Onkohan kukaan vihreä politikko sijjoittanut rahaa tuulivoima yhtijöihin. Onhan heillä joillaan huimat palkat ja omaisuus massat esim Gronberg ja Sinnemäki. Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan Mutta hyvin aattella ansaitsee.
vihreä voimala puuttuu
teijo kallis
55349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
On ja paljon, mutta veronmaksajien rahoja.
Tätä aihetta kysytään koko ajan, mutta onko se kiusallinen kun vastausta ei saada.
Tässähän olisi saumaa ns. kansanosakkeelle joka olisipörssinoteerattu. Kun poliitikot joutuvat julkaisemaan omistuksensa ym. esteellisyyteen liittyvät, niin kansalaiset näkisivät kuinka tuulivoimaan ovat poliitikot sijoittaneet. Kun itse omistaisivat jotain niin kateuskin häviäisi heidän puheistaan. Nyt joku viherrahakas vaan heti asialle yhtiötä perustamaan.
Tuulivoima ei yksin toimi tuottavasti ja sen "puunhalaajatkin" ymmärtävät, mutta mikä estäisi ottamasta samaan yhtiöön tuotantoon puuenergian eri muodot ja yhdistetyn sähkön- ja lämmöntuotannon. Tämän peräänhän on viime aikoina eduskunnassakin huhuiltu.
Tuulivoima tarvitsee tuekseen säätövoimaa silloin, kun tuulivoiman tuotanto ei kata sähkön tarvetta. Säätövoiman sanotaan tällöin priimaavan tuulivoiman. Tanskassa tuulivoiman priimaus hoidetaan kivihiililauhdevoimaloilla. Suomessa, jossa biomassaa on käytettävissä enemmän väkilukua kohti, priimaus voidaan tehdä pienemmillä hiilidioksidipäästöillä ja paremmalla polttoainehyötysuhteella, kun käyttöön otetaan yhdistetyn sähkön ja lämmön tuotannon pienvoimaloita. Höyryturbiinitekniikkaa paremmin säätövoiman tuotantoon soveltuvat biokaasukäyttöiset voimakonegeneraattorit. Lämmön ja kaasun puskurivarastointi antaa mahdollisuuden tuottaa säätövoimaa kulutushuippujen aikana kaasun kehittämistä suuremmalla teholla. Sähkön tuotannon ohessa syntyvä lämpö voidaan hyödyntää erityisesti talviaikana.
Perustietoa: ei se ole tuulivoima, joka säätövoimaa tarvitsee, vaan sähköjärjestelmä, tarkemmin sähköverkko. Yleisestikin: jos sähköjärjestelmässä on useita tuotantolaitoksia ja vaihtelevaa kulutusta, ei säätövoimaa voida nimetä yhden tuotantomuodon tarpeeksi.
Totta on, että vaihtuvatuotantoiset tuotantomuodot lisää säätövoiman käyttöä, mutta se käyttö on paljon pienempi kuin se käyttö, mitä varten ne ovat: korvaamaan vaarallisia ja saastuttavia energiantuotantomuotoja. Katso
"Elämän ja kuoleman energiat"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12171654
Eli biokaasuvoimalat tuulivoimaloiden lähelle niin säästetään siirtoverkoissa ja ohjaus on lähellä katkostilanteissa. Näin on asioita pohdittukin käyttövarmuutta ajatellen.
Erin omainen aloitus voisivat kerrankin pelata omalla rahallaa eikä aina muitten.
turha toivo, toisten rahoilla mällääminen on paljon kivempaa. Niinpä ainakaan tukiaisia saamattomaan tuulituotantoon ei kannata sijoittaa, nykyisin syöttötariffien aikana tilanne on valitettavasti toinen.
Kyllä kyllä, mutta jos he saisivat mahdollisuuden olla itse omilla rahoillaan omistaa jotain, niin se vähentäisi heidän pohjatonta kateuttaan muihin jotka omistavat sähköntuotantoa esim. pörssiyhtiöiden kautta.
Yhdys sana virhe. Se voi vähän selittää sitä, että pidät tällaista mutinaa erin omaisena:
"Onkohan kukaan vihreä politikko sijjoittanut rahaa tuulivoima yhtijöihin. Onhan heillä joillaan huimat palkat ja omaisuus massat esim Gronberg ja Sinnemäki. Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan Mutta hyvin aattella ansaitsee."
Voistko sinä sitten kertoa minulle, mitä tuo mutina "Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan" tarkoittaa??
Pilkunnus-sintaan en olisi sinun sortuneen. Kaikille täällä tulee kirjoitusvirheitä ja ne ovat normaaleille sivuasia. Aloituksessa mainittujen helkilöiden puuhastelu tuli kaikille Suomen asioita seuraaville tutuiksi edellisen hallituksen aikana. Ei heidä puhetyylejäkään kukaan täällä irvaile.
Aika moni näkyy aloitukseen vastanneen suoraan tai välillisesti. Ihmisiä kiinnostaa tekevätkö päättäjät niinkuin puhuvat.
Tämä on väärä kysymys ja siihen ei haluta vastata. Ohjeet toimeksiantajalta puuttuu.
Harva ministeri tekee mitä puhuu. Ministerin virka-auton takapenkki on niin lämmin varsinkin talvella. Mikä tahansa isompi tilaisuus niin ministerit tulee autolla sinne ja brassailevat median edessä, myös vihreät viime viikkoon asti. Nyt sitten kateellisina vinkuvat toisten ajeluista.
Yksikään Vihreä SYÖTTLÄS ei vastaa . Ei edes Suomen syöjä Satu Hassi, hän lienee jossain kansain-välisessä ilmasto paneelissa tai sympoosijumissa pultrailemassa hiilijjalan jäkiään.
Katos vaan kun eivät halua vastata. Luulisi todellakin kiinnostavan.
Eikö vihreät poliitikot ja sidosryhmät ole kiinnostuneita tuulivoimasta sijoituskohteena? Rahapulaan on turha vedota.
Aika harva viitsii vastata tälläiseen mutinaan:
"Onkohan kukaan vihreä politikko sijjoittanut rahaa tuulivoima yhtijöihin. Onhan heillä joillaan huimat palkat ja omaisuus massat esim Gronberg ja Sinnemäki. Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan Mutta hyvin aattella ansaitsee."
Kertoisi mutisija edes sen, mitä ne opit on, joista mutisee. Ei taida kuulua palstan aiheeseen.
Aika moni näkyy aloitukseen vastanneen. Veronmaksajia todellakin kiinnostaa päättäjien puheiden ja tekojen yhdenmukaisuus.
Ette ole vieläkään saaneet myöntävää vastausta kiinnostavaan kysymykseen. Onko aihe jotenkin arka?
Hyvin arka todellakin.
Liian kuuma peruna vastattavaksi. Aloittaja on osunut viherpeippojen arkaan kohtaan kun on niin hiljaista.
Sama tilanne edelleen. Eivät he mitään yritä tai omista. Yhteiskunnan siivellään vaan elellään.
sähkö lasku on jo yli 2 kertainen euro aikana ja virer sähkö vain nostaa laskua.
Jos kysyt asiaa joltakin vihreältä niin se väittää sinulle että sähkölaskusi on pienempi hullunmyllyjen ansiosta eikä se suostu kuuntelemaan mitään vastaväitteitä. Ja sama väite tulee sitten miljoona kertaa kunnes kyllästyt ja myönnät että niinhän se on.
Mikset lähetä sähköpostia heille itselleen ja kysy? Mistä opeista mutiset?
"Onkohan kukaan vihreä politikko sijjoittanut rahaa tuulivoima yhtijöihin. Onhan heillä joillaan huimat palkat ja omaisuus massat esim Gronberg ja Sinnemäki. Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan Mutta hyvin aattella ansaitsee. "
Jokaisella noista on jokin julkinen sähköpostiosoite. Siitä vaan.
"Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan "
Anteeksi, mutta mistä opeista nyt mutiset?
Unohda kinastelu ja kommentoi itse asiaa. Sijoittaisitko itse kyseisen tyyppiseen yhtiöön, varsinkin jos se olisi pörssinoteerattu ns. "kansanosake" ?
Keskustelun avaajan mielestä tämä oli asiaa:
"Onkohan kukaan vihreä politikko sijjoittanut rahaa tuulivoima yhtijöihin. Onhan heillä joillaan huimat palkat ja omaisuus massat esim Gronberg ja Sinnemäki. Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan Mutta hyvin aattella ansaitsee. "
Tästä jatketaan.
Siis: saisikohan vastauksia viestissä http://keskustelu.suomi24.fi/node/12249627/#comment-68168218 esittämääni kysymykseen?
Voi olla että ovat sijoittaneet sillä tuulivoima on hyvä bisnes Suomessa. Pekkarinen junaili korkeat syöttötariffit ja vävypoikansa rakentaa tuulivoimaloita. Kysymys voi olla enemmänkin siitä, pääsevätkö suomalaiset mukaan vai valuvatko veronmaksajien maksamat tukirahat ulkomaisille sijoittajille ja joillekin maanomistajille.
Tiedätkö sinä, mistä opeista avaaja puhuu?
"Onkohan kukaan vihreä politikko sijjoittanut rahaa tuulivoima yhtijöihin. Onhan heillä joillaan huimat palkat ja omaisuus massat esim Gronberg ja Sinnemäki. Eivät taida itsekkään uskoa oppejaan Mutta hyvin aattella ansaitsee."
Aloituksen lukeneena hyvä kysymys. Kumpikin henkilö oli työministerinä edellisessä hallituksessa ja heidän puheensa ja tekonsa kiinnostavat. Miten itsesi kohdalla? Osaatko ja pystytkö vastaamaan esitettyyn kysymykseen?
Niin mutta ne opit? Mitä ihmeen oppeja? Pitäiskö avata oma keskustelu siitä aiheesta?
Mutta itse kysymykseen et vieläkään vastannut. Menistkö omistajaksi kyseiseen yhtiöön? Eikö kantti riitä vastaamiseen vai eikö äly riitä? Kysymys pitkin ketjua on hyvin yksinkertainen.
Se oppi on vaatia yhteiskunnan varoja kannattamattomiin tuuli-voimaloihin, kun omaa rahaa ei ole liossa senttiäkään. Pyydän anteeksi stuxnetiltä kieli oppi virheitä, en ole kaltaisesi älykkö.
Älä turhaan pyytele anteeksi täysin toisarvoisia asioita. Teit todella hyvän aloituksen, koska energiayhtiöiden omistus on tulevaisuuden sijoituskohde piensijoittajille. Jostain syystä viheraktiivit välttelevät vastaamista tähän kysymykseen.
Vihreät on kuin entisä Fakiireja: Työntävät neulan toisen perseeseen itse mitään kipua tuntematta. Ts. työntävät kätensä syvälle veronmaksajien taskuun itse mitään riskiä ottamatta.
Siis loiskansalaisia. Niinkö?
Eikö joku vihreä, mieluumin tunnettu henkilö voisi ilmoittaa millä summalla on mukana tuuli-voima yhtiössä...ei taida löytyä .Kiva jos Soinivaara tai Niinistön Ville olisi jonkun kymppitonnin panneet likoon, toisi vähän uskottavuutta liikkeelle. On nuo heput sentään saaneet ruhtinaalista palkkaa töihinsä nähden. Luulisi fyffeä riittävän varmaan sijoitus kohteeseenkin.
Palstan viheraktiivisille on tuo omistajuus tuulivoimayhtiöissä vaikea ja arka kysymys. Syvä hiljaisuus mielenkiintoisen asian kohdalla. Tekisivät nyt niinkuin muita neuvovat.
Sama tilanne edelleen. Kyllä aikaa riittää kommentoida ikiliikkujaketjuja, mutta todella hyvään kysymykseen ei pontta löydy.
Ei ne tiedä energiasta mitään, koska sähkö tulee heille töpselistä.
Eikö tosian ole yhtään vihreää tuulivoima yhtiön omistaja, tai edes joku joka reilusti perustelisi miksi vihreitä omistajija ei löydy.
Ei heitä rehellinen omistajuus kiinnosta vaan kateutta pukkaa, kun yhtään vastausta ei tähän ketjuun ole tullut.
Luulisi nyt jonkun vihreän olevan sen verran aateensa takana, että alkaisi edes jollain pienellä summalla tuulivoima yhtiön osakkaaksi. Mutta ei toisten housuilla tuleen istujija koko viher-pelle porukka.
Vihreään aatteeseen kuuluu nimenomaan muiden rahojen käyttö niiden muiden elämän kurjistamiseksi. Vastaavasti vihreään aatteeseen kuuluu myös se että vihreiden ei itse tarvitse välittää toisilta vaadituista uhrauksista. Eli tällä pohjalla on täysin luontevaa että vihreät tuormitsevat lentokoneiden käytön mutta käyttävät niitä itse surutta. Käytetään takseja surutta ja vaaditaan muita käyttämään joukkoliikennettä. Vaaditaan tuulimyllyjä rakennettavaksi muiden rahoilla mutta itse käytetään surutta ydinvoimalla tehtyä sähköä. Vaaditaan suojelualueiden laajennuksia muualle kuin missä itse asuvat.
Vihreät on kaksinaamaisinta porukkaa edes vasurit eivät ole yhtä tekopyhään porukkaa. ja niihin en luota pätkääkään.
Kaksinaamaisuutta on myös se että näytellään olevansa tavallisen kansan puolella, mutta eduskunnassa ja hallituksessa ollaan Kokoomuksen sylikoiria.
Vihreille tärkeintä on pysyä vallankahvassa ideologiasta ja periaatteista välittämättä. Niille on ihan sama kuka on vallassa jos vaan rähmälläänolo varmistaa niille paikan hallituksessa.
Omistajuutta heillä on, mutta ei yhtään vihreiden voimalaa ole perustettu, eikä täälläkään vielä näy vastausta aloittajan kysymykseen. Mikä piiperöillä mättää?
Ei sillä asenteella mikä eduskunnassa heiltä on nähty, lähdetä mitään vastuullista energiatuotantoa omistamaan. Kaikkea liikkuvaa vastustettiin.
Ei vieläkään ole yksikään viherintoilija kertonut energiasijoituksistaan.
Höpö höpö! Vihreitten ydinvoimala on Sosnovyi Bor. Se on tekniikaltaan oikean tyyppinen, sen ylläpitokulttuuri on moitteetonta ja se on aina, stallariajoista lähtien, tehnyt rauhan energiaan.Siirtoyhteys Suomeen on yksisuuntainen.
Ei ole enään. Eilen allekirjoitettiin sopimus ja siirtoyhteydestä tulee kaksisuuntainen. Tulevaisuudessa saadaan kaivattua valuuttaa tännekin Kun nyt saataisiin myös aloittajan kysymykseen vastaus. On kyseessä palstahistorian vaikein kysymys. Eikö vihertävät haluakaan itse olla omistamassa sitä "hyvää" energiatuotantoa???
Ei vieläkään vastausta. Tämä aihe näyttää olevankin jotenkin kiusallinen heille kun yksikään vihreä ei ole rohjennut kommentointiin. Mikä tekee aiheesta aran? Tulee mieleen Heidi Hautalan tohellukset ministerinä. Sähläsi ja aina vaan sähläsi, mutta vaikeni kiemurrellen, kunnes lopulta ilmoitti erostaan ministerinä.
En ole itsekkään saanut vastausta hipeiltä siihen miksi esim greenpeace ei käytä lahjoituksilla saatuja 170milj.€ vihreään enegiaan!. Saastuttaavat vain itse.