinoivat ilmastonmuutoksen hyviä puolia.
Oletetaanpa, että venäläistutkimus pitäisi paikkansa ja sen lisäksi vielä, että maailmanlaajuisesti olisi toisinpäin. Kolmas oletus, että venäläsitutkimus on sovellettavissa Suomeen.
Mitä tästä seuraisi? Mielestäni mm. se, että Suomelle tulisi maksaa kompensaatiota, mikäli osallistumme ilmastotalkoisiin. Kansalliset vahingontekijämme eivät tietenkään ole tätä ehdottaneet.
En jaksa spekuloida.
Venäjä on ehdottomasti ilmastomuutoksen voittajavaltio. Hiilidioksidi lämmittää ilmastoa ja lannoittaa kasvillisuutta, joten Venäjän tundra alkaa tuottaa. Lisäksi Venäjä pääsee Arktiselle alueelle öljyn ja kaasun etsintään. Venäjän vientitulot ovat pelkästään fossiilisten polttoaineiden varassa, joten on ymmärrettävää, että siellä vastustetaan uusiutuvia energiamuotoja ja CO2 vähentämispyrkimyksiä. Venäjän tiedeakatemia on erikoistunut tekemään jääkausihälytyksiä, joilla on tarkoitus hämätä ihmisiä.
Ihmisen luoteeseen kuuluu, että hän haluaa kuunnella mieluimmin rauhoittavia valheita, kun ikävää totuutta.
Kylläkyllä Venäjällä on muutakin kuin pelkkää öljyä, nyt mennään taas sieltä missä aita on matalin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6147688
Oho vastaukseni kysymykseen meni kyllä mentaliteettiin ruskaa pakkasella.
Kyllä Venäjällä on maailman suurimmat luonnonvarat, mutta vientituloista fossiilit polttoaineet vastaavat 65 -70 %.