http://www.angelfire.com/moon2/xpascal/MoonHoax/Images/Apollo15Hill.jpg
.. tekisivät kuvassa olevaa puuroa, eikä tiivistäisi sitä kovaksi pinnaksi?
.. tekisivät kuvassa olevaa puuroa, eikä tiivistäisi sitä kovaksi pinnaksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Perustele, miksi ja mitä tarkoitat pienhiukkasilla.
Noh - kutsutaan sitten meteoroideiksi - ja koko kirjo sieltä hiekanjyvää pienimmistä isompiin eli samaa luokkaa kuin Maan ilmakehään siroavista - eli lujaa tullaan ja jälki tulisi olla Kuun pinnalla toisenlaista kuin löysää puuroa?
Maan annos ja osansa saa Kuukin:
"Päivittäin Maan ilmakehään osuu 100 tonnia meteoroideja, "
http://fi.wikipedia.org/wiki/Meteoriitti
http://www.somerikko.net/meteoriitit/putoaminen.html
Niin omituinen olettamus, että ei voi vastata kuin...
Häh?
Miljoonien ja miljoonien vuosien iskemät eivät voi tuottaa pinnan rakenteeksi puuroa - kuvan jälki on lähinnä muutaman metrin korkeudelta viskottua rappausta.
:)
Kaikki mitä olet aina halunnut tietää Kuun pintakerroksesta, mutta et ole uskaltanut kysyä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_soil
Kuvaus se on sekin, mutta kuvattu pinta sotii TOSIASIOITA vastaan.
:)
Mitä tosiasioita?
Jalanjäljet kertovat, että se pinta-aines on varsin 'ilmavaa' höttöä - ja taas pinnalla olevat isohkot partikkelit ovat PINNALLA - eivätkä iskeytyneet ,sen nyt _TODISTETUN_ hötön sisään kilometrien sekuntinopeudella.
Eivät ne Kuun pinnalla olevat murkulat (yleensä) ole meteoriitteja, vaan tavanomaista suuremman meteoriitin osumasta ympäristöön levinneitä Kuun pöly- ja hiekkakerroksen alla olevan peruskallion palasia.
Suuri valtaosa niin Maahan kuin Kuuhunkin osuvista meteoriiteista on korkeintaan hiekanjyvän kokoluokkaa. Ei sellainen aiheuta Kuuhun osuessaan kuin pienen pinnanalaisen räjähdyksen ja ehkä painauman pintaan.
Otetaan NYT tosiasioita huomioon - massiivisin osa Maahankin tulevasta kosmisesta tavarasta on hiekansirua pienempää hitua ja sitä tulee vuorokaudessa satoja tonneja - tasaisesti Taivaankannelle jakautuen ja samaa sarjaa saa Kuukin osakseen - ovat miljoonien vuosien historiassa ne ISOT iskemät jo harvinaisia niin Kuussa kuin Maassakin - eli Kuun pintakerros on VÄISTÄMÄTTÄ sitä pientä hitua kosmisilla nopeuksilla ja jälki tulisi olla sen mukaista - eikä vastasataneen lumen oloista.
Isojen meteroroidien iskemät Kuussa levittävät tavaraa ympäristöön - totta - mutta - nekin jättävät em. jalanpainanteen osoittamassa 'hötössä selkeän iskemän - eivät nekään leiju alas ja jää sen 'hötön' pinnalle - omaa ballistista rataa tottelevat enemmän tai vähemmän nopeutta matkassaan.
:D pakko
Tuollainen Kuun peruskalliosta lohjennut murkula on saattanut kököttää paikoillaan miljoonia vuosia. Vaikka eroosio Kuussa on monta kertaluokkaa pienempi kuin Maassa, niin kuvitteletko todella, ettei miljoonien pikku hitusten ja säteilyn osuminen Kuun pinnalle pystyisi siinä ajassa hävittämään vierimis- ja iskujälkiä hiekan pinnasta?
On Kuussa toki tuoreitakin iskujälkiä ja vierinkivien painaumia, jos niitä kaipaat.
Hyvinkin miljoonia vuosia, mutta mistä se tomu on pinnalle ilmestynyt - jotain muuta kuin kosmista alkuperää ja mikä prosessi siitä on tehnyt 'höttöä' vrt. jalkineen painauma?
Ja MIKSI ne pienet murikat eivät ole painuneet sen samaisen tyhjää täynnä olevan hötön läpi, kun sen kenkäkin tekee?
:)
Kuun pinnan tomu ja pöly on nimenomaan mikrohiukkasten osumista sekä säteilyn vaikutuksesta hienontunutta Kuun pintakerrosta. Etkö lainkaan lukenut tarjoamani linkin sisältöä?
Eivät ne astronautit missään lentohiekassa tarponeet. Näkeehän sen kuvistakin, että kengistä jäi vain muutaman sentin syvyiset jäljet eikä laskeutumismoduuli uponnut hiekkaan nimeksikään. Miksi törmäyksessä lennähtäneen ja paikoilleen vierineen kiven sitten pitäisi siihen upota?
Minä EN näe kuvassa hiukkasten muodostania iskemiä.
Linkistä huolimatta.
:)
Seikka, joka minua ihemtyttää, on se astronauttien täydessä varustuksessa liikkuminen pomppimalla ja sen _opettelemiseen käyttety aika_ - se onnistui heti ensi yrittämällä - muutama vuorokausi puuduttavan pienessä tilassa - tamineisiin ahtauduttiin ja menoksi heti tikkailta laskeuduttua.
Samaa kuin Kalaharin bushmannin lykkäisin suksille ja ladulle täyspakkaus selässä - montako tuntia menisi kunnes pysyisi pystyssä?
:D
http://www.angelfire.com/moon2/xpascal/MoonHoax/Apollo15_4.jpg
Tuollaista minä Kuun pinnalta odotan.
:)
Kyllä minäkin osaan liikkua pomppimalla vaikka rinkka selässä.
Sepustuksesi alkee mennä melko lapselliseksi.
Totta osaa kunhan opetellaan - sieltä konttamisesta alkaen - polkupyörällä ajokin on jo kuin heinän tekoa ..
"Sepustuksesi alkee mennä melko lapselliseksi." -> http://fi.wikipedia.org/wiki/Argumentaatiovirhe
Lapsellista?
Rinkka selässa - sukset jalassa ja eteisen lattialla?
Kyllä lapsellista väitettä voi ihan hyvin sanoa lapselliseksi väitteeksi. Kuussa ei siis käyty, koska ihminen ei osaa pomppia rinkka selässä.
Luette sen minun "lapsellisen" uudestaan ja pohditte omaanne.
http://www.angelfire.com/moon2/xpascal/MoonHoax/Apollo15.HTM
Tuo kuva onkin Islannin tulivuorien tuhkaamilta ja laavaheitteiden reijittämiltä elottomilta jäätikkötuntureilta.
>
Hah hah, nyt tuo ennen mahdollisuutena esitetty kuvitelma onkin muuttunut absoluuttiseksi faktaksi jakkivajakin päässä. Heh, olet siis totaalinen uskomushihhuli, joka kuvittelee tällaiset todisteettomat asiat absoluuttiseksi totuudeksi. Mitään osoitusta, että ko. kuvat olisi jostain Islannista (niin, mistähän paikasta sieltä), ei vaan yksinkertaisesti ole. Uskot vaan tuollaiseen sepitelmään siksi, että kiellät denialistisesti Kuu-käynnit vain koska ne ovat omaa typerääkin typerämpää uskomusta vastaan.
Vittu, Sinä olet pihalla.
http://hs10.snstatic.fi/webkuva/taysi/700/1305850924072?ts=389