http://www.avaruus.fi/index.php?id=5559
"Sergei Krikalev ennen avaruuteen laukaisua vuonna 1998. Kuva Nasa
Kosmonautti Sergei Krikalev on viettänyt avaruudessa yhteensä 803 päivää, 9 tuntia ja 39 minuuttia. Laskujen mukaan maapallolla on Krikalevin lentojen aikana kulunut aikaa 0,02 sekuntia enemmän kuin kiertoradalla. Näin ollen hän on suurimman aikahypyn tehnyt ihminen."
Noin pienellä aikahypyllä ei ole käytännössä yhtään mitään merkitystä.
Jokainenhan voi tehdä ajallisesti paljon isompia aikahyppyjä ja matkustaa ajassa ihan jokapäiväisessä elämässä.
Yksinkertainen ajassa siirtymisen esimerkki on, että matkustaa vaikka 60 kilometrin päähän kesämökille.
Autolla matkaan kuluu aikaa n.35-40 minuuttia.
Jos matkustat tuon matkan polkupyörällä, niin siihen kuluu ajotavasta riippuen 2-3,5 tuntia.
Eli ne kaikki tapahtumat, jotka kesämökkisi naapuri esim. tekee jäävät näkemättä, jos polkupyörällä ajat kesämökille, mutta autolla ajaessa on perillä 2,5 tuntia aikaisemmin eli kyllä silloin voidaan jo puhua ajassa matkustamisessa nimen omaan ajassa eteenpäin matkustamisesta.
Siinä ajassa minkä polupyöräilyyn kuluu, saa kesämökillä tehtyä monta asiaa valmiiksi.
"Sergei Krikalev ennen avaruuteen laukaisua vuonna 1998. Kuva Nasa
Kosmonautti Sergei Krikalev on viettänyt avaruudessa yhteensä 803 päivää, 9 tuntia ja 39 minuuttia. Laskujen mukaan maapallolla on Krikalevin lentojen aikana kulunut aikaa 0,02 sekuntia enemmän kuin kiertoradalla. Näin ollen hän on suurimman aikahypyn tehnyt ihminen."
Noin pienellä aikahypyllä ei ole käytännössä yhtään mitään merkitystä.
Jokainenhan voi tehdä ajallisesti paljon isompia aikahyppyjä ja matkustaa ajassa ihan jokapäiväisessä elämässä.
Yksinkertainen ajassa siirtymisen esimerkki on, että matkustaa vaikka 60 kilometrin päähän kesämökille.
Autolla matkaan kuluu aikaa n.35-40 minuuttia.
Jos matkustat tuon matkan polkupyörällä, niin siihen kuluu ajotavasta riippuen 2-3,5 tuntia.
Eli ne kaikki tapahtumat, jotka kesämökkisi naapuri esim. tekee jäävät näkemättä, jos polkupyörällä ajat kesämökille, mutta autolla ajaessa on perillä 2,5 tuntia aikaisemmin eli kyllä silloin voidaan jo puhua ajassa matkustamisessa nimen omaan ajassa eteenpäin matkustamisesta.
Siinä ajassa minkä polupyöräilyyn kuluu, saa kesämökillä tehtyä monta asiaa valmiiksi.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Hieno juttu, mutta kuussa ei ole käyty
Otahan yhteyttä paikkakuntasi mielenterveystoimistoon.
kun tuo kosmonautti tömähti Maan pintaan, niin alas tullessa siis katosi jonnekkin o,o2 sekunttia. Mutta minne se katosi? Entäs jos se olisikin laskeutunut Kuuhun niinkuin apollomiehet?
Voisiko s24 tiedemies 'Kollimaattori' vaikka vastata tähän.
lisäkysymys palstan tiedemiehille jotka osaavat englantia:
Nopeutuuko ajan kuluminen pelkästään Maapallon ympäri pörrääminen, vai tuleeko lisäaikaa vielä Auringon ympäri kiertämisestä. Entäs kun jotkut väittää, että laajenemme jonnekkin valoakin suuremmalla nopeudella. Tarvitaako silloin jo aurinkokelloa aikahypyn mittaamiseen?
Jos 'Kollimaattorilla' meni taas sormi suuhun, niin voi joku fiksumpikin vastata.
lisäksi haluaisin aiheeseen liittyen tietoa Merkuriuksen perihelikiertymästä, jota nämä aikahyppytiedemiehet selittävät mm jollain suhteellisuusteorialla. Kysynkin, että voisiko syy olla niin simppeli kuin aurinkotuuli, josta tuossa askettäin on pitkä vitja?
Jos Kollimaattori ei ymmärrä mistä on kyse, niin voi joku viisaampikin vastata. Mieluummin joku joka osaa englantia.
lisää kysymistä, kun ei tuosta Wikipediasta (suomenkielisestä) selvinnyt, että minne päin se kiertymä on? Kiertosuuntaan vai taaksepäin ja kuinka suuri se on?
tuli vielä mieleen...
Jos nyt kuitenkin nämä suhteellisuusteoriaan uskovat aikahyppytiedemiehet ovat sittenkin oikeassa, niin voisiko joku matemaatikko sitten laskea, kuinka paljon edellä tämä Merkurius on aikaansa edellä verrattuna Auringon aikaa. Ensinhän oli siis Aurinko ja sitten syntyi jotenkin Merkurius joka alkoi kiertää Aurinkoa. Nyt se sitten on pörrännyt sitä ympäri jo aika monta kertaa ja on siis ihan eri ajassa. Mutta kuinka paljon?
Ei nopeuksia voi mitata koska kaikella on vain nopeus vain suhteessa johonkin toiseen. Avaruudessahan mikään ei ole paikallaan joten ei ole kiintopistettä, mut kuitenkin kaikellla on jokin nopeus suhteessa vanonnopeuteen joka on suurin mahdollinen nopeus ja valon aika on pysähtynyt. Valo ei koe aikaa lainkaan.
"Valo ei koe aikaa lainkaan." Tämä on mielenkiintoinen toteamus.
Jos olisin valo ja lähtisin auringosta, niin kahdeksan minuutin kuluttua olisin maassa. Kun katsoisin takaisin aurinkoon matkalla maahan, niin se näyttäisi koko ajan samanlaiselta kuin lähtiessäni, eli aika ei kulu. Noinko se menee... aika jännää.
Fotonilla ei kulu lainkaan aikaa matkallaan Auringosta maahan. Fotoni ei vanhene matkalla yhtään. Fotoni on samalla hetkellä perillä kuin lähtikin.
Onko fotoni paikallaan ja ympäristö vilahtaa ohi vauhdikkaasti?
Valofotonin aika on eri kuin ympäristön.
Jos ei ole ajassa lainkaan niin mikään ei ole ennen tai jälkeen ja mikään ei mene minkään ohi.
Fotonille maailma on paikka missä ei ole muutosta? Jos fotoni lähtee auringosta ja törmää lopulta ilmakehän molekyyliin, niin fotoni ei koe mitään muutosta? Kaikki tapahtuu samaan aikaan fotonille, sen lähtö auringosta ja osuminen molekyyliin.
Onko fotoni täysin litteä? Tai onko fotonille maailma litteä?
tuohan on ihan sontaa, ettei fotonilla kuluisi liikkumiseen Auringosta Maahan ihan sama aika kuin kilpikonnalla 8 min kävelyyn paikasta toiseen.
Hyppää sen auringosta lähtevän fotonin selkään ja matkusta 8 min tänne Maahan. Se mikä taaksepäin katsoen siinä näyttää melkein samalta koko matkan, on vain ne toiset fotonit jokka tulee siellä perässä, se siis on vain kuva ja se kuvakin laajenee ja himmenee siinä matkan aikana. Siis pelkkä illuusio. On aivan käsittämätöntä, että tiedemiestasoiset tyypit täällä keksivät mitä ihmeellisimpiä tarinoita ajasta, joka on pelkkä laskennallinen suurre.
tarkemmin kun ajatellaan
niin
jos fotonin selässä matkustetaan, niin ei siellä takana näy mitään, koska ne fotonit kuulema liikkuu kaikki samalla nopeudella. Sieltä takaa ei siis tule edes valoa eikä yhtään mitään. Edessä päin saattaa olla sitten sitäkin vilkkaampaa, koska kaikki valo mitä vastaan tulee, tulee kaksinkertaisella valonnopeudella. Sivulle katsoessa taas voi olla aika viivamaisia näkyjä toisista tähdistä.
Että näin.
Että näin symboli taas täällä. Fotonin selässä ei kukaan ratsasta koska se on mahdottomuus. Valo on vain ja pelkästään aineeton valo eikä sillä ole aikaa lainkaan.
Niinhän tuo näytti vanhentuneen, sitä se tulevaisuudessa käynti tietää....
Missä se tulevaisuus on? Onko se jossain muualla? Katosiko Sergei ja voimme vain nähdä 0,2 sekuntia vanhoja merkkejä, joita Sergei on meille jättänyt siellä jossakin tulevaisuudessa?
Jos ihminen matkustaa lähellä valonnopeutta, tuleeko hänestä littanampi?
Tuleeko ihmisestä täysin littana kun hän matkustaa valonnopeudella?
Vai onko tämä vain havaitsijan ongelma tämä litteys?
Jos valonnopeudelle kulkevassa junassa kävelee junan menosuuntaan ravintolavaunua hakien, niin pääsekö sinne ravintolavaunuun ikinä?
Mikään materia ei voi kulkea lähellekään valonnopeutta, edes murto-osaa siitä.
Eli fotoni ei ole materiaa vaan jotain muuta?
Valo on sähkömagneettista säteilyä ja fotoni on sen kvantti. ihmissilmä näkee taajuudet 380–750 terahertsiä. Näkyvän valon fotonin energia on noin 1,5-3,1 elektronivolttia.
Ja perustelu oli mikä?
Koko maailmankaikkeuden energiakaan ei riitä siihen.
Tässä ei ole ehkä sanottu viimeistä sanaa. Asia selviää lopullisesti aikanaan.
http://www.youtube.com/watch?v=5qlLW60wOjo
Oli vähän nolo ja pitkitetty debatti puolentoista vuoden takaa. Italialaisilla ei ollut esittää mitään ja totesivat vain tehneensä todennäköisesti virhemittauksia.
Tekivät sittemmin lisäkokeita ja viime keväisessä lausunnossaan totesivat virheen alkuperäisissä kokeissa johtuneen irronneesta valokuitukaapelista.
"Mies matkusti ajassa 0,02 sekuntia tulevaisuuteen"
Ei matkustanut tulevaisuuteen koska valonnopeus ei ylittynyt. Sensijaan miehen liikkuessa sen atomaarinen kello kävi hitaammin verrattuna maanpinnalla seisoskelevaan mieheen, eli se vanheni 0,02 sekuntia vähemmän
...eli käytännöllisesti katsoen matkasi tulevaisuuteen hyvin hitaasti.
Ei hän ole tulevaisuudessa vaan samassa ajassa kuin me muutkin. Vaikka hän olisi reissullaan vanhentunut tunnin vähemmän kuin me niin silti hän olisi täällä nyt samassa ajassa kuin me muutkin.
Kun pimeässä avaruudessa ilman mitään näkyviä planeettoja tai ulkopuolisia tarkkailijoita kaksi valonsädettä tulevat suoraan toisiansa vastaan niin onko tuolloin valon nopeus 2x valonnopeus. Eikös valonnopeus ole suhteessa johonkin tuolloin olisi "suhde" vain vastaantulijaan.
Voisimmeko sanoa nyt että valonnopeus ei ole suurin mahdollinen nopeus?
Sinun nopeus ei ole riippuvainen vastaantulijan nopeudesta. Ympärille ei tarvita tähtiä tai tarkkailijoita. Hetkellä X olet paikassa x, y, z, t ja toisena toisessa paikassa. Tähän siirtymään kului lineaarista aikaa Y. Klassinen nopeutesi menee tuon mukaan.
Tuolla "välitilassa" se ei mene ihan näin, koska matka rusinasta rusinaan tapahtuu alati nousevassa (laajentuu) taikinassa ja suoraan kuljettu matka "kaareutuu", t=s/v ei mene suoraan (kupera aika).
Tästä tulee avaruuden (ajan) suppilomainen vääristymä, jonka polttopiste on ääretön "kohoaminen" (ajan vääristymä), joka tunnetaan nimellä musta-aukko.
Tässä pisteessä pyöritään valonnopeudella pisteen ympärillä, jolloin aika ja matka ovat valonnopeudessa nolla.
Valonnopeuden voi ylittää vaikkapa seuraavalla tavalla. Olet avaruusaluksessa, joka on kiihdyttänyt vaikkapa nopeuteen 60% valonnopeudesta.
Siirryt sitten aluksen katolla olevaan alukseen, irroitat sen ja alat kiihdyttään sitä
niin kauan , että saavutat 60% valonnopeudesta nopeuden lähtöalukseesi verra-
ten.
Näin olet ylittänyt valonnopeuden lähtöpisteeseesi nähden, mutta et ole rikkonut
fysiikan lakeja.
Kahjonautti, olet nimesi ansainnut.
Me tyhmät liitämme mukaan myös ajan muuttumisen.
Olipa mukavavastaus,Olly. Kerrankin järkevä vastaus ja mielipide tälle palstalle.
Olen muuten sitä mieltä, että kun Suomi kerran saa tulevaisuudessa kansalaisiaan kierttoradalle tai yleensä avaruuteen , heitä nimitettäisiin
KAHJONAUTEIKSI.
Mutta odotan mienkiinnolla hetkeä, jolloin jakinpojat jakollimaattorit yms. huomaa-
vat tämän jutun.
On nimittäin aika mielenkiintoista seurata niitä teorioita , joilla he yrittävät kaataa
tämän tosi asian.
Sentään yhdyssanan väärin kirjoittaminen meni kerrankin oikein.