Kokoomuksen ja RKP:n kanssa hallitukseen?

Tätä mieltä

Nuo kummatkin puolueet ovat seuraavassa hallituksessa. Voi olla aika haastavaa tehdä yhteistyötä EU ja NATO-kiimassa olevien puolueiden kanssa. Soinilta vaaditaan jämäkkää otetta, ei pidä antaa liikaa periksi! Onneksi Sipilä on tolkun mies, yhdessä keskustan kanssa kokoomus ja ruotsalaiset pidetään kurissa.

11

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doprov

      Mikäs se onkaan tällä viikolla persujen kanta Natoon, EU;hun ja Euroon ?

      Siitä kun on hiukan vaikea ottaa selkoa.

    • Seteliselkärankainen

      Pakkoruotsi jatkuu, samoin EU jäsenyys, Suomen nettomaksu nousee ensi vuonna yli miljardiin euroon. Soini tulee tuon kaiken nielemään päästäkseen hallitukseen, perin vastenmielistä.

      • Timo ministerikiima

        Taitaa olla kohta kaikki myynnissä. Ja pershe kaupan päälle.


    • kirjoitettu on......

      "Pakkoruotsi jatkuu, samoin EU jäsenyys, Suomen nettomaksu nousee ensi vuonna yli miljardiin euroon. Soini tulee tuon kaiken nielemään päästäkseen hallitukseen, perin vastenmielistä. "

      Pakkoruotsi on siksi ongelmainen, että kaikki suuret puolueet kokoomus, kepu ja entinen suuri SDP ovat nauttineet RKP:n säätiönannaa ja on ilmeistä että PS on tämänkin epäkohdan kanssa yksin korruptiota vastaan, mutta tietysti kansalla on myöskin sanasensa sanottavana.

      EU on ajautunut siihen suuntaan mihin monet kansalaiset sen uskoivat jo aluksi menevän, eli liittovaltion suuntaan ja ilmestyskirjan neljänneksi petovallaksi joka syö ja murskaan kaiken jalkoihinsa ja aiheuttaa sisällissotia ja lopuksi kansakunnat nousevat toisiaan vastaan ja silloin peto on irti. Eu nousee myös Israelia vastaan vahvasti ja sinetöi sillä oman kirouksensa.

      Jos Soini hommaa Suomen irti tuosta perkeleen tekeleestä, niin hän tekee miehen työn, mutta se pitää tehdää oikealla aikaa ja viisaasti edeten.

      • huijarit

        "mutta tietysti kansalla on myöskin sanasensa sanottavana."

        Viimeksi kansa sanoi puolen miljoonan äännen verran - ja hallitusohjelma ei ole pitkiin aijkoihin ollut niin kaksikielisyysmyönteinen kuin nyt.

        Kansa ei sano mitään. Soini päättää. Viimeksi hän päätti haistattaa pitkät kansan tahdolle!

        Kuka sellaiseen suostuu?


      • Uudet ministerit

        "Pakkoruotsi on siksi ongelmainen, että kaikki suuret puolueet kokoomus, kepu ja entinen suuri SDP ovat nauttineet RKP:n säätiönannaa ja on ilmeistä että PS on tämänkin epäkohdan kanssa yksin korruptiota vastaan, mutta tietysti kansalla on myöskin sanasensa sanottavana."

        Kummastako on kyse nyt? Jääkiekkohallien kautta rahanpesu- yms. rahasta vai maahanmuuttajien urheluttamisesta, kun RKP:n ja kokoomus:n nyt yllättävästi antoivat urheiluministerin homman Haglundille?

        Ihan kuin pari "pikkupoikaa" ja uusnaisministeri olisi nyt kasaamassa sitä rkp-"säätiönannaa ja kassaa"? Naisministerin löysii ympäristöasioissa ja hallia pukkaa Venäjältä? Ensikäden tiedot säätiöjehuille, niin kauppoja syntyy?


      • Pakkoruotsista
        Uudet ministerit kirjoitti:

        "Pakkoruotsi on siksi ongelmainen, että kaikki suuret puolueet kokoomus, kepu ja entinen suuri SDP ovat nauttineet RKP:n säätiönannaa ja on ilmeistä että PS on tämänkin epäkohdan kanssa yksin korruptiota vastaan, mutta tietysti kansalla on myöskin sanasensa sanottavana."

        Kummastako on kyse nyt? Jääkiekkohallien kautta rahanpesu- yms. rahasta vai maahanmuuttajien urheluttamisesta, kun RKP:n ja kokoomus:n nyt yllättävästi antoivat urheiluministerin homman Haglundille?

        Ihan kuin pari "pikkupoikaa" ja uusnaisministeri olisi nyt kasaamassa sitä rkp-"säätiönannaa ja kassaa"? Naisministerin löysii ympäristöasioissa ja hallia pukkaa Venäjältä? Ensikäden tiedot säätiöjehuille, niin kauppoja syntyy?

        Rahoitus pitäisi paljastaa, alkaisi löytyä stoppi pakolliselle ruotsille ilman kunnon perusteita. Jos sitä edes pidettäisiin Ruotsiin työllistymisen vuoksi tai puolustuksen vuoksi, mutta ei kai sen siinäkään tapauksessa pitäisi koko väestöä pakottaa tähän. Jos kanssakäyminen Skandinaviaan olisi edes luonnollista ja helppoa, mutta ei. Tai ei se vaikeaa ole, mutta englannin kieltä käytetään, yhteiskieli ei toimi kielen siltana, mikä on nyt tilanne.

        Ruotsalainen tuntee olevansa herra äidinkielellään. SItäpaitsi, ei meistäkään ole kovin mukavaa, kun jostain Arabimaista joku muuttaa Suomeen ja puhuu täydellistä suomea. On melkein parempi ja turvallisempi olo, ettei tule aluevaltauksen tunnetta, kun vieras puhuu vierasta kieltä.

        Valinnaisuus täytyisi riittää ja virkanimityksistä vain osaan se vaatimus, ehkä pelastusammatteihin tai sosiaalipalveluihin. Virkanimityksissä se kyllä suojaa suomalaisia mm. lähi-idän hakijoilta yms.

        Ruotsinkielen ylläpito on täysin suomenruotsalaisille luotu erityisetu. Etelässä suomalaiset yrittävät nyt Venäjä-pelossa alkaa käyttää perheissä ruotsia, mm. lapsille opetetaan, vaikka olla täysin suomalaisia eikä suvussa ole ruotsinkielenperinnettä.


      • Mahdotonta 456

        EU:sta tai EMU:sta irtautuminen on tehtävä kimpassa muiden puolueiden kanssa, jos sellainen ylipäätään ikinä voi onnistua. Täytyy olla tukiryhmää tarpeeksi paljon, muutenhan se kaatuminen voi olla mahdollista korkeintaan totaalisessa "katastrofissa". Mutta miten euro koskaan kaatuisi, kun EKP:llä on koneet lisätä bittejä tileille yms.?

        Suurista suurimpia esteitä on torppaavat ihmiset: Liikanen, täysin "paatunut eurofanaatikko", jonka päätä ei kukaan käännä. Neuvoo hevosmiesten tietotoimiston mukaan varapuheenjohtajaa Brysselissä. Kaksi muuta taloussanomassa
        (http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2014/09/14/superkomissaari-kataisen-mission-impossible/201412709/12)

        ennustettu tulevaa pressakandiksi ovat nyky pm:n lisäksi samoin ääretön muuri, jonka yli ei ole mitään mahdollisuuksia. Nyky-pm lukee näitä ja näyttää myös toimivan hieman sen mukaan, mitä teksteistä saa irti ideoita, mm. tämä säätiönannan kerääminen nyt tehdyillä ministerivalinnoilla (tuo oli vain spekulaatiota).

        Yritä siinä sitten jotain muuttaa kun muutama "hullu" on vallassa ja heillä on kaikki pankki- ja business-puolen tuki takana. Onko euro sitten oikeastaan sossujen pääjuttu koko EU:ssa, koska ne ovat huutaneet joka kääntessä, devalvaatio-markasta ja palkanalennuksista vai säästöistököhän oli kyse. Toisaalta käsittääkseni rikkain pankkiiri taisi todeta, että euro on kokoomuslaisten hanke ja muutama asiamies ay-puolueessa on vain talousasioissa ainakin "kokkareeksi kääntyneitä".


    • Näin se vain on

      Soini ei tahdo vastuuta kantaa. On paljon mukavampaa huudella katsomosta.

      • Antipersulla edellee

        tuo hallituksenmuodostaminen hakusessa, ja toisaalta, alkuperäisestä vastuunkanto porukastakin kovin vähän jäljellä, eikä taida sekään porukka mitään vastuuta kantaa.


    • Kalervo Kissamäki

      Perussuomalaisista ei tule koskaan hallituspuoluetta, eikä Timo Soinista ministeriä. Muistakaa tämä ennustus ensi keväänä.
      Persujen romahdus seuraavissa ek-vaaleissa tulee yllättämään kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2306
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      115
      1801
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1449
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1397
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1248
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1067
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      992
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      844
    Aihe