Moni vaikeaksi turistiripuliksi epäilty tauti on laboratoriotutkimuksissa osoittautunut koleraksi.
Kuumissa maissa monet taudinaiheuttajat tarttuvat huonosti pestyistä vihanneksista, tuntikausia seisseestä ja uudelleen lämmitetystä riisistä sekä huonosti paistetusta lihasta. Tropiikin maissa käytetään yleisesti lannoitetta kompostista, jossa on ollut ihmisen jätöksiä. Komposti ei tuhoa suolistoloisten munia. Moni on saanut esim. mansikoista ikävän suolistotaudin.
Kuumissa maissa monet taudinaiheuttajat tarttuvat huonosti pestyistä vihanneksista, tuntikausia seisseestä ja uudelleen lämmitetystä riisistä sekä huonosti paistetusta lihasta. Tropiikin maissa käytetään yleisesti lannoitetta kompostista, jossa on ollut ihmisen jätöksiä. Komposti ei tuhoa suolistoloisten munia. Moni on saanut esim. mansikoista ikävän suolistotaudin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitenhän tämä Homo-Pekkakin.
Etelän "vaimoa" rassaa, ja jää ihmisjätöstä käsiin, kynsien alle ..ja niin...
Matkustelee paljon, levittelee tauteja? jotka ihmisjätöksistä tulee.
HIV linee yleistä homoilla?
"Matkustelee paljon, levittelee tauteja?"
Olisittepa nähneet Suomen presidenttiehdokkaan Pietarissa seikkailemassa ennen vaaleja...
Muistuttaisin, että myös kepulaisilla esiintyy paljon tuota HIViä. ja levittelevät sitä pitkin suomea. onneksi suomalaiset on jo oppineet kiertämään kaukaa homot ja kepulaiset.
Tarkoitit varmaan AIV
Homous on sairaus.Sairaat haluu naimisiin keskenään.
"Sairaat haluu naimisiin keskenään."
Ei absurdi tarkoita samaa kuin sairas.
Kansan äänellä meni sekaisin HIV ja AIV
AIV kuuluu osana kepulaisuutta.
AIV liuos jota käytetään heinän säilömiseen.
Vieläkö lisätään
SDP ja BMW
Taitaa jo Osmium olla sekaisin lyhenteistä.
HIV yhä kansantauti homomiehillä - ehkäisy tarvitsisi uusia otteita
HIV-tartuntoja raportoidaan Suomessa vuosittain satoja tapaksia, joista suurin osa on saatu seksivälitteisesti. Ennaltaehkäisyn olisikin nojauduttava vahvasti seksuaaliterveysteemoihin.
Pitkään on ajateltu, että HIV ja seksitaudit pysyvät kurissa kun huolehditaan, että nuorilla on riittävät tiedot seksistä, seksitautiriskeistä ja käytössä välineet ehkäisyyn. Asia ei kuitenkaan ole aivan näin yksinkertainen. HIV-infektion riski jakautuu väestössä epätasaisesti ja yleisväestön tartunnan riski on todellisuudessa hyvin vähäinen. Sen sijaan usealla vähemmistöön (homot) kuuluvalla väestöryhmällä on muita korkeampi riski saada tartunta.
HIV-infektio on krooninen tauti
Erityisesti homomiesten – tai laajemmin miestenvälistä seksiä harjoittavien miesten eli MSM-miesten – keskuudessa HIV on suoranainen kansantauti. Tämän vahvistavat useat viime vuosien tutkimukset, joissa on todettu HIV-infektion yhä olevan koko Euroopassa, myös Suomessa, MSM-ryhmässä yleinen. Suomessa eri tutkimukset osoittavat, että esiintyvyys on 2–4 % MSM-ryhmässä. Euroopassa uusien tapausten määrä tässä ryhmässä on pikemminkin kasvussa kuin laskussa ja tartunnan yleisyys monessa maassa lähentelee tai ylittää 10 %.
http://www.thl.fi/image/layout_set_logo?img_id=686148&t=1406437852236
Homothan voisi merkitä näin.
Kun niin tautisia ovat.
HIV
AIV
MSM
SDP
BMW
kapi
Oulun Ope
Osmium
Känä
Rys-sä Ernesto