En kyllä pitänyt Soinia niin typeränä, että alkaa puolustella Israelin toimia, sanomalla, että Israelilla on oikeus puolustautua! Puolustautuminen lähes vaarattomia raketteja vastaan tappamalla lähes 2000 ihmistä, joista suurin osa siviilejä on murhaan verrattavissa, sillä se on tahallista, eikä vaadi noin kovia toimia. Vaikka Gazasta ei ammuttaisi ikinä enää yhtään rakettia, niin kuvitteleeko Soini naiviina, että Israel lopettaisi palestiinalaisten sortamiset, laittomien siirtokuntien rakentamiset, Apatrhaid politiikkansa, tai Yk:n päätösten noudattamatta jättämiset? Ei todellakaan lopeta.
Raketteihin on kuollut vain muutama siviili, mutta niiden kuolemien kostamien on mennyt jo rikolliseksi toiminnaksi. Haagissa olisi paikka, jossa nämä kansanmurhaajat pitäisi tuomita ja pitkiin rangaistuksiin. Mutta kun Usakin suojelee näitä sotarikollisia ja puolustelee puudeliaan, niin pääsevät kuin koirat väräjästä.
Sodissakin on omat kansainväliset sääntönsä,. joista Soini ei näytä tietävän tarpeeksi, vaikka on ängennyt itsensä eduskunnassa aivan väärään asemaan, johon kyvyt eivät selvästikään riitä.
Soini on kertonut olevansa uskossa, eli samalla hän tunnusti olevansa yksinkertainen, kuten muutkin olemattomiin jumaliin uskovat tutkitusti ovat. Jos joku on käynyt saunomassa Sonin kanssa, niin voisi kertoa täällä onko Soinilla esinahkakaan enää tallella.
Soinin alamäki on jo alkanut!
47
189
Vastaukset
- Odotan mielenkiinnol
Ihan mielenkiinnosta ! Mitä sinun mielestäsi Israelin pitäisi tehdä, olisi pitänyt tehdä viimeisten vuosien aikana kun raketteja ja pommeja Israeliin on ammuttu arabiväestön keskuudesta, siis käyttäen siviilejä kilpenä terroriteoilla, jotka tappavat Israelin äitejä ja lapsia ?
- oikein
Lopettaa Gazan saarto ja palestiinalaisiin kohdistuva apartheid, arabisiviilien vuosikymmenestä toiseen jatkuvat murhat, siirtokuntien laiton rakentaminen jne.
Hamasin raketteihin ei muuten ole kuollut juuri ketään, koskaan. Että se niistä Israelin äideistä ja lapsista. - Doprov
oikein kirjoitti:
Lopettaa Gazan saarto ja palestiinalaisiin kohdistuva apartheid, arabisiviilien vuosikymmenestä toiseen jatkuvat murhat, siirtokuntien laiton rakentaminen jne.
Hamasin raketteihin ei muuten ole kuollut juuri ketään, koskaan. Että se niistä Israelin äideistä ja lapsista.Niin, nuo luettelemasi asiat, jotka Israelin mielestäsi pitäisi lopettaa, ovat nimenomaan seurausta tuosta Hamasin ja sen edeltäjien toimista, yrityksestä tuhota Israel.
- voi tota tyhmyyttä
oikein kirjoitti:
Lopettaa Gazan saarto ja palestiinalaisiin kohdistuva apartheid, arabisiviilien vuosikymmenestä toiseen jatkuvat murhat, siirtokuntien laiton rakentaminen jne.
Hamasin raketteihin ei muuten ole kuollut juuri ketään, koskaan. Että se niistä Israelin äideistä ja lapsista.Hamasin raketteihin ei muuten ole kuollut juuri ketään, koskaan. Että se niistä Israelin äideistä ja lapsista.
Niin miksiköhän? Olisiko siitä syystä, että Israel välittää omista kansalaisistaan ja on rakentanut pommisuojia tuhka tiheään. Lisäksi varoitussireenit pärähtävät käyntiin heti kun Gazan puolelta raketti tulossa. Demokraattisessa valtiossa toimitaan näin toisin kuin epädemokraattisessa islamistiterroristien hallitsemassa Gazassa jossa siviillit saavat luvan toimia ihmiskilpinä kun Israel yrittää tuhota terroristien rakettien säilytyspaikkoja ja lähetysalustoja. Nehän sijoitetaan tietysti sinne missä siviilejä on. Näin saadaan tehtyä Israelista syntipukki omaan toimintaan. Todella kivaa niille siviileille. - En osta jaffoja
voi tota tyhmyyttä kirjoitti:
Hamasin raketteihin ei muuten ole kuollut juuri ketään, koskaan. Että se niistä Israelin äideistä ja lapsista.
Niin miksiköhän? Olisiko siitä syystä, että Israel välittää omista kansalaisistaan ja on rakentanut pommisuojia tuhka tiheään. Lisäksi varoitussireenit pärähtävät käyntiin heti kun Gazan puolelta raketti tulossa. Demokraattisessa valtiossa toimitaan näin toisin kuin epädemokraattisessa islamistiterroristien hallitsemassa Gazassa jossa siviillit saavat luvan toimia ihmiskilpinä kun Israel yrittää tuhota terroristien rakettien säilytyspaikkoja ja lähetysalustoja. Nehän sijoitetaan tietysti sinne missä siviilejä on. Näin saadaan tehtyä Israelista syntipukki omaan toimintaan. Todella kivaa niille siviileille.On se törkeää, ensin ahtaa kansa surkean pienelle alueelle, saartaa se, ja sitten syyttää sitä kun se kapinoi - ihmiskilpiä, no huh, ihan kuin siellä joku mahtuisi siirtymään jonnekin, kun roistovaltio Israel suorittaa kansanmurhaa ja kylvää vihaa.
- Odotan mielenkiinnol
Ok ! Siviiliväestön keskuuteen saa siis piilottaa rakettialustan ja ammuskella sieltä, ja koska "ei paljon ketään" ole kuollut, se on Ok !
Eihän Gazan saartoa, eikä mitään Hamasin kanssa sovittua tai sopimatonta voi totetuttaa, koska Hamasin ainoa tehtävä on tuhota Israel.
Aika mielenkiintoinen tuo näkemyksesi, sellainen sopivan utopistinen ja siis aivan mahdoton. Hamas ei halua rauhaa, vaan ainoastaan Israelin tuhon. Miten se siis toteutettaisiin.- veriappelsiini
HAHhah..ei mikään voi olla piilossa Gazan postimerkin kokoisella alueella! Hyvin on propaganda "Odotan mielenkiinnolla" purrut. Soini on samankaltainen ja tunnen itsekin näistä papukaijamaisia lauseita Israelin tuutista istutettuna toistavia tyyppejä. Miten paljon harmia ihmiskunnalle on tullutkaan tuosta Israel paikasta tuolla, aivan väärä paikka. Miksei USA ottanut vastaan...siellä olisi iso omena - nyt meillä on veriappelsiini!
- Odotan mielenkiinnol
veriappelsiini kirjoitti:
HAHhah..ei mikään voi olla piilossa Gazan postimerkin kokoisella alueella! Hyvin on propaganda "Odotan mielenkiinnolla" purrut. Soini on samankaltainen ja tunnen itsekin näistä papukaijamaisia lauseita Israelin tuutista istutettuna toistavia tyyppejä. Miten paljon harmia ihmiskunnalle on tullutkaan tuosta Israel paikasta tuolla, aivan väärä paikka. Miksei USA ottanut vastaan...siellä olisi iso omena - nyt meillä on veriappelsiini!
Aivopesu, tai oikeammin avoblokki on tainnut iskeä kyllä sinulle, oletko lainkaan seurannut asiaa, jonka tiedottaminen on ollut sangen yksipuolisesti syyllistävää, vaikka ongelma on ollut tiedossa vuosikymmenet. Kuitenkin Hamasin annetaan ampua rakettinsa ja Israel tuomitaan tekemisistään, siis itsensä puolustamisesta.
Aika jakomielitautista meininkiä.
- Soinin äänestäjä
Kyse ei ole palestiinalaisista vaan Iran-Hamas-Venäjä kolmiosta
jossa venäläiset aseet ja niistä tehdyt muunnokset valuvat Hamasin
terroristien käsiin Iranin kautta
Putinilla on vaikeuksia Israelin kanssa sen takia,
että juutalaiset ovat sankoin joukoin paenneet Venäjältä
kommunistien ja putinistien sortoa
ja niinpä Israelin pääkielen hebrean jälkeen siellä nimenomaan
nuorien puhuma kieli on venäjä
Putin ei voi ilmoittaa että autamme venäjää puhuvia ja venäläisiä ja hyökkäämme
Israeliin koska USA suojelee Israelia ja löisi vaivatta Kremlin iskut
Sen sijaan Putin voi hyökätä Suomeen suojelemaan venäläisiä
halusivat nämä sitä tai eivät, jos sokea yhteistyö venäläisten kanssa
annetaan jatkua
Gazan ja Länsirannan ongelmat ovat arabien luomuksia
ensi 1948 moniksi vuosiksi Jordania valloitti Länsirannan ja Egypti
Gazan ja jättivät ne retuperälle takamaiksi joita ei kehitetty
eli eräänlaisiksi
synnytyskeskuksiksi, joissa väestönkasvu on valtava ja sitä väkeä työnnettiin Israeliin valloitusmielessä ja myös työttömyys on valtava
Saudit maksavat moskeijojen rakentamista mutte ne eivät koskaan luo
työpaikkoja öljyrahoilla arabeille
Suomalaiset asuttivat leninistejä paenneet evakkokarjalaiset nopeasti
Vennamon johdolla
mutta arabit eivät ota maihinsa kärsiviä palestiinalasia
Hamasin johto ei asu Gazassa vaan leipäilee eri maissa mm. USA:ssa
mutta tietenkin eniten arabimaissa
paossa ja antaa lausuntoja
eikä Gazaan ole rakennettu pomminsuojia
vaan johtajien taloja joissa ei asu johtaja vaan vain palvelijat ja mitä jää sementtiä yli
niillä
on rakennettu rakettialustoja joista ammutaan raketteja siviilitalojen
kellareista Israelin kaupunkeihin
Hamasin johtajien loisiessa ulkomailla
USA on rakentanut Israeliin rautakupu -ohjusjärjestelmän jota se rahoittaa
Kirkon ulkomaanapu jne. tukevat sen sijaan Hamasin aluetta eli terrorismia
Iranin tukemana
Sodassa Venäjän hyökätessä ne varmaan tukisivat Kremliä kuten Ortodoksinen kirkko Venäjällä
En tosin kuulu kirkkoon, joten asia ei kuulu minulle, mutta vastustan tietenkin kirkon toimia
Rautakuvun osumatarkkuus on hyvä mutta ohjukset ovat kalliita, niitä ei käytetä lainkaan huteihin
eli jos sattuu kävelemään NIITYLLÄ Israelissa voi saada ohjuksesta surmansa, koska vain
kaupunkeihin laskennallisesti osuvat radat todetaan vaarallisiksi ja ohjukset tuhotaan
Miljoonalla dollarilla saa vain 10 ohjusta, mutta siis USA tukee Israelin taistelua
arabiterroria vastaan
http://www.cbsnews.com/news/congress-backs-225m-bill-to-replenish-israels-iron-dome-missile-defense/
The Iron Dome system has emerged as a game-changer in the current round of violence, with Israeli officials citing a success rate as high as 90 percent.- Hulkkonen
Mahtaako kukaan lukea tuota pitkästyttävää copy-paste listaasi ? Tuskin, aivan liian poukkoileva ja pitkä. Kannattaisiko noihin spämmeihin panostaa, ja pyrkiä tekemään niistä lyhyitä ja ytimekkäitä. Tuollaisina ne tuskin ketään kiinnostavat.
- Miettikää jo ihmiset
"Gazan ja Länsirannan ongelmat ovat arabien luomuksia
ensi 1948 moniksi vuosiksi Jordania valloitti Länsirannan ja Egypti
Gazan ja jättivät ne retuperälle takamaiksi joita ei kehitetty
eli eräänlaisiksi
synnytyskeskuksiksi, joissa väestönkasvu on valtava ja sitä väkeä työnnettiin Israeliin valloitusmielessä ja myös työttömyys on valtava
Saudit maksavat moskeijojen rakentamista mutte ne eivät koskaan luo
työpaikkoja öljyrahoilla arabeille"
Onko Suomeen otetuilla maahanmuuttajilla samanlainen mahdollisuus muodostaa Etelä-Suomesta hoitamaton synnytyskeksus, jonka väestöä työnnetään eteenpäin. Koska taustat liittyvät arabeihin ja muslimeihin, silloin aseapu tulisi myös Venäjältä. Onko vaara, että maahanmuutto muodostuisi samanlaiseksi hankkeeksi ja näin ollen Venäjän tulisi puolustamaan venäjänkielisiä ja "synnytyskeskusporukka" taistelisi maata vallatakseen?
Muslimit näyttävät raivaavan ns. tekovainoittuina venäläisen asutuksen laajentumista? - Karvareuhka
Hulkkonen kirjoitti:
Mahtaako kukaan lukea tuota pitkästyttävää copy-paste listaasi ? Tuskin, aivan liian poukkoileva ja pitkä. Kannattaisiko noihin spämmeihin panostaa, ja pyrkiä tekemään niistä lyhyitä ja ytimekkäitä. Tuollaisina ne tuskin ketään kiinnostavat.
"Mahtaako kukaan lukea tuota pitkästyttävää copy-paste listaasi ? Tuskin, aivan liian poukkoileva ja pitkä. Kannattaisiko noihin spämmeihin panostaa, ja pyrkiä tekemään niistä lyhyitä ja ytimekkäitä. Tuollaisina ne tuskin ketään kiinnostavat. "
Ns. oikeaoppinen humanisti-demari-viher joku ei usko yhtään mitään ja sillä on otsaa tulla vaatimaan maksamista ihan mihin v...n tahansa, kunhan on aatteeseen sopiva, mm. takinkäännöt kataisen "alistuksessa".
Sekopäistä puppua. Eikö kukaan oli matkustellut taannoisessa Beirutissa, joka oli hieno matkailukohde, mutta sodat ovat tuhonneet sen. 1948 jälkeen on taatusti käynyt täsmälleen näin, vaikka linkit olisi tarpeen tässäkin. - Sotarikoksia
Usan pitäisi tukea palestiinalaisia Israelin terroria vastaan. Sen moni unohtaa.
Israel pitäisi saada nyt pikimiten sotaoikeuteen ja Netanyahu tuomituksi sotarikoksista.
- Samaa mieltä
Olet täysin oikeassa.
- Hulkkonen
Ketä ja mistä, koska ?
- ei soinikaljauskossa
Kopsut pehmittäneet Isä Timon pään lopullisesti??
- Syy ja seuraus
Terroristivaltio Israelin puolustelijat, mitä teidän mielestänne palestiinalaisten pitäisi tehdä? Hyväksyä lastensa murhat, ahtautua aina vain pienemmälle alueelle, kun Israel varastaa maata, elää ilman ruokaa ja lääkkeitä niillä almuilla, joita israelilaiset suvaitsevat heille päästää, hyväksyä liikkumisrajoitukset ynnä muut sortotoimet? Ai niin, te sokeat väitätte, että ei Israel tee mitään tuollaista, tai tekee vain koska heitä kiusataan. Jeesus sanoi: minkä te olette tehneet yhdelle näistä pienimmistä, sen olette tehneet minulle. Jaa niin, eihän Israelin väki sitä tiedä, eiväthän he tunne Jeesusta!
- tulosta syntyy
Pienten öljyvaltioiden ja Egyptin ja Jordanian yhdessä Saudien kanssa
pitäisi
narukepeillä varata noin Porin kokoinen alue ja
siirtää evakkopalestiinalasiet Gazasta sinne
Aluelle rakennettaisiin Venäjän laskuun 10 korttelia
teollisuushalleja joista yksi varattaisiin esim. Nokialle,
Suomi maksaisi sen kehitysapuna
Sinne koulutettaisiin jossain tahdissa palestiinalaiset töihin.
USA ostaisi caterpillarit joilla Gaza tyhjennettäisiin ensin maan
tasalle
ja sitten sinne alettaisiin hitaasti taustojen tutkimisen jälkeen päästää
yliopisto/ammattikorkeakoulukoulutuksen
saaneita perheitä
työskentelmään teollisuuskortteleihin jotka rakennuttaa SaudiArabia
öljyrahoilla ja ehkä omistaa jotain osakkeita sieltä
ja YK-avulla
ja sitten odotetaan - Hammaspeiz
Ensimmäiseksi pitäisi kummankin osapuolen lopettaa toistensa tuhoaminen, se olisi hyvä alku ja oikeastaan loppukin. Mikäli ääri-muslimit eivät tuolla rauhoitu, on edessä tilanne, että Gazasta ja vastaavista alueista tulee vain isoja kuoppia, kun ne on pakko räjäyttää taivaan tuuliin rauhan ja turvallisuuden saavuttamiseksi. Rauhaa ei synny niin kauan mihinkään, kun Usan, Ranskan ja Venäjän aseteollisuus tarvitsee ja haluaa kasvattaa markkinoitaan.
- Pelottava skenaario
tulosta syntyy kirjoitti:
Pienten öljyvaltioiden ja Egyptin ja Jordanian yhdessä Saudien kanssa
pitäisi
narukepeillä varata noin Porin kokoinen alue ja
siirtää evakkopalestiinalasiet Gazasta sinne
Aluelle rakennettaisiin Venäjän laskuun 10 korttelia
teollisuushalleja joista yksi varattaisiin esim. Nokialle,
Suomi maksaisi sen kehitysapuna
Sinne koulutettaisiin jossain tahdissa palestiinalaiset töihin.
USA ostaisi caterpillarit joilla Gaza tyhjennettäisiin ensin maan
tasalle
ja sitten sinne alettaisiin hitaasti taustojen tutkimisen jälkeen päästää
yliopisto/ammattikorkeakoulukoulutuksen
saaneita perheitä
työskentelmään teollisuuskortteleihin jotka rakennuttaa SaudiArabia
öljyrahoilla ja ehkä omistaa jotain osakkeita sieltä
ja YK-avulla
ja sitten odotetaan"Pienten öljyvaltioiden ja Egyptin ja Jordanian yhdessä Saudien kanssa
pitäisi
narukepeillä varata noin Porin kokoinen alue ja
siirtää evakkopalestiinalasiet Gazasta sinne
Aluelle rakennettaisiin Venäjän laskuun 10 korttelia
teollisuushalleja joista yksi varattaisiin esim. Nokialle,
Suomi maksaisi sen kehitysapuna
Sinne koulutettaisiin jossain tahdissa palestiinalaiset töihin."
Siis oliko tämä absurdi pila ja sarkasmia vai onko tässä jonkun kehittämä uusi idea? Jos noita sakkeja yhä tänne värvätään, kuten nyt yksi "akka" puhui jo "veteraaneista" Suomeen on aivan pakko kehittää kansaliike maahanmuuton ja sen poliittisen kannattajaporukan tien tukkimiseksi suurempaan valtaan tai rahaan. Tässä ei nyt auta mikään yk tai yleishumanismsi, koska monesta asiasta alkaa jo yhteennivomalla muodostua hahmo suomalaisen oman valtion ja kansan tuhomisesta väestön liikutteluilla ja jopa panemalla suomalaiset itse sitä kustantamaan.
- Kamalaa!!!!!!!!!!!!!
Soinin mielestä "lapsia ja naisia vaan menee" kun Israel pommittaa. Etta näin huolissaan... :(
- Eikö olekin.....
Niinhän se taitaa tuon maanosan suunnassa vaan olla, vai olisiko sulla jotain rakentavampaa kuin "Kamalaa!!!!!!!!!!!".
Edes ajatusta mitä Soinin pitäisi tehdä, ja miten se auttaisi noita ihmisiä tuolla, Hamas lähettää edelleen rakettejaan ja Israel myös.
Mitäs Soinin pitäisi tehdä ? - Rehellisellä pelillä
Eikö olekin..... kirjoitti:
Niinhän se taitaa tuon maanosan suunnassa vaan olla, vai olisiko sulla jotain rakentavampaa kuin "Kamalaa!!!!!!!!!!!".
Edes ajatusta mitä Soinin pitäisi tehdä, ja miten se auttaisi noita ihmisiä tuolla, Hamas lähettää edelleen rakettejaan ja Israel myös.
Mitäs Soinin pitäisi tehdä ?Soinin pitäisi jättää politiikka ja ihmisten huijaamisella ansaitseminen.
- Onpas älykästä!
Rehellisellä pelillä kirjoitti:
Soinin pitäisi jättää politiikka ja ihmisten huijaamisella ansaitseminen.
Gazan ongelmatko ratkeasivat sillä ?
- Vääristelyä, lapsell
"Soinin mielestä "lapsia ja naisia vaan menee" kun Israel pommittaa. Etta näin huolissaan... :( "
Tyhjää puhetta, lopeta vääristely. Arabien suuremmat valtiot ovat täysin palestiinalaisten takana. Ne perheet tai siis naiset, lapset, sairaat, vanhuket olisivat voineet siirtyä sieltä vaikka nyt Irakiin, jonne ovat nokkansa suunnanneet rakentaakseen kalifaattia.
Johto asuu jossain hyvissä oloissa ja heillä muka talot Gazassa, voivat ehkä joskus olla siellä. Johdolta on vastuuntunnotonta jättää siviilit sodan keskelle, diplomatian avullahan ne yleensä järjestyvät. Mistä johtuu, ettei näiden kanssa toimi mitkään säännöt? Ehkä siitä, ettei tahdotakaan? - EilinenUutinen
LA Times: Iranin viranomaiset myöntävät Hamasin tukemisen
Keskiviikko 6.8.2014 klo 07.27 (päivitetty klo 08.08)
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014080618546611_ul.shtml
- Timo Säätiöselkä
Osaakohan tuo Soini edes hävetä pöhköjä puheitaan?? No eipä tietenkään!!!
- Onpas älykästä!
Kysymys kuuluisi kai, osaatko sinä hävetä noita typeriä toistojasi ?
- Ecce homo
Siis on se liikuttava, kun se nyt niin tosissaan kertoo näitä aivoituksiaan. Ja heti sen perään, että miksikä ministeriksi hän ryhtymässä seuraavien vaalien jälkeen. Only in his dreams.
Antaessaan lausuntoja Soini edustaa Ulkoasianvaliokuntaa, jonka puheenjohtaja hän on.
Alkeellistakaan valtiomiesmäisyyttä ei ole äijässä näkynyt eikä tule näkymäänkään. Sen sijaan hän kehottaa jopa laittomuuksiin: neuvotteluihin Venäjän kanssa ohi EU:n, jonka jäseniä olemme.
Ja hänen naisvihansa näyttää olevan kroonista.- Onpa älykästä!
Kyllä sulla pätkii pahasti ajatukset, Soiniviha aiheuttaa kertyessään sellaista. Alkaa mennä asiat sekaisin, ja sitten on vain katkera palstalla roikkuva hörhö, joka raivoaa Soini, Soini, Soini.
- Ihmeellinen väite
Naisviha?
Miksi naisen osa on jollekin näin suuri ongelma, meidän maassa ei ole islam eikä huput? Haluaisin gallup-tietoa moniko reilun 30-ikäinen nainen Suomessa kokeen naisvihaa? En jaksa uskoa tuohon, kun koko ikani saanut aivan toisenlaisen kohtelun. Aika jolloin on teini, kuulee huutelua, mutta senkin voi välttää, kun kiertää ne paikat.
Itsenäinen luonne ei varmasti koe näin.
- Tosi on
Soinin kiihkouskovaisuus vie järjenäänen.
- Soiniraivohan se
tuntuu järjenäänen vievän, ja arvostelukyvyn.
- Siviilit sodassa
Soini on reilut 50-vuotias, hän ei enää kauan teitä vaivaa. Gaza sen sijaan ei poistu, se nähdään. Gazan lapsia ei koskaan tulla evakoimaan minnekään,koska johtajat eivät hoida sitä asiaa.
- Siivilit sodassa 2
Siviilit sodassa kirjoitti:
Soini on reilut 50-vuotias, hän ei enää kauan teitä vaivaa. Gaza sen sijaan ei poistu, se nähdään. Gazan lapsia ei koskaan tulla evakoimaan minnekään,koska johtajat eivät hoida sitä asiaa.
Lainaus:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11059524#comment-69219694
"UNRWA on yhtä kuin HAMAS
UNRWA on HAMAS. UNRWA ei ole Lähi-Idässä toimiva kansainvälinen organisaatio, vaan se on paikallinen arabimuslimijärjestö, jota rahoitetaan ja hallitaan kansainvälisesti. UNRWA on Länsi-Rannan ja Gazan suurin työnantaja.
Sen työntekijät ovat paikallisia 99 %. UNRWA luokittelee 80 % gazalaisista pakolaisiksi. UNRWA pyörittää 245 koulua Gazassa ja henkilökuntaa sillä on 10 000. Sen kouluissa on 232 000 oppilasta. UNRWA:n henkilökunnalla on oma ammattiliitto.
Vuonna 2012 pidetyissä vaaleissa HAMAS sai 25 paikkaa 27:stä mahdollisesta. Eli se on täysin Hamasin vallassa.
UNRWA ja Yhdistyneet Kansakunnat ovat osallisia sotarikokseen salliessaan HAMASin käyttää häikäilemättä hyväkseen Yhdistyneiden Kansakuntien arvovaltaa ja tavaramerkkiä.
Yhdysvaltain veronmaksajien rahoilla ylläpidetään Gazassa terroristijärjestöä! Vuonna 2013 Yhdysvallat rahoitti UNRWA:a 130 miljoonalla US dollarilla. "
UNRWA pyörittää 245 koulua Gazassa ja henkilökuntaa sillä on 10 000. Sen kouluissa on 232 000 oppilasta. UNRWA:n henkilökunnalla on oma ammattiliitto.
- tosi outoa...
Helluntalaista Räsästä aina syytetään kirkosta eroamisesta, mutta Soini saa hölöttää mitä tahansa ilman, että laiskat ja juopot toimittajat asiaan puuttuisivat. Outoa.
- ? ? ? ?
Mitenkäs tuo nyt sitten liittyy . . . .
- Hamas-politiikkaa
Hölötys tarkoittanee sitä, että vedetään tätän Hamakselle rahan keruuta koko valtion voimin? Koko kansa alistetaan tukemaan tätä, vaikka pienelläkin summalla, mutta summalla kuitenkin ja vastoin heidän tahtoaan.
- SMP:n konkurssiherra
Olisiko Soinista kriisitilanteessa maan johtajaksi? Ei todellakaan! Kriisejä hän kyllä saa aikaan, kuten SMP:n konkurssikin osoitti?!
- Evakon poika
Mitä oikeastaan on väliä, mitä Gazassa ta Syyriassa tapahtuu, ei ne ole meidän rajanaapureita. Olkaa huolissanne, että meidän EU kiimaiset politiikot saavat kohta aseet rajamme taakse. Moni mie kaatui Kannakselle. Kansakunnan muisti ei riitä siihen, että 40000 evakkoa asutettiin. Ruotsinkieliset alueet sanoivat nej tack.
Ahvenanmaa oli Neuvostoliiton aluevaatimus. Hirveästi eivät nykyisin suomalaisia kiittele, jotka taistelivat heidän erityisoikeutensa. Miten käy, jos Venäjä uudistaa vaatimuksensa? Onko suomalaisille oikeasti väliä puhutaanko länsirajallakin venäjää? Itärajalla se on arkipäivää.
- Terijoen Timo
Soini jatkaa siitä, mihin Otto Wille Kuusinen jäi. Älytöntä.
- Minä minä minä
"Minä perustelen omat kantani sillä, miten itse ajattelen, eikä mua hirveästi hetkauta, mitä mieltä muut ovat"
Isä Timo - Soini-sutkaus
Minä minä minä kirjoitti:
"Minä perustelen omat kantani sillä, miten itse ajattelen, eikä mua hirveästi hetkauta, mitä mieltä muut ovat"
Isä Timo"Isä Timon mielipide on oikea, sillä se on Isä Timon mielipide."
- Mato maan
Minä minä minä kirjoitti:
"Minä perustelen omat kantani sillä, miten itse ajattelen, eikä mua hirveästi hetkauta, mitä mieltä muut ovat"
Isä TimoMinä minä on aivan sama mitä Netanjahu on sanonut. Mitähän Netanjahunkaan elämä on, näntä inhotaan...elää jonkun kymmenen vuotta ja kuopataan. Mitähän nautintoja hän itselleen saa. Karman lain mukaan syntyy varmaan matona maailmaan seuraavan kerran.
- Ei Soinia enää!
Minusta Soini oli ensi kokemukseni perusteella jo jotenkin sopimaton tehtäviinsä.
Tässä munasi itsensä todella pahasti. Ei luulisi olevan enää asiaa eduskuntaan.- Olisiko näin
Soinin narsismi on tehnyt hänelle tepposet. Kun on psyykannut itsensä siihen tilaan, että oma tajunnanvirta on kaiken päätöksenteon ylin ohjenuora, jälki on Soinin tyylistä epäloogista hoipertelua. Omituisinta asiassa on se, että persut hyväksyvät puheenjohtajaltaan lähes mitä tahansa ilman nurinoita. Joko persujen itsetunto on nollassa tai sitten he uskovat löytäneensä messiaan, jonka kaikki tekemiset ovat oikein.
- Bättre folk
Olisiko näin kirjoitti:
Soinin narsismi on tehnyt hänelle tepposet. Kun on psyykannut itsensä siihen tilaan, että oma tajunnanvirta on kaiken päätöksenteon ylin ohjenuora, jälki on Soinin tyylistä epäloogista hoipertelua. Omituisinta asiassa on se, että persut hyväksyvät puheenjohtajaltaan lähes mitä tahansa ilman nurinoita. Joko persujen itsetunto on nollassa tai sitten he uskovat löytäneensä messiaan, jonka kaikki tekemiset ovat oikein.
RKP:n rahastonhoitaja, jolta liikenee fyrkkaa Stubbin vaalikampanjan rahoittamiseen on tämän päivän Otto-Ville. Naapurimaasta puuttuu Suomen sisäpolitiikkaan
Nalle vei fyrkatkin mukanaan.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1925871Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä472691- 1562252
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161769Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne331708- 821404
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1621367Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241311Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321253Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.109997