Stallman: Joka kännykässä on takaportti vakoojalle
http://www.itviikko.fi/ihmiset-ja-ura/2014/02/12/stallman-joka-kannykassa-on-takaportti-vakoojalle/20142075/7
"Kaikissa puhelimissa on takaportti, jolla puhelimeen voidaan huomaamatta asentaa vakoilusovelluksia, sanoo vapaiden ohjelmistojen kehittäjä Richard Stallman. Microsoftin Windowsia ja Applen käyttöjärjestelmiä hän kutsuu haittaohjelmiksi.
Ohjelmistoguru Richard Stallmanin mukaan lähes kaikissa matkapuhelimissa on takaportti, jonka kautta niihin voi asentaa vakoiluohjelmia. Aukko löytyy Stallmanin mukaan kantataajuusprosessorin ohjelmistosta, jonka avulla puhelin kytkeytyy matkapuhelinverkkoon.
Stallmanin mukaan takaportin käytön laajuudesta ei ole tietoa, mutta sitä on käytetty ainakin kerran. Hänen mukaansa tapaus mainitaan entisen brittidiplomaatin Craig Murrayn muistelmakirjassa Murder in Samarkand.
– Takaportin kautta voi asentaa kuunteluohjelman, joka välittää kaikki keskustelut, samalla kun puhelin teeskentelee, ettei se tee niin, Stallman sanoo It-viikon haastattelussa.
– Jos sammutat puhelimen, se teeskentelee sulkeutuvansa, mutta pysyy itse asiassa toiminnassa.
Edes akun poistaminen ei välttämättä auta.
– Joissakin laitteissa on useampi kuin yksi akku. On näkyvä akku, jonka voi poistaa, ja toinen akku, jota ei voi nähdä tai poistaa. Toissijainen akku pitää puhelimen toiminnassa jonkin aikaa, joten se kuuntelee sinua samalla.
Lisäksi puhelimet voidaan paikantaa koko ajan matkapuhelinverkon avulla, vaikka gps-paikannus ei olisikaan päällä.
– Mielestäni velvollisuuteni kansalaisena on tökätä sormella Isoveljeä silmään. Sen takia minulla ei ole puhelinta".
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11855337
Yllätys: jokaisessa puhelimessa on kaksi käyttöjärjestelmää - ja se toinen on reikäinen
Lainaukset: http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/yllatys jokaisessa puhelimessa on kaksi kayttojarjestelmaa ja se toinen on reikainen/a947502
"Monille saattaa tulla yllätyksenä se, että käytännössä jokaisessa mobiililaitteessa on kaksi käyttöjärjestelmää. Tutun Androidin, iOSin ja Windows Phonen lisäksi kaikkea radioaaltoihin liittyvää toimintaa valvoo oma järjestelmänsä, ja se on usein yllättävän reikäinen.
Reaaliaikakäyttökäyttöjärjestelmä (rtos) sijaitsee laitteen varusohjelmistossa (firmware) ja sitä pyörittää kantataajuussuoritin. Käyttöjärjestelmä on hänen mukaansa aina siruvalmistajan omaa tuotantoa ja suljettu.
Holwerdan mukaan ongelman muodostaa se että kantataajuussuorittimien ohjelmistoihin ei pääse helposti käsiksi eikä niitä siksi tunneta laajalti. Turvallisina pidetyissä ohjelmistoissa on hänen mukaansa myös lukuisia tietoturvariskejä.
Stallman: Joka kännykässä on takaportti vakoojalle
10
227
Vastaukset
- nwo 99
Itse asennoidun aina niin että kaikkea vakoillaan,läppärissäni pidän aina kameran peitettynä teipillä.
Luulen että kaikki mitä koneellasi teet niin on jonkun tahon tiedossa.- sellastaseon
Sellainen se rahan ja vallan valta on... Mutta tuomiopäiväkin kyllä tulee... Joten kuka uskaltaa? Toisinaan oon ajatellu tuosta tuomen vaakunasta, että kuka sen on oikein älynnyt laittaa suomelle, kun kansa on niin "lammasmaista". Onko se pelotteena viholliselle? Että täältä pesee jos tulette? Haluaisin nähdä venäjän upseerien ilmeet jos ja kun he tämän lukevat!
- edistyksellisin
Huippukehittynyt haittaohjelma vakoili satoja organisaatioita kymmenissä maissa
http://www.tietoviikko.fi/uutisia/huippukehittynyt haittaohjelma vakoili satoja organisaatioita kymmenissa maissa/a967177
"Tietoturvayhtiö Kaspersky Lab on paljastanut kybervakoiluoperaation, joka on ollut käynnissä yli viiden vuoden ajan.
Kaspersky Labin julkaiseman raportin http://www.securelist.com/en/downloads/vlpdfs/unveilingthemask_v1.0.pdf mukaan haittaohjelma on erittäin hienostunut, jopa edistyksellisempi kuin viime vuosina paljastuneet Duqu, Gauss, Red October ja Icefog. Se on suunnattu sekä OS X:ään, Windowsiin että Linuxiin. Myös iOS- ja Android-tartunnoista on löytynyt viitteitä.
Nimestä päätellen haittaohjelman tekijät ovat espanjankielisiä, mikä on varsin harvinaista".
Voi jee, ja kielellä ei voi sitten hämätä;) Tuskin haitake ainakaan venäläinen on koska Kaspersky Lab sen paljasti, kuten on paljastanut noita aiempiakin valtiotason vakoiluohjelmia (näpäytys tietylle valtiolleko?). Eiköhän tämänkin takana ole kansallisen turvallisuuden ja etuaseman ohjelma jonka touhuja eräs ES on tuonut julki. No minkälaisen vakoiluohjelman NSA asentaa jälkikäteen yli 10 v. vanhoihin Nokian prutkuihin...?
- justiisajuups
Siinäpä tyyppi joka ei todennäköisesti hijene edes tuomiopäivänä...
- kuinka niin
jälkikäteen? Luuletko tämän seurannan tulleen vasta nyt?
- Remun koira
kuinka niin kirjoitti:
jälkikäteen? Luuletko tämän seurannan tulleen vasta nyt?
Heh kekek-kekek on tyhyh-tyhyh-mä tai sitet-sitet-ten näytet-näytet-telee selal-selal-laista.
- Stasi valvoo
Vakavien rikosten uhreja laittomasti telesalakuunnellaan Suomessa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053
Tuo Pohjanmaan rikoksen uhrin salakuuntelujupakka on varoittava esimerkki. Vaikka eläisit täysin nuhteetonta elämää, joutuessasi vakavan rikoksen uhriksi, jonka toteuttajana on voimakas taho, joudut epämiellyttävän kiinnostuksen kohteeksi ja sinua nuhteetonta kansalaista tullaan kohtelemaan kuin rikollista. Ja vain sen vuoksi, että rikollinen salaseuralainen tai raharikas taho tms. saadaan pois rikospinteestä.
Voi vain kysyä, että kuinka syvällä suomalaiset operaattorit ovat tässä kansainvälisessä vakoiluskandaalin suossa? - 2+18
GSM-kryptaukseen kuuluu lisäavaimet, mitkä annetaan virallisille tahoille, jotta nämä voisivat salakuunnella ihmisiä lopaalien rahapiirien etujen ajamiseksi. Poliisin suorittama kännykkävakoilu hoituu tarkoituksellisen takaportin kautta.
Pari vuotta sitten Kreikassa joku oli ujuttanut Vodafonen tukiasemiin oman ohjelman ja kuunteli maan johtoa.
Tämän lisäksi kryptaus onnistuttiin purkamaan jo joskus 90-luvun lopulla sen aikaisella peruspeeceellä. Muistaakseni parin minuutin viiveellä, joten nykytehoilla ei voi enää puhua mistään kryptauksesta.
Koko kännykkä/mobiili/some on yhtä *tun vakoilujärjestelmää. - 9wjt0wiht
up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23545090Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole11725918SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude31815611Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110762Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229677Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump368801Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla638408Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376792Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri536049