Esitän väittämän lääkärietiikan mädännäisyydestä

C6H12O6

Esitän väittämän, että lähes jokainen Suomalainen lääkäri toimii lain- ja lääkärietiikan vastaisesti.
Kun lääkäri valmistuu lääkäriksi, niin hän sitoutuu toimimaan länsimaisen koululääketieteen mukaisesti tehdessään diagnooseja ja hoitopäätöksiä.
Käytännössä tilanne on seuraavanlainen:
Vuosien saatossa tuon koululääketieteen päälle kasautuu valtava kerrostuma ns, "henkilökohtaista tiedettä" (mielipidetiedettä) joka on jokaiselle lääkärille henkilökohtaista, eikä omaa virallisen lääketieteen statusta. Diagnoosit ja hoitopäätökset tehdäänkin juuri tuon "mielipidetieteen" pohjalta ja tämä on lain- ja lääkärietiikan vastaista toimintaa.
Tilannetta voisi verrata uponneeseen laivaan jonka päälle alkaa kerrostumaan korallia ja muuta kasvillisuutta joka peittää itse laivan ja näkyviin jää ainoastaan koralli- ja kasvikerrostuma.
Jos lääkärit operoisivat vain tuolla virallisen koululääketieteen osiolla, niin diagnoosit ja hoitotoimenpiteet olisivat täysin yhteneväisiä. Nythän näin ei ole, koska jokainen lääkäri näkee asian omasta näkökulmastaan. Yksi antaa lapsen huutaa viikkotolkulla korvatulehduksen seurauksena, toinen määrää antibioottikuurin koska katsoo, että on huomattavasti älykkäämpää päästää lapsi kivuistaan ja hakea sen jälkeen ratkaisua ongelmaan, kolmas kieltää maidon juottamisen, neljäs määrää höyryhengitystä jne,,. Tämä oli vain esimerkki mutta kuvaa tilannetta hyvin.
Lääketieteellinen diagnoosi on lääketieteelliseen tietoon perustuva käsitys terveysongelman, sairauden tai tautitilan syistä ja pohjana lääketieteeseen pohjaavalle hoidolle. Tätä taustaa vasten mielipiteeseen pohjautuva diagnoosi ei ole diagnoosi lainkaan, vaan vaarallinen, omiin käsityksiin ja ajatus pinttymiin pohjautuva, lain ja lääkärietiikan vastainen toimenpide.
Lääkärinvala, joka tosin on vapaaehtoinen. Sen tekemättä jättäminen ei kuitenkaan mahdollista mitään "poppamies" lääketieteen harjoittamista.
Vakuutan kunniani ja omantuntoni kautta pyrkiväni lääkärintoimessani palvelemaan lähimmäisiäni ihmisyyttä ja elämää kunnioittaen. Päämääränäni on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen.
Työssäni noudatan lääkärin etiikkaa ja käytän vain lääketieteellisen tutkimustiedon tai kokemuksen hyödyllisiksi osoittamia menetelmiä. Tutkimuksia ja hoitoja suositellessani otan tasapuolisesti huomioon niistä potilaalle koituvan hyödyn ja mahdolliset haitat.
Pidän jatkuvasti yllä korkeaa ammattitaitoani ja arvioin työni laatua.
Suhtaudun kollegoihini kunnioittavasti ja annan heille apuani, kun he potilaita hoitaessaan sitä pyytävät. Rohkaisen potilaitani kysymään tarvittaessa myös toisen lääkärin mielipidettä.
Kunnioitan potilaani tahtoa. Pidän salassa luottamukselliset tiedot, jotka minulle on potilaita hoitaessani uskottu. Täytän lääkärin velvollisuuteni jokaista kohtaan ketään syrjimättä enkä uhkauksestakaan käytä lääkärintaitoani ammattietiikkani vastaisesti.
Tältä pohjalta esitän toisen väittämän.
Parasta hoitoa saakin juuri valmistuneilta lääkäreiltä, joilla tuo koululääketiede on pohjana ja tuoreessa muistissa diagnooseja ja hoitopäätöksiä tehtäessä.

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laitakaupungintyttö

      Edelliseen yhtyen

    • Puhut asiaa

      " mielipiteeseen pohjautuva diagnoosi ei ole diagnoosi lainkaan, vaan vaarallinen, omiin käsityksiin ja ajatus pinttymiin pohjautuva, lain ja lääkärietiikan vastainen toimenpide" Tuo pitää paikkansa! Psykiatrian diagnoosit pohjautuvatt mielipiteisiin, eivät tutkittuun faktaan. Esim. serotoniinipitoisuutta ei mitata, vaikka loppuraportissa väitetään olevan serot. puute.

      Pitäisi muuttaa Hippokrateen vala pakolliseksi.

      Asiakkaana koen saaneeni parasta hoitoa yliopistokaupunkien pitkän työuran, tieteellisen ajattelun omaavilta vuorovaikutustaitoisilta erikoislääkäreiltä. Vastavalmistuneilla ei ole riittävästi tietotaitoa kokemusteni mukaan.

      • Mietinnän aihetta

        Tuolla valalla ei ole mitään merkitystä suurimmalle osalle lääkäreistä. Jostain syystä lääkärikunnassa esiintyy käsittämättömän paljon hyvinkin yhtenevässä linjassa narsismin ja psykopatian käyttäytymismallin kanssa olevia ylimielisiä itsensä Jumalastaseuraavan asemaan nostaneita persoonia. Nämä itse itsensä asemaansa nostaneet pönkittää todellisuudessa hyvinkin haurasta itsetuntoaan maallikoiden mitätöinnillä. Oman kokemukseni mukaan erityisesti kirurgit edustaa tätä käyttäytymismallia silmiinpistävän suurella prosenttiosuudella.

        Mun mielestä on muuten erittäin kummallista, että lääkiksen pääsykokeissa ei ole psykologisia testejä ollenkaan, vaikka ne kuuluu ehdottomana pääsyvaatimuksena jo alimpien hoitotyötä avustavien henkilöiden koulutuksessa. Miksi näin? Loppuisiko lääkiksestä opiskelijat, jos kaikki hoitotyöhön soveltumattomat luonnehäiriöiset karsittaisiin pois?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2715
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1119
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1001
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe