Miksi lääkäri taistelee foorumilaisia vastaan?

Huolestunut kollega

Kts. yst. ensin: Miksi narsistilääkäreitä ei saa kritisoida???:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11963023/#comment-65385707

ja

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11963023/#comment-65388650


Hyvät lukijat,

Aikaisemminkin tässä keskusteluketjussa esiintynyt lääkäri tai toinen yhtä hankala tapaus (lääkäri) trollaa nyt nimimerkillä "kansanparantaja", koska yrittää maskeerata narsistisen paatoksensa "kansantajuiseksi" eli helpommin hyväksyttäväksi maallikon näkövinkkelistä. Tuo on "kansanparantajaksi" tekeytyvältä lääkäriltä henkilökohtaiseksi menevä ja solvaava kirjoitus. Kyseessä on pelkkää propagandaa.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Propaganda

"Propaganda on tietoa, jota levitetään tarkoituksena muokata kohteen mielipidettä, niin kuin mainos. Propaganda saattaa olla valheellista tai tosipohjaista, mutta on usein yksipuolista ja saattaa valaista asiaa ainoastaan propagandan tuottajalle hyödyllisistä puolista."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Trolli_(internet)

"Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä tai henkilöä, jonka ensisijainen tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, turhien viestien kirjoittamista ja saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa."

Nyt harvinaisen hyvällä esimerkillä tulee todistettua, että kuinka kova pelko ja vastustus narsistilääkäreillä on aitoa ja suoraa kansanvaltaa vastaan. Nyt kun ihmiset ymmärtävät, että mistä narsistisessa lääkärivallassa on kysymys (mm. rahavalta sekä sadististen ja narsististen tarpeiden tyydyttäminen), niin kansalaiset voivat alkaa vastustaa keinotekoista alisteista asettelua ja vaatia tasa-arvoa sekä varsinkin asianmukaista hoitoa sairauksiinsa (ei-narsistisilta lääkäreiltä)!

Lääkärien pokkurointi on suuren luokan bisnes, joten jos joku uskaltaa vastustaa sitä aktivismillaan, niin heti lääkäritrollit ovat liikenteessä ja yrittävät tukahduttaa rakentavan kritiikin sekä vakavien epäkohtien esille tuomisen SOMEssa ja kansalaismediassa. Lisäksi aktivismi uhkaa psyykelääkkeiden myyntiä, joten ISO RAHA on heti vaatimassa kriitikkoja "hoitoon".

Vastineen kirjoittaja taitaa olla tyypillinen paha narsistilääkäri, jolla on oikeasti ollut vakavia ongelmia tuttavanaapurinsa kanssa? Uskalsiko naapuri vastustaa narsistivaltaa? Oliko naapuri aktivisti? Kirjoittaja taisi hommata naapurinsa perättömällä ilmiannollaan mainitsemaansa "hourulaan", koska on niin hyvin perillä tämän sairaalakokemuksista? Onkohan tässä nyt kyseessä vaikeasta narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä psykiatri, joka keksii tosielämässä tapahtuneiden sadististen tekojensa pohjalta verrainnollisia höpötarinoita nettifoorumeihin? Samalla kaavalla syyllistyy ammattiaan "harjoittaessaan" rekisterimerkintärikoksiin ja tahallisiin hoitovirheisiin?

Tosiasiassa eräs lääkäri tässä vaikuttaa äärimmäisen vaaralliselta psykopaatilta, joka pitäisi pelkän nettikirjoituksensa takia vaatia pois viralta. Toivottavasti viisaat viranomaiset äkkäävät rajoittaa vaarallisen narsistisen lääkärin ammatinharjoittamisoikeutta, koska hän on hengenvaarallinen asiakkaitaan kohtaan. Tuollaiseen tapaukseen ei edes psyykelääkkeet tehoa, vaan tapaus vaatii intensiivistä kajoavaa medikaalista interventiota patologiseen tilaansa.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Narsismi

"Toimittaja Mirja Pyykön mukaan narsisteja on ollut kaikkina aikoina ja kaikissa etnisissä ryhmissä, kulttuureissa, yhteiskuntaluokissa, ammateissa sekä molemmissa sukupuolissa, heitä kiehtoo erityisen paljon vallankäyttö.

Markku Salon mukaan narsistiselle häiriölle on ominaista manipulointikyky, mutta jos narsisti ei saa toista alistumaan tahtoonsa hyvällä, hän pyrkii siihen pahalla: uhkailuin, painostaen, tekemällä rikosilmoituksia, valituksia ja kanteluita. Hänellä on myös tyypillistä luoda itselleen hovi, jonka hän pitää tyytyväisenä muun muassa lahjonnalla. Hovista pois jäävä tai joutuva joutuu aina vainon kohteeksi. Salon mukaan narsistille tyypillinen temmellyskenttä on tuomioistuinlaitos ja muut siihen liittyvät viranomaiset kuten poliisi. Viranomaiset ovat narsismihäiriöisille väline oman tahdon läpi viemiseen, siksi he käyttävät viranomaiskanavia normaalia enemmän. Häiriöinen pystyy kehittämään riidan yksinkin kehittämällä näennäisiä ongelmia voidakseen kontrolloida toista. Hän kerää oikeudenkäynteihin valtavasti aineistoa, ja hän on hyvin taitava selittämään ja luomaan omia totuuksia ja hankkimaan näennäisnäyttöä. Hänen on saatava voittaa kulloinenkin peli ja säilytettävä näin ylivertaisuuskuvitelmansa keinoja kaihtamatta. Häiriöinen voi kohdistaa vastapuoleen aina uusia oikeudenkäyntejä entisten päätyttyä. Ensisijainen tavoite on vastapuolen nujertaminen.

Johtamisen ja organisaatioiden professori Pauli Juudin mukaan työpaikoilla on pahana ongelmana narsistinen johtaja, joka kokee olevansa itse koko organisaatio ja pyrkii nousemaan muiden yläpuolelle."

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      195
      2063
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      133
      1149
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      805
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      731
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      547
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      532
    Aihe