Olette usein täällä ihailleet Venäjää ja toivotatte sen tervetulleeksi Suomeen, maltillisimmat sanovat että turismin muodossa mutta olen nähnyt tekstejä joissa Ahvenanmaa halutaan luovuttaa Venäjälle, samoin kaikki rantaruotsalaisten alueet ja kielenopetukseen lisää venäjää. Etenkin Ahvenanmaa itsehallintolakeineen tuntuu olevan ärsyke.
PS: Me haluammekin että Suomi irrottaisi meidät ja saisimme itsenäisyyden, joten intressimme ovat yhteiset. Venäjä ei ole meidän tavoitteemme niinkuni teillä mantereella.
Ihailemanne valtio järjersti välittömästi sotaharjoituksensa itärajallemme kun Suomessa keskusteltiin hallitustasolla Natoon liittymisestä; tiesimme heti miten äänestetään kun äänestetyksen aika tulee.
Nyt Ukraina sai riistohallitsijansa ajettua maanpakoon ja Venäjä järjesti sotaharjoituksensa Ukrainan vastaiselle rajalle.
Myöhemmin järjesti omia miehiään liputtamaan hallinnollisten rakennusten salot Venäjän lipuilla.
Venäjän korkein johto on aina ilmoittanut hyvin suoraan, että jos heillä on syytä epäillä, että heidän oman maansa kansalaisia kohdellaan huonosti jossain, he tulevat puolustamaan näitä tarvittaessa voimakeinoin sitä maata vastaan, joka siihen "syyllistyy."
Vaihdetaan siis omat surumme venäläisiin turisteihin, jotka nykylakiemme saavat ostaa maatakin mielin määrin. Aloitetaan ruotsinkielen alasajo ja tilalle kaikkiin kouluihin venäjä. Näin olemme valmiina lopulliseen invaasioon ja integroituminen venäjänkieliseen yhteiskuntaan on kitkatonta.
Suomi ei kykene itsenäisyyteen, koska olemme nähneet senkin, että omat poliitikkomme kovaa vauhtia ajoivat meidät Euroopan Unioniin ja, kun sekään ei riittänyt, niin vielä EMU:un ja nyt ollaan keltaisessa nesteessä.
Täysin itsenäinen Suomi Norja tai Islannin tapaan ei onnistu. Niin poliitikkomme ovat sanoneet monta kertaa.
Mitä pitäisi tehdä? Haluan etenkin palstakommareilta vastauksia.
Palstan kommareille kysymys
13
102
Vastaukset
- skärdgårdsbo, finsk
Tekstini on siis tahallinen provo, haluan provosoida teitä vastaamaan ja ilmaisemaan mitä haluatte. Pelkkä "pakkoruotsi pois" ei riitä, kun se vaikuttaa muuhun politiikkaan. Se ei ole pelkästään sisäinen asiamme.
- Stoh
Вы меня обманываете.
- kommari
Govori po tshelovetski! (Puhu ihmisen lailla!)
- venäjä vaimensi?
Kommarit vaikenee....
- Huhhuh!
Nettisvekot kehittelevät mitä ihmeellisimpiä teorioita puolustaessaan järjetöntä suomalaisten pakkoruotsitusta!
Avaus oli taas yksi esimerkki siitä....- Skärdgårdsbo, finsk
Olet väärässä. Olen suomenkielinen ENKÄ ole pakkoruotsin kannalla teille siellä mantereella. Mutta kommareiden perusteluja vastaan olen. Ne täällä äänessä ovat ja leimaa kaikki.
Oletko kommari kun heti älähdit? ;) - et mitään muuta
Skärdgårdsbo, finsk kirjoitti:
Olet väärässä. Olen suomenkielinen ENKÄ ole pakkoruotsin kannalla teille siellä mantereella. Mutta kommareiden perusteluja vastaan olen. Ne täällä äänessä ovat ja leimaa kaikki.
Oletko kommari kun heti älähdit? ;)Sekopää sinä olet.
- olisit edes hiljaa
Tällaisia idiootteja Ahvenanmaalle tulonsiirtojen ja tukiaisten muodossa menevät rahamme sitten tukevat.
- Missförtånd
Inga pengar vi give to AHvenanmaa. Åland skatter betaler till Finland.
- Skärdgårdsbo, finsk
Kommarit ei osaa vastata aloitukseeni....
- vastataan
Skärdgårdsbo, finsk kirjoitti:
Kommarit ei osaa vastata aloitukseeni....
Miksi ahvenanmaalainen näyttää venäläiseltä? Iso kyömynenä, pienet tihrusilmät, keskipitkä..... osaatko kertoa miksi oi arvon anti-kommari.
- Marx G
Här är ingen kommunist, tyvärr
- din pappa 1809
Venäläisten siementä sinä olet usean länsirannikon maalaisen tavoin. Siitä johtuu esimerkiksi tuntemasi leppymätön ja suorastaan väkivaltaan asti menevä viha itäsuomalaisia kohtaan. Iivo Niskanen ei esimerkiksi ole venäläinen. On vaaleat hiukset, suhteellisen siniset silmät, pitkät jalat.... Enpä voi sanoa monta samanlaista Ööölannissa tai Mustasaaressa nähneeni.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2244556Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453298Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142208Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa211869Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51208Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691035- 741033
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat261015- 77946
- 54926